Ustawa o jawności zarobków w NBP wraca do Sejmu. Bo poprawkę zgłosił Grzegorz Bierecki

Senat przyjął, choć z poprawką, ustawę ograniczającą pensje w NBP i wprowadzającą jawność zarobków w banku centralnym. Ustawa wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawkę.
Zobacz wideo

W czwartek Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o NBP, autorstwa PiS, a w piątek zrobił to także Senat. Głosowało 82 senatorów, "za" było 56, "przeciw" trzech, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa nie trafi jednak do prezydenta.

Senacka komisja 31 stycznia nie zgłaszała poprawek, jednak pojawiły się one dzień później. Zgłosił je 1 lutego senator PiS Grzegorz Bierecki, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Było ich pięć, ale cztery z nich wycofał sam. Ostatecznie pozostała jedna, techniczna, dotycząca błędu w sformułowaniu w jednym z artykułów nowelizacji. W art. 4 ustawy zastąpiono zwrot "odesłanie do art. 1" na "odesłanie do art. 2".

Dodanie tej jednej poprawki do ustawy oznacza, że projekt wróci teraz do Sejmu, gdzie będzie ponownie rozpatrywany.

Jawność zarobków w NBP według PiS

Projekt przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada, że zarobki kadry kierowniczej w Narodowym Banku Polskim będą jawne. Jednocześnie na mocy ustawy regulacjom podlegać będą pensje w banku centralnym.

Zmiany wprowadzają regułę, według której pracownicy NBP nie będą mogli zarabiać więcej niż 60 procent pensji prezesa banku centralnego. Skutki wspomnianej nowelizacji mają dotyczyć "kilkuset" pracowników NBP.

Krytyka ustawy ze strony NBP i EBC

Gdy ustawa była procedowana w Sejmie Europejski Bank Centralny wskazywał, że obniżenie zarobków w NBP byłoby niezgodne z zasadą niezależności finansowej. W ocenie EBC wpłynie to także na zdolność banku do zatrudniania pracowników.

Podobne argumenty przedstawiała sejmowej komisji wiceprezes NBP Anna Trzecińska, mówiąc, że to "ingerencja w niezależność" NBP, która może też wpłynąć na realizowanie zadań ustawowych banku centralnego.

Więcej o:
Komentarze (109)
Jawność zarobków w NBP. Senat przyjął ustawę, ale z poprawkami. Wraca do Sejmu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 52

  Co się Biereckiemu nie zgadzało, przecinek w niewłaściwym jego zdaniem miejscu?
  Jedno wielkie bagno, nawet już się nie kryją w dojeniu. Na chama, a jak!

 • biesczad1

  Oceniono 44 razy 40

  Banksterzy, jak psy, muszą się trzymać razem!

 • bog43

  Oceniono 38 razy 38

  jak czytam zdanie " Grzegorz Bierecki, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych " , to z miejsca kojarzy mi się to z rodziną Corleone z jej Consigliere . Z tą różnicą , że ten ostatni nie kradł dodatkowo na własny rachunek .

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 44 razy 36

  SKOK-owy złodziej BIERECKI ZAUWAŻA HACZYK NA NIEGO I P i S, SRU ZMIANĘ USTAWY! DURNI POLACY PRZYPATRZCIE JAK TO ROBIĄ ZŁODZIEJE Z MAFII PiS!

 • justas32

  Oceniono 35 razy 35

  Co Pan Bierecki robi w Parlamencie a nie w pierdlu ? To jakiś pisowski żart ...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 30

  Bierecki w aferze KNF jak Jakubowska w aferze Rywina :-)

 • plastikpiokio

  Oceniono 34 razy 30

  kto birecki ????? coś mi tu smierdzi na kilometr.!!!!!!

 • hen-live

  Oceniono 24 razy 24

  Jedna z poprawek podobno dotyczyła utajnienia kont w Luxemburgu na które przelewał pieniądze ze SKOKów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX