Taśmy Kaczyńskiego będą żyły miesiącami. Kolejne odcinki mogą być dla PiS dewastujące [ANALIZA]

Taśmy Kaczyńskiego pokazują, że PiS gwałtownie szuka dodatkowych pieniędzy, co - choć nie wprost - można było zobaczyć już przy okazji afery KNF.
Zobacz wideo

Niech PiS nie ma złudzeń. Taśmy Kaczyńskiego będą miały duży wpływ na wizerunek tej partii, a za dwa, trzy miesiące również na sondaże. Efekt może być odłożony w czasie, bo z głów wyborców muszą zniknąć szczegóły, które teraz rozpraszają ogólny obraz. Ale ten obraz ogólny jest dla Kaczyńskiego dewastujący.

Tak samo było z nagraniami kelnerów, które podtopiły PO. Janina Paradowska tłumaczyła mi w 2015 roku z wielkim przekonaniem, że "na taśmach kelnerów nic nie ma". - Co to za afera, że jedli ośmiorniczki i pili wino. Oni nawet na tych taśmach wypadają dobrze, jako państwowcy. Bieńkowska mówiąc, że za sześć tysięcy pracuje tylko idiota, martwi się po prostu o niskie pensje urzędników państwowych, którzy z tego powodu uciekają do biznesu - mówiła.

Janina - świetna dziennikarka - w tej sprawie była całkowicie betonowa, podobnie jak teraz betonowi są prawicowi publicyści. Opowieści, że "Kaczyński powinien posłać do 'GW' dobre wino i kwiaty", bo taśmy pokazują go jako przytomnego, umiejącego negocjować i liczyć procenty gracza, są funta kłaków niewarte. Dowodzi to jedynie, jak bardzo prawicowi publicyści oddaleni są od prawicowego elektoratu i jak mało wyściubiają nosa poza Warszawę i "saloniki prasowe" w TVP.

Dla małomiasteczkowego elektoratu PiS istotną cechą tej partii był Kaczyński w rozdeptanych butach i finansowy safanduła. Im bardziej media liberalne wyśmiewały, że nie ma konta, tym większa była wiara w jego bezinteresowność i uczciwość. Kaczyński robiący deale niczym Trump, Kaczyński kombinujący, jak znaleźć legalny sposób na przelew kasy, a przede wszystkim Kaczyński-deweloper od szklanego wieżowca w nielubianej „warszawce”, to mniej więcej tak - wybaczcie porównanie - jakby Jan Paweł II dał sobie zrobić zdjęcie z gołym torsem na okładkę magazynu, a następnie służby prasowe Watykanu tłumaczyłyby, że wygląda na niej dobrze, ma umięśniony tors jeszcze z czasów spływów kajakowych, więc "to się ludziom nawet spodoba".

Szklane wieżowce w centrum Warszawy to są obrazki z seriali TVN, które dla dużej części elektoratu PiS są światem obcym, niedostępnym i pełnym irytującego blichtru. Teraz w takim serialu wystąpił Kaczyński, usiadł na kanapie obok Magdy M. i chwali się, że będzie miał od takiego wieżowca 30 procent rocznego zysku.

Taśmy będą żyły miesiącami

Przywódca żadnej polskiej partii nie wystąpił dotąd publicznie w roli biznesmena kierującego spółką, która inwestuje miliardy. Nie mieliśmy dotąd żadnego takiego przypadku, żaden Miller, Kwaśniewski czy Tusk nie zostali złapani na planach wzięcia MILIARDA kredytu i dywagowaniu o przewagach spółki z o.o. nad innymi formami działalności gospodarczej. To jest sytuacja bez precedensu w III RP.

W dodatku sprawa nie przyschnie, taśm jest więcej. I chociaż mało prawdopodobne, aby były na nich jakieś krwawe rzeczy, to historia będzie żyła miesiącami. W przeciwieństwie bowiem do poprzednich afer - gdzie kolejne taśmy mogły publikę nużyć i nie być pilnie słuchane - tutaj rzecz dotyczy samego Kaczyńskiego, którego otacza aura tajemniczości i niedostępności, więc każda kolejna taśma będzie budziła ciekawość, choćby nic istotnego tam nie było. Publika przez następne miesiące wiele razy będzie sobie mogła utrwalić, że Kaczyński "robi biznesy". Zwłaszcza ci wyborcy, którzy śledzą politykę nieuważnie jednym okiem, zapamiętają z tego wszystkiego tyle tylko, że lider PiS "wszedł w deweloperkę".

Czy PiS szuka milionów na kampanię?

Istota sprawy wygląda tak: partie polityczne nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, bo całkowicie zniekształciłoby to zasady rywalizacji wyborczej. W Warszawie brakuje powierzchni biurowych, ceny są bardzo wysokie, więc Srebrna miałaby z wynajmu wieżowców kilkadziesiąt milionów czystego zysku rocznie. Takie pieniądze - przekierowane na kampanię wyborczą - całkowicie zmieniałyby układ sił. PiS byłoby dwie długości do przodu, nie startowałoby z innymi partiami w tej samej lidze. Oczywiście, PiS nie mogłoby pieniędzy łatwo wykorzystać na partyjne cele, ale są liczne sposoby, żeby zakaz nielegalnego finansowania kampanii ominąć.

PiS gwałtownie szuka dodatkowych pieniędzy, co - choć nie wprost - można było zobaczyć już przy okazji afery KNF. Gigantyczna łapówka dla słupa (radcy prawnego z Częstochowy), którą miał zapłacić właściciel Getin Banku, wyglądała na typowy przykład szukania pieniędzy na działalność partyjną. Nad wszystkim majaczy sylwetka Adama Glapińskiego, jednej z najważniejszych postaci od spraw finansowych w PiS. Razem z zyskami z biurowców wybudowanych przez Srebrną, wsparciem SKOK-ów, PiS stałoby się prawie tak bogate jak Fidesz Orbana.

Polacy chcą trochę pożyć

Co Kaczyński może zrobić z tym pasztetem? Postawić jeszcze mocniej na Morawieckiego i przemienić PiS w normalną partię. Partię taką jak inne, pozbawioną rewolucyjnego wzmożenia i moralnej paniki, ale w zamian mającą prawo w oczach wyborców do bycia nieco ochlapaną błotem. Bo udawanie świętości - kiedy komuś właśnie ściągnięto gacie przez głowę - jest w polityce niewybaczalne.

Wyborcy chcą obecnie więcej świętego spokoju. Z wewnętrznych pisowskich badań nastrojów społecznych wynika, że nawet prawicowi wyborcy domagają się wyciszenia emocji. Mamy w Polsce przyzwoity wzrost gospodarczy, zwiększono transfery społeczne, ludzie chcą teraz trochę pożyć. Czas na normalne żmudne zarządzanie, a nie na wywoływanie kolejnych wojen. Takie "znormalizowanie" PiS-u oznaczałoby konieczność rezygnacji z rozwalania systemu i niszczenia kolejnych instytucji w imię "rewolucji moralnej", co od trzech lat wprawia Polskę w stan nieustannego wrzenia. Pytanie, czy PiS i Kaczyński są na tyle elastyczni, żeby się zmienić.

Więcej o:
Komentarze (565)
Taśmy Kaczyńskiego będą żyły miesiącami. Kolejne odcinki mogą być dla PiS dewastujące
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 114 razy 104

  PiS nie spadnie poniżej pewnego poziomu, bowiem ma grupę wyznawców, którzy zagłosująja na tę partię nawet wtedy, gdyby okazało się, że zorganizowała sieć obozów koncentracyjnych.

 • ziggybam

  Oceniono 104 razy 90

  Powtarzam - w tym ciemnym, religijnym kraju najważniejsze jest skutecznie przykleić komuś g.... Nie ważne czy złamał prawo czy nie - PO też nie złamała prawa ośmiorniczkami - ważne są skojarzenia - Kaczyński - bogacz, Kaczyński - wieżowce itd. Trzeba to powtarzać bez końca gdzie się da - bez tego ciemna masa nie odwróci się od PiS. Jasne że nie chiałbym aby tak to wyglądało - ale tak teraz tu po prostu jest.

 • 20portal

  Oceniono 82 razy 68

  Temat pracy doktorskiej Kaczyńskiego:
  "Wyższość Leninowskiego Kolektywu Partyjnego nad kolektywem burżuazyjnym stojącym na służbie wstecznictwa i reakcji przeciw władzy robotniczo-chłopskiej"
  I wszystko jasne. Partia kieruje - rząd rządzi.

 • zbych21

  Oceniono 61 razy 53

  Wbrew pozorom ta afera jest naprawdę poważna. W tych nagraniach (nie podsłuchach) nie usłyszeliśmy szczególnych rewelacji, ale zobaczyliśmy brakujące dowody na to, czego wszyscy się domyślaliśmy, tzn. że Kaczyński nieoficjalnie kieruje czymś w rodzaju mafii. Te nagrania niczego poza tym nie wyjaśniają, ale pozwalają na stawianie dalszych pytań, które mogą być dla PiS rujnujące. Pierwsze zasadnicze pytania - prześwietlić finanse spółki Srebrna: skąd czerpała dochody? kto brał srebrniki? za co płacili? Wszystko wskazuje na to, że była to pralnia partyjnych pieniędzy.

 • plutoniczna

  Oceniono 49 razy 41

  Pierwsze spotkanie Kaczyński-Birgfellner wiosna 2017.
  Powstanie komisji weryfikacyjnej-ustawa z 9.03.2017. , której Przewodniczący miał zostać prezydentem Warszawy
  przypadek ?

 • glowarodzinyipsa

  Oceniono 47 razy 39

  "Prezes nie je ośmiorniczek i nie klnie". Tak mówią bezsilni generałowie poprzedniej wojny. Ta będzie inna. Imperium jest bez szans. I dobrze o tym wie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX