Afera KNF. Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie artykułów "Newsweeka" i "Gazety Wyborczej"

Sąd oddalił wnioski Narodowego Banku Polskiego, który domagał się usunięcia artykułów dotyczących powiązań prezesa Adama Glapińskiego z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Bank centralny może złożyć zażalenie w tej sprawie.
Zobacz wideo

Pod koniec listopada do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły wnioski Narodowego Banku Polskiego, który domagał się od "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka Polska" usunięcia serii artykułów. Chodziło o teksty sugerujące ewentualne powiązania prezesa NBP Adama Glapińskiego z aferą KNF.

Wnioski NBP oddalone przez sąd

Narodowy Bank Polski złożył do sądu łącznie sześć wniosków i domagał się zablokowania teksów w "GW" i "Newsweeku", których autorzy mieli "insynuować, że Adam Glapiński uczestniczył w aferze KNF". Część wniosków zawierała błędy formalne, więc sąd ich nie rozpatrzył i wezwał bank centralny do poprawek. Ostatecznie - jak informuje press.pl - Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił dwa wnioski NBP i zdecydował, że nie ma podstaw do wycofania z obiegu artykułów "GW" i "Newsweeka" na temat powiązań prezesa Adama Glapińskiego z aferą KNF. Jeden wniosek wciąż czeka na rozstrzygnięcie.

Jak poinformowała rzeczniczka sądu Sylwia Urbańska, Narodowy Bank Polski może złożyć zażalenie, bo decyzja sądu nie jest prawomocna. 

O co chodzi w aferze KNF 

Przypomnijmy, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski, będąc prezesem KNF, podczas marcowej rozmowy, miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada "Gazeta Wyborcza". Dzień później Chrzanowski podał się do dymisji.

Więcej o:
Komentarze (66)
Afera KNF. Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie artykułów "Newsweeka" i "Gazety Wyborczej"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 39 razy 37

  Nie po to daliśmy wam 500+ żeby teraz nie móc kraść w spokoju - niewdzięcznicy ...

 • justas32

  Oceniono 28 razy 28

  Przyjmę pracę w NBP. Będę robił laskę, dzielił się pensją z przełożonymi i milczał jak grób. Tylko poważne oferty ...

 • signum_t

  Oceniono 28 razy 26

  Sądy nie będą miały nic innego do roboty, tylko rozpatrywać wnioski PiSowców pokrzywdzonych publikacjami na temat ich afer.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 24

  Kutwa chciał blokować teksty niewygodne choć prawdziwe

 • 41janina

  Oceniono 23 razy 21

  Dlaczego na zdjeciu nie ma Pixi I Dixi ? Nidopatrzenie ?

 • def11

  Oceniono 19 razy 19

  No i jak tu żyć gdy sądy wolne ? :)

 • princepinot

  Oceniono 18 razy 16

  W normalnym kraju bank nigdy nie sadzi sie z nikim. Bank zawsze idzie na ugode.
  W Polsce banki sadza sie z kilentami, ale najwiekszym "wybrykiem" jest bank centralny straszacy pozwami. Polski Bank Centralny nie powinien wypowiadac sie w sprawach w ktorych sie wypowiada. Bank Centralny nie moze niczego komentowac.
  Bank Centralny wypowiada sie tylko na temat swojej dzialalnosci statutowej we wczesniej scisle okreslonych terminach. To wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX