Giertych o taśmach Kaczyńskiego: Mój klient jest bardzo zasmucony faktem ich opublikowania

Roman Giertych stwierdził, że jego klient, biznesmen Gerard Birgfellener, jest "bardzo zasmucony" faktem opublikowania dwóch taśm z rozmowami z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Birgfellener domaga się od prezesa PiS i spółki Srebrna zapłaty wynagrodzenia za swoją pracę przy przygotowywaniu budowy wieżowców na Srebrnej.
Zobacz wideo

"Mój klient Gerard Birgfellner jest bardzo zasmucony faktem opublikowania dwóch taśm z rozmowami o rozliczeniu jego pracy za przygotowanie inwestycji na ul. Srebrnej" - poinformował w czwartek Roman Giertych, pełnomocnik austriackiego biznesmena, który na zlecenie spółki Srebrna przygotowywał budowę dwóch wieżowców w centrum Warszawy i - jak twierdzi - nie otrzymał za swoją pracę zapłaty.

Reprezentowany przez Romana Giertycha i Jacka Dubois austriacki biznesmen był jednym z trojga rozmówców Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania w siedzibie PiS, którego przebieg ujawniła we wtorek "Gazeta Wyborcza". Twierdzi, że mimo dostarczenia rachunku nie otrzymał od spółki Srebrna zapłaty za wykonane przez siebie usługi. W dniu ujawnienia nagrań przez "Gazetę Wyborczą" złożył doniesienie do prokuratury na prezesa PiS. Z spotkaniu brała też udział tłumaczka, żona Birgfellnera. 

Tomaszewski: Jeden z członków rodziny nagrał Jarka

Przypomnijmy, że wcześniej drugi z rozmówców Jarosława Kaczyńskiego, jego kuzyn Grzegorz Tomaszewski, zaprzeczył, jakoby to on stał za nagrywaniem prezesa PiS. Zasugerował jednocześnie, że mógł to zrobić właśnie Birgfellener, który prywatnie jest zięciem ciotecznego brata prezesa PiS.

Tak to wygląda, niestety, że jeden z członków szeroko pojętej rodziny nagrał Jarka. Dziś nie ma raczej zaufanych ludzi. Do rodziny ma się jakieś zaufanie, ale to się po tych nagraniach zmieniło. Nie nagrywałem prezesa i nie sądzę, żeby prezes siebie nagrywał

- mówił Tomaszewski w rozmowie z "Supr Expressem"

Taśmy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego

"Gazeta Wyborcza" we wtorek opublikowała nagrania i zapis rozmowy, w której uczestniczyli Jarosław Kaczyński, kuzyn prezesa PiS Grzegorz Tomaszewski, a także austriacki biznesmen Gerald Birgfellner z żoną.  Według opublikowanego stenogramu rozmowy Birgfellner domaga się zapłaty za pracę przy projekcie budowy dwóch wieżowców na warszawskiej działce, należącej do spółki Srebrna, której właścicielem jest Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński tłumaczył fiasko inwestycji okolicznościami politycznymi - nieprzychylnością stołecznego ratusza i tym, że realizacja inwestycji mogłaby medialnie uderzyć w jego partię. Geralda Birgfellnera zapewniał, że spółka jest gotowa zapłacić za jego usługi, ale musi do tego przedstawić dokumenty lub pójść do sądu.

Więcej o: