Polska uznała Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Ten podziękował na Twitterze

Polska uznała Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli - poinformował w Brukseli Jacek Czaputowicz. Guaido już podziękował.
Zobacz wideo

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przebywa obecnie w stolicy Belgii, gdzie uczestniczy w spotkaniu UE-Liga Państw Arabskich. Polska jest kolejnym krajem Unii Europejskiej, który uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Podobne stanowisko przyjęło kilkanaście państw, m.in.: Francja, Wielka Brytania i Niemcy, Czechy czy Austria.

Niedługo po podaniu informacji przez Czaputowicza, Guaido podziękował na Twitterze. "Podziękowania dla rządu Polski za uznanie i wspieranie wszystkich Wenezuelczyków w walce o uratowanie naszego narodu, demokracji, wolności i sprawiedliwości" - napisał na Twitterze.

Czaputowicz już wcześniej w rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji Chile Roberto Ampuero Espinozą przekazał, że Polska zamierza, wraz z innymi państwami Unii Europejskiej, uznać Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Jak czytamy w komunikacie MSZ, taką decyzję podjęto wobec braku rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich przez Nicolasa Maduro. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że na Juanie Guaido spoczywać będzie zadanie zorganizowania wolnych, uczciwych i demokratycznych wyborów.

Minister spraw zagranicznych Chile podkreślił, że Wenezuelczycy mają prawo do decydowania o swojej przyszłości. Wyraził jednocześnie przekonanie, że Nicolas Maduro nie jest właściwą osobą do organizowania wyborów ani prowadzenia rozmów z opozycją. Ampuero Espinoza zaznaczył, że w obliczu obecnej sytuacji w Wenezueli państwa Ameryki Łacińskiej opowiadają się za uznaniem lidera opozycji i przewodniczącego parlamentu Juana Guaido za tymczasowego prezydenta. Także on zaznaczył, że kraje regionu oczekują przeprowadzenia w Wenezueli wolnych i demokratycznych wyborów. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony chilijskiej. Chile należy do tak zwanej Grupy z Limy - grupy roboczej powołanej w 2017 roku przez Kanadę i 13 państw Ameryki Łacińskiej w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli.

Więcej o:
Komentarze (96)
Polska uznała Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Ten podziękował na Twitterze
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 21 razy 13

  Śliska sprawa. Z drugiej strony otwiera niezłe pole do popisu. Aż mnie kusi, żeby też się ogłosić tymczasowym prezydentem Polski, motywując to faktem, że obecnemu to z Konstytucją tak średnio po drodze, więc tak w zasadzie to można by rozpisać nowe wybory, i ja je rozpiszę, jak się tylko zorientuję co i jak. A do tego czasu będę prezydentem tymczasowym, w związku z czym zażądam apanaży, samochodu z kierowcą, jakiegoś pałacu, sekretarki i w całej reszty. A po wszystkim też dożywotniej emerytury, jaka zgodnie z przepisami przysługuje każdemu byłemu prezydentowi!

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 14 razy 8

  Czaputowicz przemówił. Świat stanął w miejscu!

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 15 razy 7

  Oj będzie kupa śmiechu jak UE uzna np. Tuska za prezydenta Polski zamiast marionetki.

 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy 7

  "Polska uznaje Juana Guaido ... "
  jak
  prawie wszystkie
  kraje ue
  (za wyjątkiem włoch)

 • westgreg

  Oceniono 9 razy 5

  Ale co to realnie oznacza? Że z administracją Maduro Polska nie będzie rozmawiać? Będziemy czekali, aż Guaido przyśle do Polski swoich ambasadorów?

 • farsizm

  Oceniono 9 razy 5

  Trollom DewJarka nie podoba się decyzja...

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 4 razy 4

  Proszę, nie wycierać mord Polską. To nie Polska uznała - moim zdaniem - a pis-bolszewicki rząd R.P.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX