Wybory prezydenckie w Gdańsku: zgłosiło się osiem komitetów. Wśród nich "Gdańsk to nie Palermo"

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie miała co najmniej kilku kontrkandydatów w nadchodzących wyborach. Do komisarza wyborczego zgłosiło się już łącznie osiem komitetów. Termin rejestracji minął w poniedziałek.
Zobacz wideo

Co najmniej osiem osób powalczy o fotel prezydenta Gdańska w nadchodzących wyborach 3 marca. Wybory zostały ogłoszone po tym, jak 14 stycznia zmarł prezydent Paweł Adamowicz. Polityk dzień wcześniej został zaatakowany przez nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zgłoszone komitetyZgłoszone komitety Krajowe Biuro Wyborcze

Chęć stanięcia w szranki wyraziła już Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni Pawła Adamowicza, obecnie pełniąca obowiązki prezydenta miasta. Dulkiewicz będzie kandydatką KWW "Wszystko dla Gdańska". Popiera ją też PO, PSL i Nowoczesna.

W wyborach wystartuje również Grzegorz Braun, reżyser filmów dokumentalnych i publicysta. Braun w 2015 r. kandydował na prezydenta Polski, zdobył wówczas ponad 124 tys. głosów i zajął 8. miejsce.

Komitet Wyborczy "Alternatywa Społeczna" wystawia z kolei Andrzeja Kanię. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", mężczyzna określa siebie jako "prawicowego anarchistę", twierdzi, że jest osobą bezrobotną, nie ma prawa do zasiłku i ma jedynie wykształcenie podstawowe.

Ostatnie godziny na zgłaszanie komitetów

W gronie zgłoszonych komitetów znalazł się również Komitet Wyborczy Wyborców Adama Stankiewicza "Gdańsk to nie Palermo - Da się ulepszyć!".

W wyborach na prezydenta wystartuje także Piotr Walentynowicz, wnuk opozycjonistki w PRL Anny Walentynowicz.

O głosy chce walczyć też Sławomir Ziembiński, o którym kilka lat temu rozpisywały się media. Mężczyzna krążył po ulicach Gdańska w charakterystycznym przebraniu korsarza, jak informował m.in. NaTemat.pl w nieprzyjemny sposób miał zaczepiać mieszkańców i turystów. 

Swoich przedstawicieli w wyborach zamierzają też wystawić komitety "Odpowiedzialni - Gdańsk" i "Normalny Kraj".  Termin zgłaszania komitetów wyborczych, które wystawią kandydatów, minął w poniedziałek.

Zobacz wideo
Więcej o: