Gliński spotka się z władzami Gdańska ws. dotacji dla ECS. Po interwencji Morawieckiego

Aleksandra Dulkiewicz podała, że po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim ma spotkać się z Piotrem Glińskim ws. dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności. Wcześniej pytanie o dofinansowanie dla ECS tak poruszyło Glińskiego, że w trakcie audycji wyszedł ze studia RMF.
Zobacz wideo

Komisarz Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ma spotkać się z wicepremierem Piotrem Glińskim w przyszłym tygodniu. Poinformowała o tym na antenie TVN 24. - Jestem po rozmowie z panem premierem Morawieckim. W przyszłym tygodniu jesteśmy zaproszeni, pan marszałek Struk (Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego - red.) i ja, na rozmowę z panem premierem Glińskim - powiedziała.

Mazurek pyta o dotacje dla ECS. Gliński wychodzi ze studia

Tematem rozmów ma być dotacja dla Europejskiego Centrum Solidarności, którą w 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obniżyło z siedmiu do czterech mln zł. O sprawę dotacji w czwartek Glińskiego zapytał Robert Mazurek w porannej audycji RMF FM. - Czy powodem jest, jak to mówicie, polityczne zaangażowanie ECS? - zapytał dziennikarz. Polityk zarzucił mu, że zgodnie z ustaleniami mieli nie rozmawiać o tragicznych wydarzeniach z Gdańska. Kiedy prowadzący stwierdził, że nie pyta o śmierć prezydenta Pawła Adamowicza, a o "prostą decyzję budżetową", Piotr Gliński stwierdził, że są to informacje nierzetelne i wyszedł ze studia.

Minister kultury odniósł się do porannego incydentu na Twitterze. - Na rozmowę z red. Mazurkiem zgodziłem się tylko pod warunkiem nieporuszania tematów w jakichkolwiek sposób związanych z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza. Uważam, że wymaga tego okres żałoby - napisał.

W następnym wpisie stwierdził, że po wydarzeniach z Gdańska potrzeba ciszy i spokoju, a nie "młócki medialnej". - Redaktor dał słowo. A następnie je złamał na antenie. To widocznie było dla mnie za wiele… - dodał Piotr Gliński.

Dlaczego dotacja została obniżona? Portal konkret24 przypomniał oficjalny komunikat MKiDN, w którym wymienione są powody przyznania dofinansowania niższego niż w latach ubiegłych. Resort w dokumencie uzasadnia, że w 2017 r. "mimo wiodącej roli Prezydenta Miasta Gdańska, jako głównego organizatora instytucji, to właśnie Minister KiDN przekazywał do tej pory na rzecz ECS dotację podmiotową na najwyższym poziomie". Fakt, że miasto ma "wiodącą rolę" w prowadzeniu ECS wynika z umowy z 2007 r.

Działania polityczne w ECS

Ale wśród powodów resort wymienia też podejmowane przez instytucję działania, "które można interpretować jako niezgodne ze statutem tej instytucji, mających charakter polityczny". Są też przykłady. Ministerstwo wymienia m.in. spotkanie Lecha Wałęsy z Grzegorzem Schetyną w lutym 2018 r., podczas którego Wałęsa odmówił udzielenia poparcia Adamowiczowi w wyborach samorządowych, konferencje prasową Adamowicza, na której zapowiedział, że może wystartować w wyborach jako niezależny kandydat, jeśli PO go nie poprze czy konferencję prasową Schetyny i Wałęsy w październiku 2016 r., podczas której były prezydent poinformował o współpracy z PO.

Więcej o: