Chciał strzelać do opozycji, Duda zaprosił go do Polski. "W wielu sprawach mamy ten sam punkt widzenia"

- W wielu sprawach mamy ten sam punkt widzenia - powiedział Andrzej Duda o prezydencie Brazylii Jairze Bolsonaro, który zasłynął m.in. wezwaniem, by strzelać do polityków opozycyjnej partii.
Zobacz wideo

Podczas Forum Ekonomicznego w Davos Andrzej Duda spotkał się z Jairem Bolsonaro i zaprosił go do Polski. Ten, jak poinformował prezydent Polski, zaproszenie przyjął. W rozmowie z Polskim Radiem Duda bardzo pochlebnie mówił o niedawno wybranym prezydencie Brazylii. - W wielu sprawach mamy ten sam punkt widzenia jeżeli chodzi o politykę, jeżeli chodzi o kwestie ideologiczne. Obaj jesteśmy politykami konserwatywnymi, więc na pewno mamy wiele elementów wspólnych, a przede wszystkim myślę, że obaj chcemy jak najlepiej dla naszych społeczeństw i naszych krajów - stwierdził Duda.

"Ja bym cię nawet nie zgwałcił"

Warto jednak pamiętać, czym zasłynął kontrowersyjny prezydent Brazylii. Jair Bolsonaro to skrajnie prawicowy polityk, zaprzysiężony na prezydenta na początku stycznia. W kampanii obiecał zniszczyć korupcję i zlikwidować przestępczość. 63-latek w ostrych słowach opowiada się za dostępem do broni, przeciwko aborcji, migrantom i osobom homoseksualnym. W rozmowie z "Playboyem" stwierdził, że "nie byłby w stanie kochać syna-homoseksualisty" i "wolałby, aby jego syn zginął w wypadku" niż okazał się gejem. Jego zdaniem "liczba osób homoseksualnych rośnie" z powodu "liberalnych nawyków, narkotyków i wzrostu liczby pracujących kobiet". 

Już pierwszego dnia urzędowania wprowadził zarządzenia uderzające w osoby LGBT, czarnoskórych i ludy tubylcze. Jego przeciwnicy wytykają mu też rasizm, poparcie dla dyktatury i chęć wyprowadzenia Brazylii z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Za jedną z wypowiedzi Bolsonaro został skazany przez sąd. W parlamencie powiedział, że pewna polityczka nazwała go gwałcicielem. - Ja bym cię nawet nie zgwałcił, bo nie jesteś tego warta - odparł. Wyznał też, że ma pięcioro dzieci - "czterech chłopców, a piąte, przez moment słabości, to dziewczynka"

Innym razem, podczas jednego ze spotkań w trakcie kampanii, mówił: - Zastrzelmy wszystkich członków Partii Pracujących tu, w Acre [jeden z brazylijskich stanów - przyp. red.].

Więcej o:
Komentarze (216)
Duda o kontrowersyjnym prezydencie Brazylii: W wielu sprawach mamy ten sam punkt widzenia
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 50 razy 38

  to se maliniak znalazł "kumpla" - czemu osoba piastująca urząd prezydenta RP (nie pełniąca obowiązków) koleguje się z największymi szumowinami świata?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 31 razy 23

  Bolsonaro może realnie rządzić swoim krajem, a ten to zwykłe popychle.
  Intelektualnie są bliźniakami, jak hotinek i Suski.

 • jxl82

  Oceniono 31 razy 21

  Duda -"W wielu sprawach mamy ten sam punkt widzenia" Np. w sprawie Agaty- " Ja bym cię nawet nie zgwałcił, bo nie jesteś tego warta".

 • owca888

  Oceniono 28 razy 20

  Pięknie, Andrzejku, jesteś większym głupcem, niż dotąd sądziśmy. Nie wiem, kto ci to doradził, ale wizerunkowo to jest strzał w stopę. Czy ty naprawdę nie masz ani krzty rozumu?
  Jeśli masz, to zachowujesz się jak dziwka, dla której, kto jest klientem, się nie liczy, a tylko kasa.

 • irexpol

  Oceniono 26 razy 18

  Swój swojego pozna . Nic dodać nic ująć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX