Pracownik Huawei był doradcą resortu cyfryzacji. W firmie pracował też podejrzany o szpiegostwo

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że przez rok doradcą społecznym minister Anny Streżyńskiej był pracownik firmy Huawei. W tej samej firmie pracował też zatrzymany niedawno przez ABW Weijing W., podejrzany o szpiegostwo.
Zobacz wideo

Podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT poseł PO Zbigniew Konwiński w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że w Ministerstwie Cyfryzacji doradcą był konsultant i pracownik firmy Huawei.

Resort w oświadczeniu poinformował, że "osoba związana z tą firmą była konsultantem społecznym minister Anny Streżyńskiej od 16 listopada 2016 roku do 8 listopada 2017 roku".

Obecnie Minister Cyfryzacji Marek Zagórski współpracuje jedynie z dwoma doradcami społecznymi. Żaden z nich nie jest związany z firmą Huawei

- podkreśla ministerstwo.

Głos w sprawie zabrała też minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Poinformowała, że osoba, o której resort informuje w oświadczeniu, "pracowała i pracuje w firmie informatycznej, świadczącej po prostu usługi IT m.in. dla lokalnego Huaweia i wielu innych klientów".

Nie dajmy się zwariować. Nasze firmy pracują dla innych firm, żyjemy w kraju, posługujmy się faktami, a nie wieloznacznymi sugestiami. Owszem, miałam łącznie chyba z 50 społecznych doradców, którzy pomagali nam swoim doświadczeniem, każdemu z nich jestem wdzięczna, że wypełniał ministerialne luki kompetencyjne w dobrej wierze i ze szlachetnych pobudek. Większość pochodziła z biznesu, który z całych sił wspierał nadzieję, jaką dawało Ministerstwo, nadzieję na normalność, na Cyfrową Polskę dla Obywateli

- napisała Streżyńska na swoim profilu na Facebooku.

Polak i Chińczyk podejrzani o szpiegostwo

W styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Weijing W. był jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Piotr D. to były wysoki rangą oficer ABW.

Firma Huawei przekazała, że to, o co jest oskarżony ich były pracownik, nie ma związku z działalnością koncernu. Mężczyzna został zwolniony.

Weijing W. utrzymuje, że zarzuty nie są prawdziwe.

W odniesieniu do mojego zatrzymania 8 stycznia w związku z zarzutami dotyczącymi domniemanego działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, niniejszym zdecydowanie oświadczam, że jestem niewinny

- napisał w oświadczeniu Weijing W. przekazanym agencji Reuter.

Za działanie w strukturach obcego wywiadu przeciwko Polsce grozi kara do 10 lat więzienia

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (36)
Pracownik Huawei był doradcą resortu cyfryzacji. W firmie pracował też podejrzany o szpiegostwo
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 18 razy 14

  w zwolnione przez nich miejsce ruskie wysłały tego pisowskiego neonaziste, adruszewicza czy jak mu tam

 • jurek53krk

  Oceniono 16 razy 12

  Rok pracownik Huawei ma najbliższy kontakt z polskim ministrem i ani premiera to nie zastanawia ani ABW nie reaguje. Tak wygląda profesjonalizm kadr PiS. Ręce opadają.

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 12

  świroni zapewnia, że ci panowie nie byli szpiegami

 • szejski

  Oceniono 20 razy 8

  Przepraszam Państwa, ale moim zdaniem to jest retoryka godna PiS-u:
  1. W Huawei pracował domniemany szpieg.
  2. Inny pracownik Huawei był doradcą Ministerstwa Cyfryzacji.
  3. Przypadek?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 7 razy 5

  A gdzie chiński łącznik :-)
  Caryca Suski :-)
  I jego złoto w ogródku :-)

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  Ruski agent Antek paranoik od wielu lat jest szpiegiem i włos mu z głowy nie spadł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX