Efekt nowości Biedronia, inni też tak startowali? Tak dobrze jak Wiosna nie wystartował nikt [SŁUPKI]

Partia Wiosna, której liderem jest Robert Biedroń, według najnowszego sondażu Kantar Millward Brown może liczyć na 14 proc. poparcia. Tak wysokiego sondażowego wyniku w ciągu ostatnich kilku lat przed wyborami parlamentarnymi nie miało żadne nowe ugrupowanie. To jednak nie musi oznaczać, że ugrupowanie Biedronia czeka dalszy wzrost.
Zobacz wideo

14 proc. i trzecie miejsce w Sejmie - taki wynik zdobyła partia Wiosna Roberta Biedronia w najnowszym sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego dla "Faktów" TVN. W porównaniu do poprzedniego badania tej sondażowni (przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej") oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych.

WiosnaWiosna Kantar Millward Brown, Gazeta.pl

- Za 3-4 tyg., po zakończeniu objazdu Polski, może się okazać, że nasze poparcie skoczy jeszcze wyżej i wyprzedzimy Platformę Obywatelską. Wtedy to my będziemy dla nich punktem odniesienia i wszystko się zmieni - deklaruje w rozmowie z Łukaszem Rogojszem z Gazeta.pl jeden z liderów Wiosny Krzysztof Gawkowski. Działacz podkreślał w wywiadach, że w jesiennych wyborach parlamentarnych liczy na wynik z "dwójką" z przodu.

Do wyborów pozostało jednak kilka miesięcy, a przyszłość Wiosny, tak jak pozostałych ugrupowań, nadal pozostaje niepewna.

- Robert Biedroń od kilku miesięcy przygotowywał się do startu nowej formacji, więc odnosząc się do wyniku tego sondażu, nie można mówić tylko o efekcie świeżości. Odbierze zapewne odrobinę poparcia PiS-owi, szczególnie wśród wyborców, którym bliżej do lewicowych postulatów ekonomicznych. Najwięcej wyborców trafi jednak do Wiosny z PO, może zabrać trochę też PSL-owi i partii Razem. Szalenie jednak nie namiesza, ma szansę na maksymalnie 15 proc.

- ocenia w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Polacy wolą rozwiązania trochę mniej radykalne światopoglądowo od tych, które proponuje Biedroń. Z drugiej strony, jest już pewna gotowość w społeczeństwie na zmiany dotyczące m.in. rozdziału Kościoła i państwa, związków partnerskich - dodaje dr hab. Mieńkowska-Norkiene.

Politolog zwraca też uwagę, że ostateczny wynik partii Wiosna może zależeć również od tego, czy i w jaki sposób ugrupowanie wskaże dokładnie źródła finansowania swoich postulatów. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie emerytury obywatelskiej i objęcie programem 500 plus również pierwszego dziecka.

Tak nowe partie wchodziły do Sejmu

Prześledziliśmy wcześniejsze partyjne sondaże nowych ugrupowań, opierając się na badaniach Millward Brown. Okazuje się, że 14 proc. dla Wiosny to pierwszy w ostatnich latach tak wysoki wynik dla polskiej partii, która jeszcze nie zdążyła wejść do Sejmu.

1. NOWOCZESNA

W szczytowych momentach przed wyborami w 2015 r. w sondażach mogła liczyć na 8 proc. Do Sejmu weszła z wynikiem 7,6 proc.

W ubiegłorocznym, listopadowym badaniu Kantar Millward Brown Nowoczesna zdobyła już jednak 3 proc. poparcia. 

NowoczesnaNowoczesna Millward Brown, Gazeta.pl

2. KUKIZ'15

Najbliżej wyniku partii Wiosna było ugrupowanie Pawła Kukiza - Kukiz'15. W sierpniu 2015 r. uzyskało 12 proc. poparcia. Ostatecznie w wyborach było to 8,81 proc. W ostatnim sondażu Kantar Millward Brown wynik Kukiz'15 to 7 proc.

Kukiz'15Kukiz'15 Millward Brown, Gazeta.pl

3. RUCH PALIKOTA

Ruch Palikota (później Twój Ruch) przed wyborami w 2011 r. i wejściem do Sejmu nie mógł liczyć na więcej niż 9 proc. w sondażach. Wybory parlamentarne przyniosły partii Janusza Palikota 10,2 proc. Już po wyborach niektóre z badań dawały Ruchowi nawet 17 proc. Na kilka miesięcy przed wyborami w 2015 r. było to jednak 3 proc.

Twój Ruch wystartował w wyborach parlamentarnych w ramach koalicji Zjednoczona Lewica, która nie przekroczyła wówczas wymaganego progu wyborczego i nie weszła do Sejmu.

Ruch PalikotaRuch Palikota Millward Brown, Gazeta.pl

Zobacz wideo
Więcej o: