Efekt nowości Biedronia, inni też tak startowali? Tak dobrze jak Wiosna nie wystartował nikt [SŁUPKI]

Partia Wiosna, której liderem jest Robert Biedroń, według najnowszego sondażu Kantar Millward Brown może liczyć na 14 proc. poparcia. Tak wysokiego sondażowego wyniku w ciągu ostatnich kilku lat przed wyborami parlamentarnymi nie miało żadne nowe ugrupowanie. To jednak nie musi oznaczać, że ugrupowanie Biedronia czeka dalszy wzrost.
Zobacz wideo

14 proc. i trzecie miejsce w Sejmie - taki wynik zdobyła partia Wiosna Roberta Biedronia w najnowszym sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego dla "Faktów" TVN. W porównaniu do poprzedniego badania tej sondażowni (przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej") oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych.

WiosnaWiosna Kantar Millward Brown, Gazeta.pl

- Za 3-4 tyg., po zakończeniu objazdu Polski, może się okazać, że nasze poparcie skoczy jeszcze wyżej i wyprzedzimy Platformę Obywatelską. Wtedy to my będziemy dla nich punktem odniesienia i wszystko się zmieni - deklaruje w rozmowie z Łukaszem Rogojszem z Gazeta.pl jeden z liderów Wiosny Krzysztof Gawkowski. Działacz podkreślał w wywiadach, że w jesiennych wyborach parlamentarnych liczy na wynik z "dwójką" z przodu.

Do wyborów pozostało jednak kilka miesięcy, a przyszłość Wiosny, tak jak pozostałych ugrupowań, nadal pozostaje niepewna.

- Robert Biedroń od kilku miesięcy przygotowywał się do startu nowej formacji, więc odnosząc się do wyniku tego sondażu, nie można mówić tylko o efekcie świeżości. Odbierze zapewne odrobinę poparcia PiS-owi, szczególnie wśród wyborców, którym bliżej do lewicowych postulatów ekonomicznych. Najwięcej wyborców trafi jednak do Wiosny z PO, może zabrać trochę też PSL-owi i partii Razem. Szalenie jednak nie namiesza, ma szansę na maksymalnie 15 proc.

- ocenia w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Polacy wolą rozwiązania trochę mniej radykalne światopoglądowo od tych, które proponuje Biedroń. Z drugiej strony, jest już pewna gotowość w społeczeństwie na zmiany dotyczące m.in. rozdziału Kościoła i państwa, związków partnerskich - dodaje dr hab. Mieńkowska-Norkiene.

Politolog zwraca też uwagę, że ostateczny wynik partii Wiosna może zależeć również od tego, czy i w jaki sposób ugrupowanie wskaże dokładnie źródła finansowania swoich postulatów. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie emerytury obywatelskiej i objęcie programem 500 plus również pierwszego dziecka.

Tak nowe partie wchodziły do Sejmu

Prześledziliśmy wcześniejsze partyjne sondaże nowych ugrupowań, opierając się na badaniach Millward Brown. Okazuje się, że 14 proc. dla Wiosny to pierwszy w ostatnich latach tak wysoki wynik dla polskiej partii, która jeszcze nie zdążyła wejść do Sejmu.

1. NOWOCZESNA

W szczytowych momentach przed wyborami w 2015 r. w sondażach mogła liczyć na 8 proc. Do Sejmu weszła z wynikiem 7,6 proc.

W ubiegłorocznym, listopadowym badaniu Kantar Millward Brown Nowoczesna zdobyła już jednak 3 proc. poparcia. 

NowoczesnaNowoczesna Millward Brown, Gazeta.pl

2. KUKIZ'15

Najbliżej wyniku partii Wiosna było ugrupowanie Pawła Kukiza - Kukiz'15. W sierpniu 2015 r. uzyskało 12 proc. poparcia. Ostatecznie w wyborach było to 8,81 proc. W ostatnim sondażu Kantar Millward Brown wynik Kukiz'15 to 7 proc.

Kukiz'15Kukiz'15 Millward Brown, Gazeta.pl

3. RUCH PALIKOTA

Ruch Palikota (później Twój Ruch) przed wyborami w 2011 r. i wejściem do Sejmu nie mógł liczyć na więcej niż 9 proc. w sondażach. Wybory parlamentarne przyniosły partii Janusza Palikota 10,2 proc. Już po wyborach niektóre z badań dawały Ruchowi nawet 17 proc. Na kilka miesięcy przed wyborami w 2015 r. było to jednak 3 proc.

Twój Ruch wystartował w wyborach parlamentarnych w ramach koalicji Zjednoczona Lewica, która nie przekroczyła wówczas wymaganego progu wyborczego i nie weszła do Sejmu.

Ruch PalikotaRuch Palikota Millward Brown, Gazeta.pl

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (158)
Sondaż dobry dla Wiosny Biedronia. Efekt nowości, inni też tak startowali? [SŁUPKI]
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 72 razy 46

  Wszyscy się epatują komu i ile zabierze Wiosna. Lepiej się niech zastanowią nad tym, że Wiosna może uruchomić tą część społeczeństwa, która tradycyjnie nie chodziła na wybory bo zwyczajnie nie było na kogo głosować, a to jest blisko 50% uprawnionych do głosowania. Niech się zaczną tym martwić. Moja rodzina i znajomi w końcu mają na kogo głosować i to zrobimy, a takich jak my jest więcej co mają dosyć wybierania między dżumą i cholerą.

 • traceability

  Oceniono 23 razy 13

  Wiecie dlaczego? Bo (parafrazując Prusa) w Schetynie jest tyle charyzmy, ile trucizny w zapałce!

 • facet1

  Oceniono 27 razy 11

  powtórzę wpis: topnieją śniegi, zaczyna się pora radosna i każdy wie o tym, że to WIOSNA WIOSNA WIOSNA!!!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 16 razy 10

  Przynajmniej miałem wrażeni że mówi do mnie człowiek. Rozsądnie i rzeczowo.
  Należy mu życzyć aby umiał przetrwać.

 • lepiregenre

  Oceniono 9 razy 9

  Wczoraj bardzo dobrze określił tę nową partię pan Frasyniuk. Nasz kraj zasługuje na obecność w parlamencie lewicowych poglądów w ramach równowagi życia publicznego. Od wielu lat nasz Sejm jest okupowany tylko przez takie partie, które w mniejszym lub w większym stopniu swoje mądrości polityczne raczej opierają na tzw. prawdach objawionych. PiS w tym względzie jest hiper sektą. Więc gdy partia Biedronia wejdzie do Sejmu, a wszystko wskazuje na to że tak, to wreszcie będzie jakaś lewicowa riposta na temat nachalnie prezentowanych prawd objawionych w życiu publicznym. Dość kościoła i tych pseudo wartości, które w Europie Zachodniej już od dawna nie działają i są porzucone raz na zawsze. To muzeum i historia. Dość klerykalnej hipokryzji i propagowania życia polegającego na umartwianiu się za życia. Religia to prywatna przypadłość umysłu, nigdy publiczna. Jak ktoś w to wierzy to jego sprawa, tylko niech nie usiłuje wmawiać innym te swoje wydumane prawdy objawione innym, np. poprzez religię w szkołach i krzyżach w urzędach i na każdym skrzyżowaniu w tym kraju. Nikt nikomu nie zabrania wiary i religii, ale idźcie z tym do świątyni i do domu.

 • el.pistolero

  Oceniono 33 razy 9

  Masz mój głos w ramach kredytu zaufania. Mam tylko nadzieję, że wzorem Nowoczesnej nie staniesz się kolejną przybudówką PO, czyli republiki kolesiów, której poglądy niewiele się różnią od PiS-dzielców.

 • sunzi15

  Oceniono 8 razy 8

  Ciolki, matolki, gdyby nie opor sedziow i interwencja UNII,
  JUZ wasza piaskownica bylaby zaorana,
  a po was slad by zaginal.
  Wasze infantylne zabawy byly mozliwe w Rzeczypospolitej,
  a kontynuujecie je jeszcze na jej gruzach.

  Wykorzystajcie ostatnia szanse,
  zanim na wlasne zyczenie rozdziobia was kruki i wrony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX