"NYT": administracja Trumpa naciska na Polskę ws. Huawei. Stawką jest stała obecność wojsk USA

Stany Zjednoczone naciskają na polskie władze, by te utrudniły koncernowi Huawei budowę sieci 5G - podaje "New York Times". Amerykański dziennik twierdzi, że od zachowania Polaków w tej kwestii może zależeć ewentualna obecność stałych wojsk USA na terenie Polski.
Zobacz wideo

Stany Zjednoczone apelują do sojuszników, by zabezpieczyli swój rynek telekomunikacyjny przed potencjalną chińską inwigilacją. Takie informacje podaje amerykański dziennik "New York Times". Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie firmie Huawei tworzenia infrastruktury sieci internetowej 5G.

Według nowojorskiej gazety, Amerykanie dali do zrozumienia władzom w Warszawie, że od decyzji w tej sprawie zależy obecność wojsk USA w Polsce, w tym budowa stałej bazy określanej mianem "Fort Trump".

"NYT" podaje, że polskim władzom miała zostać przekazana informacja o tym, iż chińskie sieci telekomunikacyjne mogą być stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa amerykańskich żołnierzy. Jak ocenił w rozmowie z dziennikiem były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki, kontrola nad siedzią 5G to potencjalnie niebezpieczne narzędzie.

Jak pisaliśmy w styczniu na Next.gazeta.pl, polski rząd rozważa obecnie wykluczenie koncernu z rynku IT w Polsce.

W ubiegłym roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące wykorzystywania przez jednostki administracji centralnej sprzętu chińskich producentów - Huawei i ZTE.

Prezes Huawei podkreśla, że jego firma nie ma zamiaru zagrozić żadnemu krajowi i nie angażuje się w działania szpiegowskie.

Pracownik Huawei zatrzymany

W styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Weijing W. był jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Piotr D. to były wysoki rangą oficer ABW.

Firma Huawei przekazała, że to, o co jest oskarżony ich były pracownik, nie ma związku z działalnością koncernu. Mężczyzna został zwolniony.

Weijing W. utrzymuje, że zarzuty nie są prawdziwe.

W odniesieniu do mojego zatrzymania 8 stycznia w związku z zarzutami dotyczącymi domniemanego działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, niniejszym zdecydowanie oświadczam, że jestem niewinny

- napisał w oświadczeniu Weijing W. przekazanym agencji Reuter.

Za działanie w strukturach obcego wywiadu przeciwko Polsce grozi kara do 10 lat więzienia.

Zobacz wideo
Więcej o: