Jan Olszewski nie żyje. Był premierem polskiego rządu w latach 1991-1992, posłem, opozycjonistą w okresie PRL i obrońcą w procesach politycznych - bronił między innymi Karola Modzelewskiego i Jacka Kuronia.
Olszewski od dłuższego czasu miał problemy zdrowotne. W 2011 przeszedł udar mózgu. W czwartek jego żona poinformowała, że trafił do szpitala. Przebywał tam w ciężkim stanie po tym, jak zemdlał w domu.
Jan Olszewski urodził się w Warszawie w 1930 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej był członkiem konspiracyjnego harcerstwa Szarych Szeregów, a w trakcie powstania warszawskiego - łącznikiem na terenie Pragi. W 1976 roku uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników, był też jednym z współautorów listu 59. Był doradcą "Solidarności" i występował jako oskarżyciel w procesie o zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu.
6 grudnia 1991 Sejm I kadencji na wniosek prezydenta powołał Jana Olszewskiego na stanowisko premiera, a 23 grudnia jego gabinet uzyskał wotum zaufania. Olszewski ze swoją pierwszą wizytą udał się do Watykanu. Rządził niecałe pół roku. Jako premier opowiadał się za spowolnieniem prywatyzacji majątku państwowego i dekomunizacją w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Urzędzie Ochrony Państwa i policji.
W maju 1992 roku Olszewski sprzeciwił się przekazywaniu baz opuszczonych przez stacjonujące w kraju wojska rosyjskie w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich. Jego rząd upadł 5 czerwca 1992 roku, po tak zwanej "nocy teczek". Głosowanie wniosku o wotum nieufności rządu Olszewskiego zostało wówczas przyspieszone przez działania Antoniego Macierewicza w ramach lustracyjnej uchwały Sejmu i sporządzeniem tak zwanej "listy Macierewicza".
Po 1992 roku Olszewski wstąpił do Porozumienia Centrum. Był też założycielem Ruchu dla Rzeczpospolitej. W latach 2005-2006 był zastępcą Trybunału Stanu, a od kwietnia 2006 roku - doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku zamierzał kandydować do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości, ale nie zebrał wystarczającej liczby podpisów. W 2009 roku Jan Olszewski został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Później był członkiem kapituły tego orderu.