"Wiadomości" TVP źle wypadły w sondażu. Szef TAI sugeruje, że badanie było nierzetelne

W sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczypospolitej" 50 proc. respondentów źle oceniło rzetelność "Wiadomości" TVP. Szef TAI Jarosław Olechowski sugeruje jednak, że badanie mogło być nierzetelne. Przywołuje przy tym sondaż sprzed lat, w którym ugrupowanie Wiplera uzyskało 19 proc.
Zobacz wideo

Instytut badawczy IBRiS przeprowadziła sondaż dotyczący rzetelności poszczególnych stacji telewizyjnych i programów informacyjnych. Z badania opublikowanego na łamach "Rzeczpospolitej" wynika, że najgorzej oceniana jest TVP.

W przypadku "Wiadomości" 50 proc. badanych odpowiedziało, że rzetelność stacji ocenia źle. Przeciwnego zdania było 29,1 proc. ankietowanych. Kanał TVP Info źle oceniany jest przez 43,2 proc., pozytywną opinię wyraziło 29,7 proc. osób. Obiektywizm programu jest wątpliwy nawet dla niektórych wyborców PiS. 15 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości źle ocenia "Wiadomości", 8 proc. - TVP Info.

Sondaż dotyczący rzetelności. Olechowski komentuje

Sondaż skomentował na Twitterze Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Olechowski poddał w wątpliwość rzetelność badania. "Wiele osób emocjonuje się sondażem dla "Rzeczpospolitej" na temat rzetelności programów informacyjnych. Ale czy sondaże zawsze są rzetelne i odzwierciedlają rzeczywistość?" - napisał.

Do wpisu Olechowski załączył fragment materiału na temat sondażu z 2013 r., w którym stowarzyszenie Republikanie założone przez Przemysława Wiplera z wynikiem na poziomie 19 proc. była trzecią siłą na polskiej scenie politycznej. Badanie zlecił sam Wipler. - Firma Homo Homini kierowana tak jak IBRiS przez Marcina Dumę opublikowała sondaż, w którym na trzecim miejscu znalazło się stowarzyszenie Republikanie - słyszymy w materiale. Następnie pojawia się Wipler, który w rozmowie z dziennikarką wyjaśnia, że sondaż kosztował "6800 zł plus VAT". - Można powiedzieć, że za kilka tysięcy plus VAT moja mama mogła mi powiedzieć: Wow, synu, jesteś liderem trzeciej siły politycznej w Polsce - stwierdził polityk

Komentujący wpis Olechowskiego pytają szefa TAI, czy ten podważał rzetelność innych sondaży. A warto przypomnieć, że w badaniach dotyczących preferencji politycznych tej samej sondażowni bardzo dobre wyniki uzyskiwał PiS. Dla przykładu w sondażu przeprowadzonym pod koniec stycznia dla "Rzeczpospolitej" rządząca partia uzyskała 35 proc. poparcia. Z kolei drugiego lutego w sondażu dla Onetu wynik ten wyniósł 36,2 proc.

Więcej o: