Jan Olszewski nie żyje. "Jego los był tak ściśle spleciony z losami Polski, jak to możliwe"

Dziennikarze i politycy wspominają Jana Olszewskiego, składają też kondolencje rodzinie zmarłego byłego premiera.

Jan Olszewski, były premier, nie żyje. - Jan Olszewski, premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów po II WŚ nie żyje. Odszedł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na Szaserów. Panie Premierze odpoczywaj w pokoju - poinformował Jacek Kurski, prezes TVP.

- Jan Olszewski ma miejsce w historii. Zaszczytne - napisał Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl.

Jacek Karnowski wspomina: - Odszedł człowiek, którego los był tak ściśle spleciony z losami Polski jak to tylko możliwe. Wielki patriota. Wielka strata.

Jana Olszewskiego żegnają też politycy. - Zmarł Premier Jan Olszewski. Wielki patriota. Wiernie służył Polsce i Polakom. Zawsze bronił polskich spraw. Wspaniały człowiek. Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi. Cześć Jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie - napisała na Twitterze Beata Szydło. 

Do byłej premier dołączył Stanisław Karczewski: - Był wyjątkowym Człowiekiem i politykiem, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom. Cześć Jego pamięci - napisał na Twitterze marszałek Senatu.

Do śmierci Olszewskiego odniósł się również Marek Kuchciński: - Zmarł Jan Olszewski, były premier, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wielki człowiek i prawdziwy patriota. Pokój Jego duszy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wspomina współpracę z Olszewskim w Narodowym Banku Polski: - Zmarł premier Jan Olszewski, znany obrońca opozycjonistów, był pierwszym premierem, z którym współpracowałam jako prezes NBP i była to wzorowa współpraca za co pozostanę mu wdzięczna.

Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich Jana Olszewskiego zamieścił na Twitterze również Ryszard Petru: - Odszedł Jan Olszewski. Wielka postać, która zapisała się na kartach naszej historii. Żołnierz Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, opozycjonista, Premier. Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich Pana Premiera - napisał polityk.

Do smutnej wiadomości odniósł się też Borys Budka z Platformy Obywatelskiej: - Smutna wiadomość. Nie żyje były premier Jan Olszewski. Obrońca opozycjonistów w mrocznych czasach PRL-u. Cześć jego pamięci. #RIP.

Okolicznościowy wpis umieściła na Twitterze również ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher: - Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Premiera Jana Olszewskiego, obrońcy opozycji w czasach PRL i orędownika wejścia Polski do NATO. Wyrazy współczucia dla jego najbliższych.

Śmierci Olszewskiego zasmuciła Donalda Tuska: - Smutna wiadomość nadeszła z Warszawy: premier Jan Olszewski nie żyje. Odważny obrońca w procesach politycznych, uczestnik Solidarności, dobry człowiek. Niech spoczywa w pokoju - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (101)
Jan Olszewski nie żyje. "Jego los był ściśle spleciony z losami Polski"
Zaloguj się
 • antymemo

  Oceniono 14 razy 12

  Premier Olszewski ze swoją pierwszą wizytą udał się do ... Watykanu.
  Premier Kopacz ze swoją pierwszą wizytą udała się do ... Watykanu.
  A Premier Suchocka ... sprowadziła Watykan do Polski, czyli podpisała wasalny Konkordat z KK.
  Po zakończeniu kadencji została polskim ambasadorem w ... Watykanie.
  Czas na Wiosne !

 • borman60

  Oceniono 9 razy 9

  Wspaniały człowiek ,powstaniec ,obrońca opozycjonistów w PRL .Jednak jako polityk był słaby .za dużo dziwnych ludzi wokół niego,Macierewicz ,Parys ,Słomka ,Kaczyńscy itp .Jako premier nie sprawdził się .

 • kuma1

  Oceniono 15 razy 9

  Swój opozycyjny życiorys splamił układem z braćmi Kaczyńskimi i Macierewiczem. co zaowocowało wystąpieniem przeciw wielu zacnym i szanowanym rodakom tzw. listą Macierewicza i chyba najbardziej szkaradnym czubem, pomijanym przez służby i historyków organizowanym zamachem na I w Wolnej Polsce Prezydenta pana Lecha Wałęsę z udziałem jednostek Nadwiślańskich. plan spalił na panewce dzięki doświadczeniu i umiejętnościom Prezydenta . Premier Olszewski został wymieniony. I tak zasługi dla Polski skasował poparciem PC i Macierewicza.

 • onduma

  Oceniono 11 razy 7

  Nich Mu ziemia lekka będzie i cześć Jego pamieci. Ale juz po dziurki w nosie mam tych VIPów co to nawzajem chca i za zycia i po smierci byc czczeni i podziwiani. I nawzajem sie łechca prawdziwymi i urojonymi zaslugami. W odróznieniu od zwyklych obywateli wypelniajacych swoje obowiązki i wiecej niz obowiazki , kazy nawet najmniejszy wysilek VIPa i nawet brak wysiłku jest sowicie nagradzany, odznaczany i propagowany .

 • fagusp

  Oceniono 15 razy 7

  Oj widzę pamięć mają wszyscy krótką ... A to rząd Olszewskiego wiedząc, że za chwilę zostanie odwołany, próbował dokonać zamachu stanu i wyprowadzić na ulice żołnierzy garnizonu warszawskiego - byle tylko zostać przy korycie. Na szczęście pierdołom daleko było do sprawności Jaruzelskiego, a i trepy (które miały jeszcze świeżo w pamięci dyskomfort towarzyszący odmrażaniu dupy przy koksownikach) odmówiły wykonywania poleceń katolickich patriotów i zostały w koszarach. Podejrzewam, że Olszewski za ten numer tylko dlatego nie wylądował w pierdlu z kwitem na dożycie, że nikt nie chciał szargać procesami wiarygodności Polski jako kraju stabilnego.

 • ziggybam

  Oceniono 27 razy 7

  Szanuję Olszewskiego przede wszystkim za jedną rzecz - był ostatnio wstrzemięźliwy w popieraniu i chwaleniu PiS. Trzymał krytyczny dystans.
  Wiedział jaka to hydra, ale wiedział też że to w pewnym sensie jego dzieło.
  Postać tragiczna.

 • klamtusek

  Oceniono 12 razy 6

  Jeden z tych "ideałów" którym teraz zawdzięczamu czarno-brunatne rozpasanie,

 • leoleo

  Oceniono 6 razy 6

  brak mu było charyzmy; jako premier dopuścił do ucieczki posła do kibla przy kluczowym dla rządu głosowaniu i zdechł razem z rządem,nic więcej nie pamiętam ...

 • maciejwscieklica

  Oceniono 12 razy 6

  Cześć jego pamięci !!!
  Warszawiak, z zasłuzonej starej i patriotycznej rodziny, bo to i Stefan Okrzeja i biskup siostrzeniec
  dobry prawnik, o czym świadczy cała adwokatura z trudnych lat 80 tych
  i wreszcie rozrywkowy facet, bo to wiecznie, do końca i karciochy i koniaczek a i papierochy
  i towarzystwo biesiadujące w "szarym domu" na Mokotowie
  a wszystko inne, było, mineło, przemineło ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX