Czym zajmuje się Instytut im. Lecha Kaczyńskiego? W tle tajne spotkania prezesa z politykami PiS

Oficjalnie - miejsce upamiętnienia zmarłego w Smoleńsku polskiego prezydenta. Nieoficjalnie - również miejsce kuluarowych spotkań prezesa PiS. Instytut im. Lecha Kaczyńskiego od lat owiany jest tajemnicą, a o jego bieżącej działalności wiadomo niewiele.
Zobacz wideo

O Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego ponownie zrobiło się głośno po wtorkowej publikacji "Gazety Wyborczej". Prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagranej rozmowie mówił o planach budowy dwóch wież przy ul. Srebrnej w Warszawie. Za inwestycję miała odpowiadać spółka Srebrna, której głównym udziałowcem jest właśnie Instytut.

Co o Instytucie mówią oficjalne dane? Z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że prezesem jest Barbara Czabańska, była żona posła PiS i przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Członkiem zarządu jest Adam Lipiński, poseł PiS, sekretarz stanu w KPRM i od wielu lat bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

Do rady fundacji należą prezes PiS Jarosław Kaczyński, poseł Krzysztof Czabański i trójmiejski duchowny ks. Rafał Sawicz.

Izba Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Instytut zarejestrowany jest przy ul. Srebrnej 16, jednak jego rzeczywista siedziba znajduje się na Żoliborzu, w pobliżu domu prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

W środku znajduje się m.in. Izba Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu, Izba to "ważny ośrodek myśli intelektualnej, forum wymiany opinii, poglądów i idei, a także prezentacji szeroko rozumianej twórczości nawiązującej do osoby i dorobku Lecha Kaczyńskiego". W Izbie zgromadzone są pamiątki z okresu prezydentury, w tym dokumenty, zdjęcia i medale.

Kustoszem Izby jest dr Wojciech Stańczak, poeta i tłumacz. W działalności Instytutu uczestniczą też wolontariusze.

"Bardzo ważną formę działalności Izby Pamięci stanowią spotkania, prelekcje, wykłady i wieczory autorskie, których myślą przewodnią są odniesienia do działalności publicznej Prezydenta oraz jego spuścizny politycznej i intelektualnej. Towarzyszą im komentarze ekspertów, ożywione dyskusje i występy artystyczne" - czytamy na stronie internetowej.

I rzeczywiście - na stronie internetowej można zobaczyć relacje m.in. z seminariów pod hasłem "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" lub "Koncepcja strategii podatkowej". Ostatnie zdjęcia pochodzą z 2016 r. Na fotografiach widać m.in. ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Tyle mówią oficjalne źródła.

Instytut miejscem spotkań polityków PiS

Jak podaje OKO.press, wejście do Instytutu, a także Izby, która mogłaby się wydawać z założenia miejscem otwartym, jest ściśle ograniczone. Zgodę na wstęp mają tylko osoby zatwierdzone przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Trudności z wejściem mają nawet media sprzyjające Zjednoczonej Prawicy. OKO.press opisuje, że wnętrze Instytutu jest "skromne". 

To właśnie w niepozornym budynku Instytutu miały odbywać się spotkania Jarosława Kaczyńskiego w 2012 r. z politykami PiS w związku z przedstawieniem gabinetu cieni i kandydatury Piotra Glińskiego na premiera technicznego. Trzy lata później w Instytucie prezes PiS miał spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą kilka tygodni po jego zaprzysiężeniu na stanowisko.

Skąd Instytut czerpie środki na działalność? M.in. ze środków pochodzących ze spółki Srebrna, zajmującej się zarządzaniem dwiema nieruchomościami w Warszawie.

Ze sprawozdań, do których dotarło OKO.press, wynika, że w 2011 r. Instytut wydał niemal 48 tys. zł na przygotowanie raportu opisującego okoliczności katastrofy smoleńskiej. Rok później 63,6 tys. zł wydano na ekspertyzę lekarsko-sądową dotyczącą oględzin zwłok ofiar katastrofy. W 2013 r. Instytut miał sfinansować kwotą 110 tys. zł jeden z numerów tygodnika "w Sieci". W tym samym roku miał przekazać 20 tys. zł na konto Fundacji Misji Publicznej, założonej przez kuzyna prezesa PiS Jana Marię Tomaszewskiego. Rok później dofinansował fundację znów tą samą kwotą.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (248)
Czym zajmuje się Instytut im. Lecha Kaczyńskiego? W tle tajne spotkania prezesa z politykami PiS
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 128 razy 110

  Czy ktoś może podać przykłady "spuścizny politycznej i intelektualnej" Lecha Kaczyńskiego? Jedyne co mnie przychodzi do głowy to "spieprzaj dziadu".

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 87 razy 75

  Przykra sprawa: przeciętny polityk, bez szansy na reelekcję, ginie w katastrofie lotniczej. Po powrocie zostaje pochowany (z żoną, a jakże) na Wawelu, gdzie spoczywają królowie, ale bez żon. Później, z miesiąca na miesiąc, okazuje się, że "spuścizna" jest coraz większa, choć nikt jej wcześniej nie zauważył. Teraz ma pomnik w Warszawie, na którym góruje nad Piłsudskim. Można się zgadać z Piłsudskim lub nie, ale zdrowie i zęby stracił w walce o niepodległość Polski. Stawianie go w jednym rzędzie z Lechem Kaczyńskim ośmiesza zarówno Kaczyńskiego, jak i pomysłodawców.

 • puuchatek

  Oceniono 78 razy 66

  "Czym zajmuje się Instytut im. Lecha Kaczyńskiego?"

  Stawiałbym, że uprawianiem propagandy i organizowaniem kasy dla PiS. Ale co ja tam wiem…

 • antymilo92

  Oceniono 66 razy 58

  "ważny ośrodek myśli intelektualnej...."
  A co to takiego mysl intelektualna?
  Jak sie probuje opisac gornolotnie i patetycznie takiego bzdeta to i jezyk ulega zebzdecemiu.....

 • chi-neng

  Oceniono 69 razy 55

  No, wreszcie!
  Dziekuje za podjecie tego tematu.
  Jak sadze, nie tylko ja bylam ciekawa, co to jest za stwor i czym on sie zajmuje?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 58 razy 50

  Kaczyński w brudnych ciuchach chodzi bo pralnia na Srebrnej wciąż brudną kasę musi prać :-)

 • borman60

  Oceniono 63 razy 49

  Dlaczego ten instytut nigdy nie przedstawił wielkich dokonań Lecha Kaczyńskiego ?To jest podobne do komisji Macierewicza .Bufonada i manipulacja .Tak chce Jarosław i basta .

 • tadjan

  Oceniono 41 razy 41

  ciamajda setkę ludzi zabiła na polecenie głupawego bliźniaka.... oto i cała zasługa.

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 35

  A na karmę dla kota wydają tysiaka miesięcznie. No chyba, że cały Żoliborz korzysta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX