Mazurek broni Kaczyńskiego memem z nieprawdziwą informacją. WOŚP: Nie wstyd Pani?

Wicemarszałek Sejmu broniła Jarosława Kaczyńskiego po wybuchu afery wokół tzw. taśm Kaczyńskiego. Wypowiadała się dla mediów, a także na Twitterze. Zamieściła tam mema, w którym znajduje się manipulacja dotycząca Jerzego Owsiaka.
Zobacz wideo

Rzeczniczka partii Beata Mazurek po ujawnieniu "taśm Kaczyńskiego" broniła prezesa PiS na konferencji w Sejmie. - Nie ma absolutnie żadnego dowodu na jakiekolwiek nielegalne działania polityków PiS czy Jarosława Kaczyńskiego - mówiła. Jednak informacje i oskarżenia związane z planami budowy wieżowca przez spółkę Srebrna skomentowała też mniej oficjalnie. 

W czwartek udostępniła na Twitterze mema ze strony "prażona cebula". Porównano na nim zdjęcia domu Kaczyńskiego na Żoliborzu do domów m.in. Tomasza Lisa i Radosława Sikorskiego. "Internauci szybko porównali, jak mieszka 'bogacz' J.Kaczyński i 'BIEDACY' z totalnej opozycji oraz środowisko, które ją wspiera" - napisała na Twitterze (pisownia oryginalna). Zaapelowała też, żeby "porzucić kłamstwa, insynuacje i złe emocje" i "spierać się merytorycznie". Tyle, że w udostępnionym przez wicemarszałek Sejmu memie znajduje się nieprawdziwa informacja.

Centrum Szkoleniowe WOŚP jako dom Owsiaka

"'Proszę, porzućcie kłamstwa' - pisze rzeczniczka PiS, po czym wrzuca fejka z wielką hacjendą Owsiaka, która w rzeczywistości jest ośrodkiem szkoleniowym dla wolontariuszy WOŚP (tzw. Uniwersytet WOŚP)" - napisał Michał Gąsior z naTemat.pl.

Do wpisu Mazurek odniósł się rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. "Pani Rzecznik, pozwolę sobie zacytować: 'Proszę, porzućcie kłamstwa, insynuacje i złe emocje.' A teraz proszę o elementarną uczciwość. Proszę sprawdzić, czym jest i jaką rolę pełni budynek podpisany 'Namiot Jurka Owsiaka'. Nie wstyd Pani?" - napisał Krzysztof Dobies. 

Rzeczywiście budynek, wbrew temu, co sugeruje mem na profilu Mazurek, wcale nie jest domem Jerzego Owsiaka i nawet do niego nie należy. To tzw. Uniwersytet WOŚP  w miejscowości Szadowski Młyn niedaleko Kwidzyna (woj. pomorskie). Należy on do Fundacji, która prowadzi tam szkolenia wolontariuszy Orkiestry, a także szkolenia dla firm. Owsiak zresztą pokazywał swoje prawdzie mieszkanie w mediach kilka lat temu. 

"Pani jest wicemarszałkiem czy trollem?"

Do wpisu Mazurek odniosły się inne osoby, których nazwiska pojawiły się w memie. Radosław Sikorski przypomniał, że jego dworek pod Bydgoszczą był ruiną, którą dopiero on z żoną wyremontowali. "Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że gdy zaczynaliśmy odbudowę domu wyglądał on tak" - napisał i zamieścił zdjęcie sprzed lat. 

"Pani Mazurek, Pani jest wicemarszałkiem sejmu i rzecznikiem partii rządzącej czy prymitywnym trollem? Informuję, że to Pani szef, a nie ja, według wielu prawników dopuścił się kilku przestępstw" - napisał Tomasz Lis.

Lech Wałęsa napisał: "To, że Kaczyński domu po rodzicach przez tyle lat nie miał czasu wyremontować to tylko jego problem i niechlujstwa. Na 'dwie wieże' za 1,5 mld to ma pieniądze a nie ma na farby i pędzel? Boi się 'myśliciel' ze sobie rączki pobrudzi?".

"Taśmy Kaczyńskiego"

Media i politycy szeroko komentują aferę, która wybuchła po publikacji przez "Gazetę Wyborczą" nagrań i informacji dotyczących Jarosława Kaczyńskiego i związanej z PiS spółki "Srebrna". Na ujawnionych nagraniach są rozmowy z negocjacji Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, który miał współpracować ze Srebrną przy budowie wieżowca w centrum Warszawy za 1,3 mld zł. W tej sprawie zawiadomili prokuraturę prawnicy Birgfellnera, a także Platforma Obywatelska.

Opozycja oskarża Kaczyńskiego o niejasne powiązania polityki i biznesu między PiS-em a spółką Srebrna (jej głównym udziałowcem jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którego radzie zasiada m.in. Jarosław Kaczyński). Pojawiły się też komentarze, że taśmy burzą wizerunek Kaczyńskiego jako "ascety bez konta w banku", gdyż negocjuje miliardową inwestycję.

Więcej o: