Taśmy Kaczyńskiego. Kim są Grzegorz Tomaszewski i Gerald Birgfellner?

"Gazeta Wyborcza" ujawniła nagranie, na którym prezes PiS rozmawiał o wstrzymanej inwestycji spółki Srebrna. Jego rozmówcami byli jego kuzyn Grzegorz Tomaszewski oraz spowinowacony z nim Gerald Birgfellner.
Zobacz wideo

W najnowszym wydaniu "Gazety Wyborczej" opublikowano treść rozmów, które prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński prowadził w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. Chodzi o plan budowy nowych wieżowców w Warszawie, którym zajmuje się spółka Srebrna. Na nagraniu słyszymy, jak Jarosław Kaczyński negocjuje z austriackim deweloperem Geraldem Birgfellnerem.

Taśmy Kaczyńskiego. Kim są krewni Jarosława Kaczyńskiego?

W nagranych rozmowach uczestniczyli Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, Gerald Birgfellner, który prywatnie jest zięciem kuzyna prezesa PiS Jana Marii Tomaszewskiego, a także tłumaczka. 

Grzegorz Jacek Tomaszewski to cioteczny brat prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jest członkiem rady nadzorczej spółki Srebrna, a także prezesem zależnej od Srebrnej spółki Forum, która wydaje „Gazetę Polską Codziennie”. Tomaszewski jest także członkiem zarządu spółki Niezależne Słowo, wydawcy „Gazety Polskiej” oraz członkiem rady Fundacji Niezależnych Mediów. 

Gerald Birgfellner to austriacki deweloper, który od 6 czerwca 2017 do 11 lipca 2018 r. zasiadał w fotelu prezesa spółki celowej Nuneaton powołanej przez Srebrną do realizacji budowy dwóch wieżowców-bliźniaków na działce należącej do Srebrnej. Geralt Birgfellner jest dalekim powinowatym Kaczyńskiego. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", to dzięki rodzinnym koligacjom Birgfellner został dopuszczony do projektu. Z nagrań, do których dotarła "Gazeta Wyborcza" wynika, że prezes PiS Jarosław Kaczyński spotykał się z Birgfellnerem wielokrotnie - od 12 maja 2017 r. mężczyźni spotkali się aż 16 razy

Taśmy Kaczyńskiego. Budowa wieżowców wstrzymana ze względu na "politykę"

Z publikacji na temat taśm Kaczyńskiego dowiadujemy się, że pod koniec czerwca 2018 r. projekt budowy dwóch wieżowców w Warszawie, który roboczo nazwano mianem "Srebrna Tower", został wstrzymany. We wnętrzu wieżowców, które miały mieć 190 metrów wysokości, chciano stworzyć hotel, powierzchnie biurowe oraz siedzibę Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego - fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Podczas nagranej rozmowy Jarosław Kaczyński argumentował, że prace nad tym projektem zostały wstrzymane ze względu na politykę - publikacje w mediach, rządzącą w stolicy opozycję oraz Jana Śpiewaka, kandydata na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018, który bacznie przyglądał się nadużyciom przy ulicy Srebrnej. 

Więcej o: