Andrzej Duda w Polsat News: Jarosław Kaczyński to krystalicznie uczciwy człowiek

- Nie widzę niczego zdrożnego w stenogramach dotyczących Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Andrzej Duda podczas rozmowy w Polsat News. - Znam niewiele osób uczciwszych niż Jarosław Kaczyński - dodał.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda był gościem "Wydarzeń i Opinii" w Polsat News. Było to specjalne wydanie programu z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Wydarzenie to było jednym z tematów rozmowy. 

Andrzej Duda o Okrągłym Stole: Bilans jest dodatni

- Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Polska przez 30 lat zmieniła się ogromnie. (...) Nie mam wątpliwości, że Okrągły Stół był potrzebny. Także dlatego, żebyśmy byli tym pierwszym krajem, w którym następowały przemiany. Mur berliński runął, bo Polska dała temu początek - stwierdził prezydent. 

Podkreślił, że "kij ma dwa końce", według Dudy obrady Okrągłego Stołu przyniosły wiele patologii, z którymi Polska walczy do dzisiaj. - Bilans nie jest jednoznacznie pozytywny, ale jest dodatni - podsumował. 

Prezydent jest "zdumiony" ujawnieniem w TVP danych demonstrantów 

Prezydent odniósł się do incydentu, który wydarzył się w sobotę przed budynkiem TVP Info, kiedy to protestujący tłum osaczył dziennikarkę Magdalenę Ogórek i utrudniał jej wyjazd z terenu telewizji. 

- Można być krytycznym, można wyrażać odmienne oceny, można demonstrować. Mamy wolność słowa w Polsce, oczywiście nie należy przekraczać jej granic. (..) Jest prawo do zgromadzeń, można się gromadzić, wyrażać swoje niezadowolenie, dezaprobatę czy protestować. Natomiast obrażanie kogoś czy wręcz fizyczna agresja jest czymś, co nie powinno mieć miejsca - powiedział Andrzej Duda. 

Prezydent skrytykował jednak ujawnienie w "Wiadomościach" TVP wizerunków i danych osób, które brały udział w tych wydarzeniach. - Muszę przyznać, że mnie to zdziwiło. Uważam, że to wszystko idzie za daleko - stwierdził. - Ja jestem tym zdumiony. Raczej bym tego nie zrobił. Media w ogóle bardzo często pozwalają na zbyt wiele - dodał.

Skomentował także wpis Donalda Tuska, który napisał na Twitterze:

Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestować.

- Odebrałem to jako atak na polskie władze. To mnie zdumiało. To niepotrzebne, daleko idące stwierdzenia - powiedział. Stwierdził także, że jeśli Donald Tusk zarzuca władzy kłamstwo, powinien wyjaśnić, co dokładnie ma na myśli.

"Znam niewiele osób uczciwszych niż Jarosław Kaczyński"

Nie obyło się bez pytania o "taśmy Kaczyńskiego", które ujawniła "Gazeta Wyborcza". Co sądzi o nich Andrzej Duda? - Nie widzę niczego zdrożnego w stenogramach dotyczących Jarosława Kaczyńskiego - powiedział. - Znam pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i mogę powiedzieć jedno: to jest krystalicznie uczciwy człowiek - zaznaczył.

Prezydent przyznał, że nie wie, czy prezes PiS prowadzi działalność gospodarczą. Podkreślił, że ponieważ opozycja złożyła wnioski do PKW i prokuratury o zbadanie sprawy, odpowiednie organy to robią. - Wierzę w to, że będzie to zrobione rzetelnie - podsumował.

Więcej o: