Afera KNF. Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie artykułów "Newsweeka" i "Gazety Wyborczej"

Sąd oddalił wnioski Narodowego Banku Polskiego, który domagał się usunięcia artykułów dotyczących powiązań prezesa Adama Glapińskiego z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Bank centralny może złożyć zażalenie w tej sprawie.
Zobacz wideo

Pod koniec listopada do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły wnioski Narodowego Banku Polskiego, który domagał się od "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka Polska" usunięcia serii artykułów. Chodziło o teksty sugerujące ewentualne powiązania prezesa NBP Adama Glapińskiego z aferą KNF.

Wnioski NBP oddalone przez sąd

Narodowy Bank Polski złożył do sądu łącznie sześć wniosków i domagał się zablokowania teksów w "GW" i "Newsweeku", których autorzy mieli "insynuować, że Adam Glapiński uczestniczył w aferze KNF". Część wniosków zawierała błędy formalne, więc sąd ich nie rozpatrzył i wezwał bank centralny do poprawek. Ostatecznie - jak informuje press.pl - Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił dwa wnioski NBP i zdecydował, że nie ma podstaw do wycofania z obiegu artykułów "GW" i "Newsweeka" na temat powiązań prezesa Adama Glapińskiego z aferą KNF. Jeden wniosek wciąż czeka na rozstrzygnięcie.

Jak poinformowała rzeczniczka sądu Sylwia Urbańska, Narodowy Bank Polski może złożyć zażalenie, bo decyzja sądu nie jest prawomocna. 

O co chodzi w aferze KNF 

Przypomnijmy, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski, będąc prezesem KNF, podczas marcowej rozmowy, miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada "Gazeta Wyborcza". Dzień później Chrzanowski podał się do dymisji.

Więcej o: