Biedroń, czyli zagrożenie. Komu napsuje krwi nowa partia byłego prezydenta Słupska? [ANALIZA]

W najnowszym sondażu Pollstera dla "Super Expressu" partia Roberta Biedronia otrzymała 10 proc. poparcia i została trzecią siłą polityczną w Sejmie. Tak wysokiego wyniku jeszcze nie miała. To tylko potwierdza, że stanowi zagrożenie dla wielu graczy w polskiej polityce. Dlaczego?
Zobacz wideo

Platforma Obywatelska: Bój na wielu frontach

Największym zagrożeniem Biedroń jest niewątpliwie dla Platformy i Grzegorza Schetyny. Z kilku powodów.

Przede wszystkim chodzi o samego Biedronia, który już teraz – jeszcze przed formalnym startem jego projektu politycznego – podważa pozycję przewodniczącego PO jako lidera opozycji. Jest sporo młodszy, bardziej charyzmatyczny, mniej zgrany politycznie. Z drugiej strony ma znacznie mniejsze doświadczenie, nie jest tak sprawnym organizatorem i jeszcze nigdy nie sprawdził się w roli lidera projektu politycznego. Jednak wyborcom to (przynajmniej na razie) nie przeszkadza. W rankingach zaufania i oceny pracy polityków Biedroń dystansuje szefa Platformy o dwie długości. Dowodzą tego wyniki dwóch sondaży, które IBRiS przeprowadził na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Wynika z nich, że 32,8 proc. wyborców dobrze ocenia pracę Biedronia, a 16 proc. widziałoby go w fotelu premiera, gdyby jesienią 2019 roku udało się odsunąć PiS od władzy. Schetyna w tych dwóch badaniach wypada bez porównania gorzej. Otrzymuje odpowiednio 22,8 oraz 10 proc.

Rywalizacja z partią Biedronia to także walka o każdy punkt procentowy w sondażach. Obie partie walczą o centrolewicowego wyborcę (przy czym Platforma liczy także na poparcie Polaków o poglądach konserwatywno-liberalnych). Formacja byłego prezydenta Słupska jest obecnie na fali wznoszącej. W dopiero co opublikowanym badaniu Pollstera dla „Super Expressu”, po raz pierwszy uzyskała dwucyfrowy wynik (10 proc.), co dałoby jej status trzeciej siły politycznej w nowym Sejmie. Z kolei Platforma od połowy grudnia przeżywa sondażową zadyszkę. Można przypuszczać, że to pokłosie konfliktu z Nowoczesną, który wybuchł po tym, jak partia Schetyny przejęła ósemkę posłów swojego koalicjanta. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer określiła to posunięcie jako „wygaszenie” Koalicji Obywatelskiej przez PO. Bardzo wymowna była też jej nieobecność na poświęconej prawom kobiet niedawnej konwencji Koalicji (a raczej Platformy i Inicjatywy Polska).

Barbara Nowacka na konwencji 'Kobieta, Polska, Europa'Barbara Nowacka na konwencji 'Kobieta, Polska, Europa' Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Wreszcie trzecia płaszczyzna konfliktu, a więc lewicowa wiarygodność. Koalicja Obywatelska już od jakiegoś czasu przygotowywała się do wyraźnego skrętu w lewo, którego zwieńczeniem była wspomniana już konwencja na warszawskim Żeraniu. W Platformie doskonale wiedzą, że licytacja na konserwatyzm z Prawem i Sprawiedliwością to polityczne samobójstwo. Głosów szukać trzeba więc po lewej stronie sceny politycznej, bo to tam jest szansa na mobilizację niegłosujących oraz wyborców, którym „dobra zmiana” mocno nadepnęła na odcisk. Nadarza się też okazja do wykorzystania słabości lewicy, rozbitej po wyborach samorządowych. Problemem na drodze do przejęcia elektoratu lewicowego są liczne grzechy Platformy z przeszłości – m.in. lekceważenie strategii prospołecznych, instrumentalne traktowanie kwestii równościowych (związki partnerskie!) czy zdradzenie spraw kobiecych (m.in. głosowanie nad projektem „Ratujmy Kobiety” w styczniu 2018 roku). Dzisiaj Platforma tłumaczy, że dla kobiet zrobiła całkiem sporo – m.in. podpisała i ratyfikowała tzw. konwencję antyprzemocową, wprowadziła program in vitro czy parytety na listach wyborczych. Pytanie, czy to wystarczy na Biedronia, który lewicowym wyborcom podpaść jeszcze nie zdążył.

Prawo i Sprawiedliwość: Program socjalny z ludzką twarzą

– Mamy taką zasadę: damy wam to, co daje wam PiS i oddamy wam to, co PiS wam zabrał – mówił swego czasu przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. W przypadku Sojuszu na słowach się skończyło, bo czasy politycznego odrodzenia i dwucyfrowych wyników w sondażach już dawno za nim. Dziś SLD walczy o to, by znaleźć się w nowym Sejmie. Szanse na współudział w rządach są minimalne. Dlatego teraz analogiczną obietnicę mógłby złożyć Polakom Robert Biedroń.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Były prezydent Słupska nie ukrywa, że głosy zamierza odebrać nie tylko Platformie czy lewicy, ale również partii rządzącej. I nie jest bez szans. Wielokrotnie chwalił prosocjalny zwrot PiS-u, którego celem jest zmniejszenie nierówności społecznych. To o tyle istotne, że nie sposób zniechęcić do niego ludzi, mówiąc, że zabierze im „500 plus” i podniesie wiek emerytalny. Przewaga Biedronia nad PiS-em polega z kolei na tym, że on za prosocjalny kurs nie wystawi – a przynajmniej nic dziś na to nie wskazuje – wyborcom rachunku w postaci upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości, zniszczenia mediów publicznych czy zdemolowania wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. To kusząca oferta zwłaszcza dla wyborców umiarkowanych, których PiS od końca ubiegłego roku próbuje za wszelką cenę odzyskać. Jak na razie bezskutecznie, bo skierowany do nich przekaz jest niespójny (język pojednania przeplata się z ostrymi politycznymi atakami), a i konsekwencja w realizacji polityki „ciepłej wody w kranie” pozostawia wiele do życzenia. Od kilku tygodni obóz władzy myśli przede wszystkim o tym, jak poradzić sobie z kolejnymi kryzysami politycznymi i wizerunkowymi, których najnowszą odsłoną są opisane przez „Gazetę Wyborczą” tzw. taśmy Kaczyńskiego.

Lewica: Gwóźdź do trumny

Po 2015 roku wydawało się, że to PiS złoży lewicę do grobu, przejmując jej socjalne postulaty i zwyczajnie wygaszając w społeczeństwie popyt na formacje lewicowe. Chociaż na przestrzeni ostatnich trzech lat ten popyt odżył – w dużej mierze za sprawą stylu zarządzania państwem przez PiS – to jednak powodów do radości na lewicy jest jak na lekarstwo. Wybory samorządowe okazały się spektakularną klęską. Szanse na (wyczekiwane od lat) pojednanie prysły niemal tak szybko, jak się pojawiły. Po sondażowej zwyżce, która przytrafiła się SLD w pierwszej połowie kadencji nie ma już śladu, z kolei Partia Razem w większości badań orbituje wokół poparcia rzędu 1 proc.

Włodzimierz CzarzastyWłodzimierz Czarzasty JAKUB WŁODEK

Wydaje się, że Biedroń ze swoim ugrupowaniem wchodzą na gotowe. Lepszej okazji do przejęcia (nielicznych, ale jednak) głosów SLD i Partii Razem już nie będzie. Tak samo jak do zbudowania dominującej pozycji po lewej stronie sceny politycznej (chociaż Biedroń i jego ludzie wciąż mówią o swoim projekcie jako „progresywnym”, a nie stricte lewicowym). Szanse Biedronia na sukces na tym polu są duże. Jego formacja nie jest ani obciążona peerelowską przeszłością jak SLD, ani nie zniechęca do siebie wyborców zbyt radykalnymi postulatami jak Partia Razem (m.in. 75 proc. podatek dla najbogatszych).

Kukiz'15: Antysystemowe przejęcie

Chociaż może się to wydawać kuriozalne, Biedroń jest także zagrożeniem dla formacji Pawła Kukiza. Ktoś zapyta się, jak to możliwe – z jednej strony antysystemowi prawicowcy, a z drugiej brylujący w mainstreamowych mediach polityk-homoseksualista. A jednak. Kukiz'15, podobnie jak Paweł Kukiz w wyborach prezydenckich w 2015 roku, wyrosło na niechęci Polaków do tzw. wojny polsko-polskiej i duopolu PO-PiS. Na Kukiza i jego ludzi głosował elektorat buntu i zmiany. Tak jak na Ruch Palikota w 2011 roku i nieco mniej, ale też na Nowoczesną w roku 2015.

Paweł KukizPaweł Kukiz Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Partia Palikota przetrwała w Sejmie tylko jedną kadencję, po czterech latach wyborcy mieli do wyboru dwie inne opcje – Nowoczesną i Kukiz'15. Teraz obu tych ugrupowań może zabraknąć w kolejnej kadencji, jako że w sondażach balansują na krawędzi progu wyborczego. Nie można więc wykluczyć, że rozczarowanych układem sił na polskiej scenie politycznej pozyska właśnie Biedroń. W końcu odkąd tylko ogłosił swoje wejście do wielkiej polityki, przez wszystkie przypadki odmienia słowo „duopol”. I mówi, że najwyższy czas z nim skończyć, dając Polakom realny wybór.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (298)
Robert Biedroń zakłada partię. Nowa partia Roberta Biedronia
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 70 razy 38

  Biedroń nie jest celem i spełnieniem marzeń, ale jest krokiem w kierunku pewnego celu, jakim jest świeckie państwo skupione na integracji europejskiej. Jeśli uda się przy okazji przepchnąć parę innych spraw, to super. Niestety, ale w Polsce musimy walczyć o to, co w wielu krajach jest normalnością. Bez Biedronia szykuje się beton, bo wszystkie inne partie mające szanse na wejście to albo oszołomy, prawica lub ewentualnie stetryczałe marudy mentalnie tkwiące w latach 80 i 90. Biedroń nie musi mieć większości, ale musi mieć głos.

 • blahblah69

  Oceniono 46 razy 28

  Wszyscy boja się Biedronia i robią na niego nagonkę . I bardzo słusznie bo pali im się grunt pod nogami. Na razie straszą Biedroniem, że odbierze glosy "koalicji przeciw PiS" i tym samym przyczyni sie do kolejnego zwycięstwa PiS. Tylko ze Biedron juz za chwilę bedzie miał solo wieksze popracie niż "koalicja rzeciw PiS" razem wzięta i wówczac to oni beda prosic Biedronia czy mogą do niego dołączyć a ich partie będą tymi ktore będa odbierac głosy Biedroniowi.

 • kixx

  Oceniono 42 razy 22

  Nie wiem dlaczego z uporem maniaka nazywacie PiS konserwatystami.
  Przeciez to katolicka narodowa lewica

 • larsek

  Oceniono 31 razy 17

  Mam nadzieje, ze Biedroń i jego ugrupowanie wreszcie odstawi od naszych podatkowych pieniędzy POPIS + Watykan. Kto chce wybrać "mniejsze zło" niech się nie dziwi jeżeli ponownie w rządzie zobaczy Pana Gowina i Krzywogębego jako doradce.

  Tak czy siak znaczna część elektoratu ma dość posłów od 29 lat siedzących w sejmie ludzi prezesa czy schetyny oni już nic nie wymyślą.Ja jestem i chcę być w Europie tolerancji i otwartych granic dla siebie swoich dzieci i wnuków.

 • lew1313

  Oceniono 37 razy 17

  Ja zagłosuję na Biedronia i basta! Z moja rodzinką i z tymi znajomkami, o których już wiem, że zrobią tak samo, uzbiera się w sumie już 11-12 głosów.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 31 razy 17

  1. Tyle ostatnio ma PO okazji by przywalić w PiS, a siedzą cicho. Chyba nie chcą wygrać wyborów więc po co na nich głosować?
  2. Pamiętam jak Platforma głosowała w sprawie aborcji(nawet Kaczyński był za dalszą dyskusją), wiec dla lewicowego wyborcy są niewiarygodni

 • britanic

  Oceniono 24 razy 10

  Nie mam nic przeciwko Biedroniowi ale facet robi wszystko by PIS dzielcy wygrali wybory a wtedy... powstaną kacze wypasione wieżowce i wejdzie ustawa o nie finansowaniu partii politycznych z budżetu . Nie muszę chyba tłumaczyć co będzie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX