Donald Tusk wyróżniony tytułem "Global Thinker". Za "konfrontowanie się ze swoim narodem"

Donald Tusk został wyróżniony przez amerykański magazyn "Foreign Policy". Nagrodzono go za działalność w strukturach Unii Europejskiej. Jako zasługi wymieniono m.in. bronienie wartości Unii przed nacjonalistycznymi nastrojami w Polsce.
Zobacz wideo

Donald Tusk znalazł się wśród setki najważniejszych intelektualistów wyróżnionych przez magazyn "Foreign Policy". Odznaczono go w kategorii "Ekonomia i Biznes". 

Donald Tusk wyróżniony przez "Foreign Policy"

W uzasadnieniu napisano m.in., że Donaldowi Tuskowi należy się uznanie za "konfrontowanie się ze swoim narodem, broniąc europejskich wartości integracji przed rosnącym nacjonalizmem".

Pochwalono także to, jak radzi sobie z brexitem. Przypomniano, że jeszcze w 2016 roku, przed głosowaniem, ostrzegał Wielką Brytanię przed odejściem z Unii Europejskiej. Dodano, że w tym roku jego rola jako przewodniczącego Rady Europejskiej będzie jeszcze bardziej istotna, ponieważ będzie musiał "starać się utrzymać w całości projekt europejski".

Amerykański magazyn "Foreign Policy" publikuje listę "Global Thinkers" od 10 lat. Umieszcza się na niej osoby, które wyróżniają się swoją działalnością. Donald Tusk nie jest pierwszą osobą, która została nazwana przez amerykańskich dziennikarzy "Globalnym Myślicielem". Wcześniej na liście znaleźli się również Radosław Sikorski, Barbara Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.