Konwencja "Nowy rozdział". Robert Biedroń ogłosił nazwę i program swojej partii

Były prezydent Słupska w końcu zdradził nazwę swojego ugrupowania, to "Wiosna". Na niedzielnej konwencji nowej partii podano też szczegóły jej programu.
Zobacz wideo

Przez wiele miesięcy były prezydent Słupska nie ujawniał nawet nazwy swojego ruchu. Dziś się to zmieniło. Robert Biedroń ogłosił, że nazwa jego partii to "Wiosna". 

Biedroń zapowiedział też, że w połowie marca ogłoszone zostanie 13 projektów ustaw. Będą dotyczyły m.in. jakości powietrza oraz ochrony przyrody, opieki medycznej, praw kobiet, płacy minimalnej, konkordatu z Watykanem. - Polska musi stać się w końcu państwem świeckim i suwerennym - dodaje polityk.

Robert Biedroń zapowiada także ustawę, która zmieni działanie mediów publicznych. - Nie może być tak tak jest teraz. To nie mogą być zabawki polityków. Zabierzemy im te zabawki! - mówił Biedroń. 

"Wiosna" zliberalizuje prawo aborcyjne i zmieni program "500 plus"

Oto lista zmian, jakie chce wprowadzić "Wiosna" Biedronia: 

1. Do 2035 roku mają zostać zamknięte wszystkie kopalnie węgla. Zostanie stworzony sektor odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników oraz pracowników elektrowni.

2. Przewodniczący "Wiosny" planuje utworzenie stanowiska rzecznika praw przyrody, zlikwidowanie ferm zwierząt futerkowych oraz chowu klatkowego. Chce również zabronić wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz zatrzymać "bezmyślną wycinkę drzew".

3. Kobietom zostanie zagwarantowane prawo do przerwania ciąży na żądanie do 12 tygodnia jej trwania, dostęp do nowoczesnej antykoncepcji m.in. tabletki "dzień po". Zlikwidowana zostanie również klauzula sumienia. Pojawi się także pełne finansowanie in vitro oraz rzetelna edukacja seksualna. 

4. Wprowadzone zostaną związki partnerskie oraz ustawowa równość małżeńska. 

5. Nauczyciele otrzymają podwyżki, a nauka w szkole stanie się bardziej praktyczna niż teoretyczna. Ma zostać również stworzone 250 tys. miejsc w żłobkach i przedszkolach w ciągu 5 lat. W szkołach rozszerzona zostanie też nauka języka angielskiego. 

6. Zlikwidowany zostanie fundusz kościelny oraz religia w szkole. Datki z tacy zostaną opodatkowane. "Wiosna" pochyli się również nad kwestią konkordatu, chce go renegocjować.

7. Program "500 plus" zostanie zmieniony w taki sposób, aby obejmował pierwsze dziecko oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. 

8. Wprowadzona zostanie pełna jawność życia publicznego, spółki Skarbu Państwa zostaną odpartyjnione, wprowadzona zostanie również ustawa o jawności wynagrodzeń w sektorze publicznym.

9. Zapowiedziane zostało stworzenie Komisji Sprawiedliwości i Pojednania, które pozwoli rozliczyć tych, którzy naruszają Konstytucję i postawić ich przed Trybunałem Stanu.

10. Zwalczana będzie również mowa nienawiści - Robert Biedroń zapowiedział projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która zwiększy odpowiedzialność za wypowiadane słowa.

11. Wprowadzony zostanie 30-dniowy limit oczekiwania na lekarza specjalistę. 

12. Wprowadzona zostanie nieopodatkowana emerytura minimalna na poziomie 1600 zł dla każdego. "Wiosna" będziemy stopniowo podnosić płacę minimalną, "z 2700 złotych w przyszłym roku, urośnie ona do 3000 złotych za dwa lata i 3500 złotych brutto za pięć". Płaca minimalna wynosić będzie docelowo w ciągu 10 lat 60 proc. średniej krajowej. 

W małych firmach kontrole skarbowe zastąpi weryfikacja internetowa. Wprowadzona zostanie także równość płac między kobietami a mężczyznami. W całej Polsce pojawi się darmowy internet. 

13. Zmieniona zostanie ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, aby każda kobieta i każde dziecko czuli się bezpiecznie. 

14. Partia Biedronia chce też zapewnić bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną dla dzieci w całej Polsce.

Trybunał Stanu dla łamiących konstytucję

Robert Biedroń zapowiedział też, że jego ugrupowanie stworzy Komisję Sprawiedliwości i Pojednania, a tych, którzy dopuścili się naruszenia praw i wolności zapisanych w konstytucji postawi przez Trybunałem Stanu.

Czytaj więcej: Nowy sondaż: PiS wygrywa wybory do Europarlamentu. Partia Biedronia z trzecim wynikiem

"Trasa wiosenna"

Biedroń podczas spotkania przedstawił też koordynatorów programowych partii. Ekspertami nowego ugrupowanie będą m.in.: Kalina Michocka, ekspertka ds. samorządu lokalnego i kultury, Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskich Bielan, który ma zadbać o rozwój transportu publicznego, Lilija Twardosz, ekspertka ds. prawa rodzinnego, Łukasza Kohut, działacz społeczny, który przygotował pakiet zmian dotyczących mediów publicznych, Beata Maciejewska, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju, Profesor Maciej Gdula, ekspert od edukacji i szkolnictwa wyższego, Karolina Hamer, paraolimpijka, rekordzistka i wielokrotna mistrzyni kraju w pływaniu - ma zająć się wyrównywaniem szans, Dariusz Standerski, ekspert ds. gospodarczych.

W poniedziałek polityk ma ruszyć w "trasę wiosenną". Podczas niej odwiedzi 13 największych miast w Polsce. Na spotkaniach będzie przedstawiał elementy jego programu. Ma też ogłosić pierwsze projekty ustaw.

 

Więcej o: