14 proc. i trzecie miejsce w Sejmie - taki wynik zdobyła partia Wiosna Roberta Biedronia w najnowszym sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego dla "Faktów" TVN. W porównaniu do poprzedniego badania tej sondażowni (przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej") oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych.
Wiosna Kantar Millward Brown, Gazeta.pl
- Za 3-4 tyg., po zakończeniu objazdu Polski, może się okazać, że nasze poparcie skoczy jeszcze wyżej i wyprzedzimy Platformę Obywatelską. Wtedy to my będziemy dla nich punktem odniesienia i wszystko się zmieni - deklaruje w rozmowie z Łukaszem Rogojszem z Gazeta.pl jeden z liderów Wiosny Krzysztof Gawkowski. Działacz podkreślał w wywiadach, że w jesiennych wyborach parlamentarnych liczy na wynik z "dwójką" z przodu.
Do wyborów pozostało jednak kilka miesięcy, a przyszłość Wiosny, tak jak pozostałych ugrupowań, nadal pozostaje niepewna.
- Robert Biedroń od kilku miesięcy przygotowywał się do startu nowej formacji, więc odnosząc się do wyniku tego sondażu, nie można mówić tylko o efekcie świeżości. Odbierze zapewne odrobinę poparcia PiS-owi, szczególnie wśród wyborców, którym bliżej do lewicowych postulatów ekonomicznych. Najwięcej wyborców trafi jednak do Wiosny z PO, może zabrać trochę też PSL-owi i partii Razem. Szalenie jednak nie namiesza, ma szansę na maksymalnie 15 proc.
- ocenia w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Polacy wolą rozwiązania trochę mniej radykalne światopoglądowo od tych, które proponuje Biedroń. Z drugiej strony, jest już pewna gotowość w społeczeństwie na zmiany dotyczące m.in. rozdziału Kościoła i państwa, związków partnerskich - dodaje dr hab. Mieńkowska-Norkiene.
Politolog zwraca też uwagę, że ostateczny wynik partii Wiosna może zależeć również od tego, czy i w jaki sposób ugrupowanie wskaże dokładnie źródła finansowania swoich postulatów. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie emerytury obywatelskiej i objęcie programem 500 plus również pierwszego dziecka.
Prześledziliśmy wcześniejsze partyjne sondaże nowych ugrupowań, opierając się na badaniach Millward Brown. Okazuje się, że 14 proc. dla Wiosny to pierwszy w ostatnich latach tak wysoki wynik dla polskiej partii, która jeszcze nie zdążyła wejść do Sejmu.
1. NOWOCZESNA
W szczytowych momentach przed wyborami w 2015 r. w sondażach mogła liczyć na 8 proc. Do Sejmu weszła z wynikiem 7,6 proc.
W ubiegłorocznym, listopadowym badaniu Kantar Millward Brown Nowoczesna zdobyła już jednak 3 proc. poparcia.
Nowoczesna Millward Brown, Gazeta.pl
2. KUKIZ'15
Najbliżej wyniku partii Wiosna było ugrupowanie Pawła Kukiza - Kukiz'15. W sierpniu 2015 r. uzyskało 12 proc. poparcia. Ostatecznie w wyborach było to 8,81 proc. W ostatnim sondażu Kantar Millward Brown wynik Kukiz'15 to 7 proc.
Kukiz'15 Millward Brown, Gazeta.pl
3. RUCH PALIKOTA
Ruch Palikota (później Twój Ruch) przed wyborami w 2011 r. i wejściem do Sejmu nie mógł liczyć na więcej niż 9 proc. w sondażach. Wybory parlamentarne przyniosły partii Janusza Palikota 10,2 proc. Już po wyborach niektóre z badań dawały Ruchowi nawet 17 proc. Na kilka miesięcy przed wyborami w 2015 r. było to jednak 3 proc.
Twój Ruch wystartował w wyborach parlamentarnych w ramach koalicji Zjednoczona Lewica, która nie przekroczyła wówczas wymaganego progu wyborczego i nie weszła do Sejmu.
Ruch Palikota Millward Brown, Gazeta.pl