Rządowe Centrum Legislacji oceniło projekt Ziobry. Poprawy wymaga w nim... prawie wszystko

Rządowe Centrum Legislacji skrytykowało projekt rozporządzenia Zbigniewa Ziobry dotyczący zwrotu świadczeń sędziom, którzy zostali odesłani w stan spoczynku, a następnie przywróceni do pracy. RLC ocenia, że projekt jest niedostosowany do treści ustawy.
Zobacz wideo

Rozporządzenie Zbigniewa Ziobry jest pokłosiem ostatniej [siódmej - przyp. red.] nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W listopadzie uchwalono zmiany, które sugerowała Komisja Europejska. Zgodnie z nimi sędziowie Sądu Najwyższego mogli powrócić do pracy. 

Nierozwiązana pozostała kwestia świadczeń, które otrzymali po odesłaniu ich w stan spoczynku. To kwota, która sięga ponad 3 mln złotych. Właśnie tę kwestię miało uregulować rozporządzenie Zbigniewa Ziobry. Jak dowiedziało się RMF 24, projekt ministra sprawiedliwości jest spóźniony - do konsultacji zostało skierowane dopiero 10 stycznia. Jednak Rządowe Centrum Legislacji stwierdziło szereg innych niedopatrzeń.

RCL miażdży projekt Ziobry

Jak wynika z opinii, projekt jest przede wszystkich niedostosowany do treści ustawy. "Przepis § 4 projektu dotyczącego odsetek za opóźnienie w zwrocie świadczeń podlegających zwrotowi wymaga określenie jako przekraczający zakres upoważnienia ustawowego" - czytamy dalej.

Co więcej, według Rządowego Centrum Legislacji przepis określający termin wejścia rozporządzenia w życie nie został wystarczająco uzasadniony. Z pisma dowiadujemy się również, że "projekt rozporządzenia wymaga dostosowania do wymogów określonych w Regulaminie pracy Rady Ministrów".

Rządowe Centrum Legislacji nie jest jedyną instytucją, która negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia ministra Zbigniewa Ziobry. Wcześniej swoje wątpliwości wskazali również Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Więcej o:
Komentarze (87)
Rządowe Centrum Legislacji oceniło projekt Ziobry. Poprawy wymaga w nim... prawie wszystko
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 39

  Przecież to norma u Ziobry. Tworzenie prawa na zasadzie prób i błędów. Gdyby był saperem...

 • antropoid

  Oceniono 32 razy 26

  W resorcie też wszystko będzie do naprawy po nie-rządach tej pokraki.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 25

  czyli że project prawa na poziomie ustawy o IPN... czyli światowy przykład nieudacznictwa i nieznajomości prawa - PiS powinien go jeszcze zrobić głównym Mecenasem IV RP, głównym sędziom Najwyższym IV RP i głównym inspektorem przestrzegania konstytucji IV RP - taki z niego kretyn że szkoda go tylko na ministra i prokuratora w jednym

 • kolesio2

  Oceniono 21 razy 21

  Jakoś mnie to nie dziwi ,mógłby zasięgnąć porady jakiegoś prawnika bo sam jest nieukiem i ignorantem.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 23 razy 21

  Tak to jest, gdy resortem sprawiedliwości kieruje bolszewicki fanatyk, ledwie magister prawa bez skończonej aplikacji

 • kluska11

  Oceniono 22 razy 20

  To i nawet ja mogę zostać ministrem sprawiedliwości i płodzić takie idiotyzmy!

 • senior2244

  Oceniono 23 razy 19

  No bo jak takie zero prawnicze może wymyślić coś logicznego prawnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX