Do nowej partii Roberta Biedronia przyłączyło się czternaścioro specjalistów z różnych dziedzin, którzy - jak powiedział przewodniczący partii - pomagali mu układać program. Nazwał ich "najlepszymi z najlepszych". Kim są ekspertki i eksperci, których polityk zaprosił do współpracy?
dr Marcin Anaszewicz Igor Nizio
Jednym z nich jest dr Marcin Anaszewicz, ekspert ds. restrukturyzacji państwa, prezes Instytutu Myśli Demokratycznej - centrum badań i dialogu społecznego powołanego przez Roberta Biedronia. To on prowadził zwycięskie kampanie polityka w wyborach parlamentarnych w 2011 roku oraz samorządowych w 2014 roku. Wtedy też przeniósł się do Słupska, gdzie po objęciu przez Roberta Biedronia stanowiska prezydenta miasta, przeprowadził restrukturyzację finansową i organizacyjną w jego strukturach. Za co będzie odpowiadał w "Wiośnie"? - Dzięki planowi Marcina będziemy mieli w końcu sprawne odpartyjnione państwo - powiedział podczas konwencji Robert Biedroń.
Krzysztof Śmiszek JAN RUSEK
Kolejną osobą, która współtworzyła program "Wiosny", jest Krzysztof Śmiszek, doktor nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. To pomysłodawca i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Prywatnie jest partnerem Roberta Biedronia. W partii będzie pracował nad projektem rozdziału państwa od Kościoła. - Ostatnie lata to seria naruszeń prawa przez najważniejsze osoby w państwie. Krzysztof stworzył mechanizmy gwarantujące rozliczenie winnych tych naruszeń - dodał Robert Biedroń podczas konwencji.
Krzysztof Gawkowski MARCIN ONUFRYJUK
Dr Krzysztof Gawkowski, prawnik, wykładowca akademicki, działacz społeczny i samorządowiec to kolejna osoba współpracująca z Robertem Biedroniem. Przez wiele lat był członkiem SLD, w którym pełnił Sekretarza Generalnego i wiceprzewodniczącego partii. Specjalizuje się w problemach związanych z bezpieczeństwem państwa, cyberbezpieczeństwem oraz administracją samorządową. - Krzysztof przygotował plan, w którym to człowiek, jego prawa i potrzeby będą dla państwa kluczowe - zapowiedział przewodniczący "Wiosny".
Ekonomista Dariusz Standerski Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Dariusz Standerski, ekspert do spraw gospodarczych, który zajmował się będzie w partii Roberta Biedronia polityką gospodarczą to specjalista w zakresie ekonomii sektora publicznego, ekonomii międzynarodowej, prawa finansów publicznych i prawa samorządu terytorialnego. Jest związany z Fundacją Kaleckiego, think tankiem, który wspiera zrównoważony rozwój gospodarczy oraz zmniejszanie nierówności społeczno-ekonomicznych. Pełni tam funkcję członka zarządu. Jest doktorantem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Socjolog prof. Maciej Gdula (fot. Jacek Marczewski/AG) Socjolog prof. Maciej Gdula (fot. Jacek Marczewski/AG)
Projektami dotyczącymi szkolnictwa wyższego i edukacji zajmie się prof. Maciej Gdula, socjolog oraz wykładowca akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także publicystą oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, organizacji związanej z pismem "Krytyka Polityczna". W 2017 roku był koordynatorem badania terenowego w Miastku, które badało przyczyny zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych 2015 roku.
Łukasz Kohut jest koordynatorem ugrupowania Roberta Biedronia w województwie śląskim GRZEGORZ CELEJEWSKI
Zmianami dotyczącymi mediów zajmie się Łukasz Kohut, pochodzący ze Śląska działacz społeczny. Jest zaangażowany w politykę, w 2015 roku startował w wyborach do Sejmu. Od tego roku współpracuje również z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich, która ma na celu edukację lokalną oraz nauczanie języka śląskiego. Łukasz Kohut jest także fotografem - publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Dzienniku Zachodnim".
Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany w Warszawie, będzie odpowiedzialny za rozwój transportu publicznego. Z wykształcenia jest politologiem, związany był m.in. z SLD. W latach 2004 - 2005 był szefem gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Ryszarda Kalisza.
Nowa partia Roberta Biedronia walczyć będzie m.in. o równość płac kobiet i mężczyzn. Zadbano więc również o to, aby wśród specjalistów połowa była kobietami.
Monika Gotlibowska MIKOŁAJ KURAS
W "Wiośnie" swoje miejsce znalazła Monika Gotlibowska, toruńska działaczka społeczna i przedsiębiorczyni - współwłaścicielka restauracji Kuranty, Oberża i marki Gotujemy.pl. Jest doradczynią prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz członkinią rady społecznej ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego. To ona przygotowała rozwiązania, które mają sprawić, że prowadzenie firmy w Polsce stanie się prostsze.
Wśród ekspertek "Wiosny" jest także Gabriela Morawska-Stanecka zajmująca się prawem cywilnym i gospodarczym. Specjalizuje się w problematyce nieruchomości oraz sprawach odszkodowawczych, zajmuje się także prawem rodzinnym i prawem pracy. - Gabriela sprawi, że wszyscy będziemy mieli równe prawa, bez względu na płeć, wiek i orientację - stwierdził przewodniczący nowej partii.
Paulina Piechna-Więckiewicz PAWEŁ MAŁECKI
Kolejną osobą, która będzie pracować z Robertem Biedroniem, jest Paulina Piechna-Więckiewicz, działaczka społeczna i samorządowiec. Do 2016 roku związana była z SLD, do 2018 roku pełniła funkcję radnej Warszawy. Współtworzyła stowarzyszenie Inicjatywa Polska, z którego wystąpiła, gdy organizacja związała się z Koalicją Obywatelską. W "Wiośnie" będzie się zajmować polityką społeczną i rodzinną.
Wśród współpracowniczek Roberta Biedronia jest także Karolina Hamer, który zajmie się problemem wyrównania szans. To paraolimpijka, mistrzyni kraju w sześciu kategoriach pływackich. Stawała również na podium mistrzostw świata i Europy.
Ekspertką od zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialną za działania związane z ekologią, jest w "Wiośnie" Beata Maciejewska. To bliska współpracowniczka Roberta Biedronia. Kiedy był prezydentem Słupska, pełniła funkcję pełnomocniczki ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta.
Kwestią równych praw między kobietami i mężczyznami zajmie się w "Wiośnie" Lilija Twardosz, ekspertka w dziedzinie prawa rodzinnego. Związana była m.in. z "Ruchem Kobiet" funkcjonującym przy "Twoim Ruchu".
Kalina Michocka, ekspertka do spraw samorządu lokalnego i kultury, stworzy ogólnopolski budżet partycypacyjny. Jest członkinią Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej, która zrzesza aktywistów i aktywistki, którzy chcą wpływać na kierunek rozwoju Kalisza. Była główną organizatorką Czarnego Marszu w mieście.