Prezydent wprowadzi żałobę narodową po śmierci Jana Olszewskiego. "Uważam to za konieczne"

"Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne" - poinformował prezydent Andrzej Duda. Żałoba będzie wprowadzona w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego.
Zobacz wideo

"Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi. Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne i w porozumieniu z Premierem Mateuszem Morawieckim podejmę w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Jan Olszewski, premier w latach 1991-92 i działacz opozycji demokratycznej, zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie wieku 88 lat. Wcześniej Olszewski trafił do szpitala, a jego żona informowała, że walczy o życie.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego jest wyświetlana luminacja upamiętniająca zmarłego byłego premiera Jana Olszewskiego.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zamieścił na Twitterze wpis poświęcony Jego pamięci. "Odszedł Jan Olszewski. Adwokat - obrońca Opozycji w czasach PRL. Premier pierwszego prawdziwie niekomunistycznego polskiego rządu. Z pewnością można Go nazwać Premierem Wolnej, Niepodległej i Suwerennej Rzeczypospolitej. Do ostatniego tchnienia służył Polsce. Cześć Jego Pamięci!"- napisał prezydent.

Pogrzeb Jana Olszewskiego

W piątek Michał Dworczyk, szef KPRM, poinformował, że pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy. Ma mu towarzyszyć pełen ceremoniał.

Jak dodał, kancelaria Mateusza Morawieckiego jest w stałym kontakcie z rodziną Jana Olszewskiego. - Ustalamy szczegóły dotyczące uroczystości. My jako Kancelaria Prezesa Rady Ministrów koordynujemy te przygotowania - dodał.

Czytaj więcej na temat Jana Olszewskiego i jego rządu.

Więcej o: