Zybertowicz o Okrągłym Stole - komuniści z agentami. "Do których zaliczyć Kaczyńskich?"

"Podczas obrad Okrągłego Stołu komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami" - zacytował słowa Andrzeja Gwiazdy prof. Andrzej Zybertowicz. I spadła na niego lawina krytyki.

We wtorek, dzień przed 30. rocznicą rozpoczęcia obrad przy Okrągłym Stole, w sali kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyła się debata oksfordzka z udziałem licealistów. Polega ona na tym, że jej uczestnicy losują, czy są zwolennikami czy przeciwnikami ustalonej tezy, a następnie biorą udział w dyskusji. Na koniec przebieg spotkania ocenia jury. Teza wtorkowej dyskusji brzmiała: "Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce".

Prof. Andrzej Zybertowicz krytykowany za cytat o Okrągłym Stole

Jednym z jurorów debaty był prof. Andrzej Zybertowicz. W pewnym momencie wypowiedzi prezydencki doradca zacytował słowa Andrzeja Gwiazdy.

Wtedy nie uświadamialiśmy sobie, w jakiej rzeczywistej kondycji jest władza. Tak jak do dziś wielu obserwatorów nie uświadamia sobie, jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy, który powiedział, że podczas obrad Okrągłego Stołu komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami

- powiedział prof. Zybertowicz.

 

Te słowa wywołały lawinę krytyki. Komentujący pytali, do której z tych kategorii należy zaliczyć braci Kaczyńskich, którzy też brali udział w Okrągłym Stole, a także zarzucali mu, że mówi "głupstwa".

"Młodzi przy Okrągłym Stole i prof. Zybertowicz który mówi: 'wtedy agenci podzielili się władzą z agentami'. Obrzydliwe, obrzydliwe, OBRZYDLIWE!!!! - napisała posłanka PO Magdalena Kochan.

"Skoro Pan profesor Andrzej Zybertowicz twierdzi, że do Okrągłego Stołu zasiedli ludzie ówczesnej władzy (PZPR) i ich agenci, to do której z tych dwóch kategorii należy zaliczyć braci Kaczyńskich? - zapytał polityk SLD Andrzej Rozenek.

„Prezydent Andrzej Duda powinien swojego doradcę społecznego dr. hab. A. Zybertowicza wziąć za frak, bo ten opowiada głupstwa, że Okrągły Stół to była impreza, gdzie komuniści rozmawiali ze swoimi byłymi agentami” - napisała dziennikarka Polsatu Agnieszka Gozdyra.

"Słowa prof. Zybertowicza do młodzieży przy okazji wspominania Okrągłego Stołu są nieprawdziwe i hańbiące wspólną historię. Cytat z A. Gwiazdy, że komuna podzieliła się władzą ze swoimi agentami, jest poglądem fantasty i frustrata. Już lepiej żeby profesor komentował „układ Srebrnej” - napisał z kolei były ambasador RP w Afganistanie, Piotr Łukasiewicz.

Prof. Andrzej Zybertowicz odpowiadał na niektóre tweety - pod wpisami Gozdyry i Rozenka twierdził, że wcale tak nie powiedział. - Zwróciłem uwagę na jeden z ważnych wymiarów Okrągłego Stołu. Sądząc po medialnych reakcjach fanów III RP, widać, że to boli - odpowiedział krytykom na łamach wPolityce.pl prof. Andrzej Zybertowicz.

Więcej o:
Komentarze (440)
Andrzej Zybertowicz krytykowany za cytat o Okrągłym Stole. "Do których zaliczyć Kaczyńskich?"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 133 razy 111

  Pan Zybertowicz pewnie wówczas "bohatersko" publikował swoje eseje o naprawianiu socjalizmu w Trybunie Ludu. Odważny jak Gliński i jeszcze paru takich, co to nie ruszyli palcem w bucie żeby cokolwiek zmienić w Polsce.

 • 2majtek1

  Oceniono 80 razy 76

  A gdzie ty byłeś karzełku gdy inni nadstawiali karku i walczyli , też spałeś do południa .
  Teraz udajesz oświeconego , profesorska szmata.

 • sil.m

  Oceniono 70 razy 66

  Z internetu: Za p.Sokołowskim –działacz Solidarności z PZL Świdnik : Kaczyński i Rydzyk narobili takiego spustoszenia w psychice ludzi, że powrót do normalnej rozmowy Polaków z Polakami będzie niezwykle trudny. Niszczymy piękną tradycję „Solidarności”. ,, Umówiliśmy się w latach 90., że budujemy demokrację opartą na trzech filarach: władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza - to powinna być świętość, jak 10 przykazań Bożych. PiS wygrał wybory, niech rządzi. Ale niech nie zmienia nam ustroju. Chcemy, aby PiS przestrzegał konstytucji. Tyle i aż tyle. I teraz Kaczyński nazywa mnie gorszym sortem Polaków
  Może za kilka lat w podręczniku do historii przeczytam zdanie, że Lech Kaczyński był najważniejszą postacią „Solidarności” - dlatego trzeba tę historię „Solidarności” ciągle opowiadać. Usiadłem i spisałem wspomnienia. Będą dla wnuków- może i twoich lecz nie guru.
  Historię Polski trzeba szanować a nie fałszować
  Zybertowicz to ,,gwiazdą” mediów prawico – katolickich” jak GP, ND, TVR i RM, TVT. wstępujący do PZPR w 1976 roku po rozruchach w Ursusie, Radomiu, Płocku nie zdawał sobie sprawy, że PZPR to przedłużenie ramienia KPZR???Działa w grupie „Sigma” W 1980 opracował wraz z Romanem Bäckerem tekst programowy pt. Ostatnia szansa PZPR w ramach Komisji Konsultacyjno-Porozumiewawczej P.O.P. w Toruniu należącej do tzw. struktur poziomych PZPR. Otrzymał za czasów komuny kilka stypendiów amerykańskich??? Nagle z działacza marksistowskiego, przemienia się w działacza antykomunistycznego – zwrot bezinteresowny?
  Dzisiaj wspólnie z wybitnymi spadami czerwonej zarazy- b. czł.PZPR oraz TW np.: Jasiński, Łopiński , Piotrowicz, Pietrzak, Wolski, Targalski. Czabański, Krasulski, ,A.Kryże, Karol Karski –nawalony rajdowiec cypryjski, Z. Graczyk, S.Kostrzewski, J. Sulmicki, K. Łaniewska itd.. projektuje nam pod dyktando jaśnie pana nad panami,najuczciwszego z uczciwych państwo totalnej nieufności, szpiclowania, pomawiania, stygmatyzowania oraz ciągłej kontroli by ludzie stali się potulnymi i posłusznymi sygnalistami.
  Zawiodłem się, że PAD nie uhonorował „frontmana” PiSu, oseła Piotrowicza ,zabójcę TK i sądownictwa jakimś orderem jak to zrobiła „wrona”- głosowanie z vacatami nie jest mu nowe.

 • marc.pl

  Oceniono 62 razy 62

  Zybertowicz to niezwykle obrzydliwa postać - niebywałe jest to że ten nikczemny osobnik jest doradcą prezydenta RP.

 • sceptyk49

  Oceniono 60 razy 56

  Może wreszcie Gazeto przestałabyś nazywać dr hab. Zybertowicza profesorem bo nim nie jest

 • zet59

  Oceniono 36 razy 36

  kapiszon kłamczyński agentem? coś w tym jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX