Barbara Skrzypek. Kim jest "Pani Basia" z taśm Kaczyńskiego?

Taśmy Kaczyńskiego. Kim jest "pani Basia", która opiekuje się istotnymi dla prezesa PiS dokumentami?
Zobacz wideo

W ujawnionej rozmowie Jarosława Kaczyńskiego kilkukrotnie wspomniana zostaje tajemnicza "pani Basia". Jej imię pada przy okazji rozmów o rożnego rodzaju dokumentach, m.in. o uchwałach i kosztorysach istotnych dla inwestycji spółki Srebrna. Kim jest ta osoba?

Barbara Skrzypek - kim jest "pani Basia" z taśm Kaczyńskiego?

Po raz pierwszy o Barbarze Skrzypek, sekretarce Kaczyńskiego, zrobiło się głośniej, gdy w styczniu 2017 roku na YouTubie pojawił się program satyryczny "Ucho prezesa", w którym rolę pani Basi odegrała aktorka Izabela Dąbrowska. To właśnie wtedy o istnieniu Barbary Skrzypek wielu z nas usłyszało po raz pierwszy. Okazało się, że komediowa postać ma swój pierwowzór w rzeczywistości, który nazywany jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w polskiej polityce i najważniejszą kobietą PiS-u.

Barbara Skrzypek współpracuje z Jarosławem Kaczyńskim od 1990 roku. Po raz pierwszy ich zawodowe ścieżki przecięły się w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy, której szefem był dzisiejszy prezes PiS-u. Od tamtej pory są nierozłącznym duetem - pani Basia zawiaduje kalendarzem Jarosława Kaczyńskiego, dba o jego dobre samopoczucie, odprawia niechcianych gości i sprawuje pieczę nad wieloma dokumentami ważnymi dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Barbara Skrzypek jest podobno wierną powierniczką sekretów lidera partii, którą uważa on za przyjaciela. Jest dyrektorem biura prezydialnego PiS oraz szefową kancelarii prezesa, ale co ważniejsze dla ujawnionej przez "Gazetę Wyborczą" sprawy inwestycji dwóch wieżowców, które miały stanąć w Warszawie, Barbara Skrzypek jest także pełnomocniczką Instytutu Lecha Kaczyńskiego i właścicielką niewielkich udziałów w Srebrnej.

Taśmy Kaczyńskiego. Wstrzymany projekt "Srebrna Tower"

Przypomnijmy, że w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej" została opublikowana rozmowa Jarosława Kaczyńskiego z Grzegorzem Tomaszewskim i Geraldem Birgfellnerem na temat dwóch wieżowców, które miały stanąć w Warszawie. Za tę inwestycję odpowiada spółka Srebrna. We wnętrzu wieżowców, które miały mieć 190 metrów wysokości, chciano stworzyć hotel, powierzchnie biurowe oraz siedzibę Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego - fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Projekt "Srebrna Tower" został jednak wstrzymany - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego ze względu na politykę, w tym publikacje w mediach, rządzącą w stolicy opozycję oraz Jana Śpiewaka, który tropił nieprawidłowości związane z tą inwestycją.

Więcej o:
Komentarze (147)
Barbara Skrzypek. Kim jest "Pani Basia" z taśm Kaczyńskiego?
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 98 razy 96

  Okazuje się, że poruszający spektakl teatralny prezentowany nam przez PIS, odwoływanie się do historii, patriotyzmu, wolności i naprawy Rzeczpospolitej, to jedynie "pic na wodę".
  A skutki skłócenia społeczeństwa będą widoczne jeszcze przez długie lata ...

 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 60

  Ma dobre wyczucie polityczne. Najpierw przy Jaruzelskim, później przy Kaczyńskim..

 • justas32

  Oceniono 54 razy 50

  Czekamy na książkę Pani Basi wydaną na emeryturze - mam nadzieję że wszystkiego z niej się dowiemy ...

 • c.t.k

  Oceniono 52 razy 44

  Kaczyński szukał Układu,ale ten-okazuje się- już dawno chwycił go w swoje szpony.

 • clemenza1000

  Oceniono 49 razy 41

  rozkradli kraj a tacy mieli być prawi i sprawiedliwi. przy tych zlodziejach PO to grzeczna dziewczynka.

 • bacowa

  Oceniono 41 razy 37

  Barbara Skrzypek została sekretarką jeszcze za czasów prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Generał Michał Janiszewski był szefem jego kancelarii. Wcześniej pracowała w sekretariacie przedostatniego komunistycznego premiera Zbigniewa Messnera.

  Czyli tej pani nie obejmuje dekomunizacja

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 33 razy 31

  .
  Prezes partii prowadzi negocjacje biznesowe. Jak to się ma do Ustawy o działalności partii politycznych i Art. 24 [3. Partia polityczna nie może prowadzić działalności gospodarczej.]?

 • zd46

  Oceniono 32 razy 30

  "Barbara Skrzypek została sekretarką jeszcze za czasów gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gen. Michał Janiszewski był wtedy szefem jego kancelarii. Wcześniej pracowała w sekretariacie przedostatniego komunistycznego premiera Zbigniewa Messnera". Kaczyńskiemu, to nie przeszkadza, że pracowała u twórców "stanu wojennego" w czasie kiedy on spał śniąc o wielkości Mao. Zapewne była w PZPR, zapewnemiała teczkę w SB o której krążą legendy internetowe, co teraz nie przeszkadza być w PiS i nie przeszkadza gdy Jojo wrzeszczy „komuniści i złodzieje”. B.Skrzypek zasiada we wszystkich spółkach i interesach Kaczyńskiego a nawet chyba w jego szafie i lodówce, jest jak cień, jest taką „Nadjeżdą Krupską Wodza” i „do tańca i do różańca”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX