Koniec układu INF. Czaputowicz mówi o rozmieszczeniu broni jądrowej w Polsce

W rozmowie z "Der Spiegel" szef MSZ Jacek Czaputowicz stwierdził, że nie wyklucza rozmieszczenia broni jądrowej na terenie Polski. To jego reakcja na kres układu INF, który zapowiedziały USA. - To jest w interesie Europy - przekonywał.
Zobacz wideo

W piątek Stany Zjednoczone rozpoczęły formalny proces wycofywania się z układu INF, o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Od soboty traktat zostanie zawieszony, a jeśli w ciągu pół roku Federacja Rosyjska nie podporządkuje się układowi, zostanie on zerwany.

Państwa NATO-wskie wielokrotnie w ostatnich miesiącach zarzucały Moskwie łamanie traktatu sprzed 30 lat.

Zawarty w 1987 roku układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) zakazuje produkcji, składowania i rozmieszczania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.

Czaputowicz nie wyklucza rozstawienia broni jądrowej w Polsce

W internetowym wydaniu "Der Spiegel" pojawił się tekst, w którym zawarto komentarz szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza do sprawy układu INF.

- To jest w interesie Europy, aby amerykańskie wojska i rakietowe pociski nuklearne znajdowały się na kontynencie - mówił Czaputowicz. 

Szef polskiego MSZ nie wykluczył przy tym, że pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi mogłyby zostać rozmieszczone w Polsce. Zaznaczył przy tym, że "wcale nie pragnie" takiego rozwiązania, a wszystko zależy od tego, jak będzie zachowywać się Rosja.

Więcej o: