Adwokat Robert Nowaczyk przed komisją ds. reprywatyzacji. W zeznaniach padł adres "Srebrna 16"

Przed komisją weryfikacyjną Patryka Jakiego stanął adwokat Robert Nowaczyk, znany między innymi z reprywatyzacji działki pod dawnym adresem Chmielna 70. Nowaczyk niespodziewanie stwierdził, że były pracownik ratusza Jakub R. miał prosić go o skupowanie roszczeń wobec działki przy ul. Srebrnej 16. W zeznaniach obciążył też brata Jacka Sasina i osoby związane z PiS.
Zobacz wideo

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji przesłuchuje Roberta Nowaczyka. Adwokat zgodził się na ujawnienie swoich danych oraz wizerunku. Zdaniem członków komisji weryfikacyjnej Nowaczyk to najważniejszy z dotychczas przesłuchiwanych świadków.

Prawnik jest znany między innymi z reprywatyzacji działki pod dawnym adresem Chmielna 70. Jak przyznał, sprawami reprywatyzacyjnymi zaczął się zajmować w 1999 roku.

W trakcie zeznań Robert Nowaczyk nawiązał do tematu działki przy ul. Srebrnej 16. To właśnie na tej działce spółka Srebrna powiązana ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości planowała budowę wieżowców.

Robert Nowaczyk o Jakubie R.

Według Nowaczyka były wiceszef warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R. został zatrudniony w stołecznym ratuszu w 2006 r. (wtedy w mieście rządził PiS) dzięki rekomendacji byłego wiceszefa CBA, a obecnie posła PiS i sekretarza stanu w KPRM Macieja Wąsika. Jakub R. zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie dotyczącej reprywatyzacji piętnastu warszawskich nieruchomości. Wraz z innymi ośmioma osobami będzie odpowiadać za przyjęcie lub wręczenie 50 mln zł.

Jak mówił Robert Nowaczyk przed komisją weryfikacyjną, Jakub R. miał mu powiedzieć, że otrzymał rekomendację na stanowisko w ratuszu, by "załatwić sprawę Srebrnej 16".

- Tam są otwarte roszczenia reprywatyzacyjne. Póki nie zostaną zamknięte, nie ma możliwości, żeby ktoś coś tam wybudował. [Jakub R. - red.] prosił mnie, żebym spróbował skupić roszczenia wobec Srebrnej 16, wtedy miałby czystą sprawę - zeznał świadek.

- Jakub R. wielokrotnie mi opowiadał, że został zatrudniony w Biurze Gospodarki Nieruchomościami, by "wyprostować" sprawę Srebrnej, żeby załatwić sprawę roszczeń, żeby nikt nigdy nie mógł "bruździć" w księgach wieczystych - dodał Robert Nowaczyk. 

Stwierdził też, że "panowie z Centralnego Biura Antykorupcyjnego mieli pretensje do niego, że nie dba o interesy Srebrnej, bo nie wygasza roszczeń". 

Sam Maciej Wąsik już wcześniej w rozmowach z dziennikarzami zaprzeczał, by kiedykolwiek załatwiał w ratuszu pracę Jakubowi R. Komentując na Twitterze zeznania Roberta Nowaczyka nazywał je "fejkami".

Wątek brata Jacka Sasina, "skupowanie roszczeń"

Podczas przesłuchania Nowaczyk wywołał też kolejne nazwisko związane z Prawem i Sprawiedliwością. Chodzi o Jacka Sasina, a konkretnie - jego brata, Mariusza.

 - Brat pana (Jacka - red.) Sasina, Mariusz, skupował roszczenia, jak Sasin był wojewodą, stąd uzyskiwał adresy, odszkodowania - mówił Nowaczyk powołując się na informacje uzyskane od R.

Gdy został zapytany o szczegóły dotyczące informacji na temat skupowania roszczeń przez brata Sasina, odparł:

- Wiem, że ma na imię Mariusz i że prawdopodobnie skupował te roszczenia na siebie. Podkreślam, to są informacje od Jakuba R. Jak Sasin (Jacek - red.) był wojewodą, to miał dostęp do wszystkich dokumentów dotyczących z odszkodowaniami, adresami, beneficjentami - wszystkim, co mogło mu pomoc w skupowaniu roszczeń. Bo tak, to ciężko jest dotrzeć do tych ludzi - precyzował Nowaczyk. 

"Haki" na Hannę Gronkiewicz- Waltz

W zeznaniach Nowaczyka pojawił się też wątek "zbierania haków" na prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz.

- Jakub R. pytał czy jakiś mój współpracownik chodził do Gronkiewicz-Waltz, żeby coś załatwić. Nie wiem czy coś takiego się działo - stwierdził Nowaczyk. Jak dodał, chodziło o szukanie powiązań prezydent stolicy z reprywatyzacją. 

- CBA szukało powiązań Hanny Gronkiewicz-Waltz z reprywatyzacją. Ja sam z panią prezydent nie miałem żadnych kontaktów - powiedział. 

Wątek Kamińskiego. "Co tydzień upijali się do nieprzytomności"

Nowaczyk podczas przesłuchania drobiazgowo opisywał, co działo się w mieszkaniu Jakuba R. Jak mówił, jego gośćmi często bywali politycy PiS, w tym Mariusz Kamiński (obecnie minister i koordynator służb specjalnych). 

- Na Włodarzewskiej co tydzień upijali się do nieprzytomności z agentami CBA, opowiedział mi o tym dopiero po odejściu z urzędu. Propozycja padła w 2016 roku, informacje (o kontaktach z CBA- red) pojawiły się już w 2013-2015 roku. Systematycznie opowiadał mi o kontaktach z panami Bejdą, Wąsikiem, Kamińskim, Prusem i posłem Krajewskim - mówił Nowaczyk.

- Jakub R. opowiadał mi, że w czasie tych spotkań z przedstawicielami w CBA w jego mieszkaniu na Włodarzewskiej niejaki Mariusz Kamiński chodził na czworakach i całował się z jego psem, bokserką - dodał.

Jednocześnie przyznał, że sam miał propozycję udziału w spotkaniu w mieszkaniu Jakuba R., ale z niej nie skorzystał. 

 

Zobacz wideo
Więcej o: