Andrzej Duda o konferencji bliskowschodniej: Sprawa zaproszenia Iranu jest otwarta

- Sprawa zaproszenia Iranu na konferencję bliskowschodnią w Warszawie pozostaje otwarta - powiedział przebywający w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, minister Jacek Czaputowicz "prowadzi w tej sprawie intensywne rozmowy".
Zobacz wideo

Organizowana przez Polskę i Stany Zjednoczone konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jej głównym tematem ma być kwestia irańska, ale przedstawiciele tego kraju nie zostali zaproszeni na konferencję, co spotkało się z ich dużym sprzeciwem.

Andrzej Duda: Sprawa nie jest zamknięta

Andrzej Duda w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia do Davos powiedział, że wciąż toczą się rozmowy w sprawie zaproszenia przedstawicieli Teheranu na konferencję, a sprawa nie jest jeszcze zamknięta.

Sprawa zaproszenia Iranu na konferencję bliskowschodnią w Warszawie pozostaje otwarta. To jest kwestia także do dyskusji z partnerami. Proszę pamiętać, że my jesteśmy gospodarzem, współorganizujemy tą konferencję ze Stanami Zjednoczonymi, są też inni uczestnicy

- mówił Duda.

Jak dodał, wciąż trwają rozmowy w tej sprawie.

- Na pewno Ministerstwo Spraw Zagranicznych i pan minister Czaputowicz prowadzi w tej sprawie intensywny dialog - podkreślił.

Andrzej Duda powiedział również, że organizacja konferencji bliskowschodniej w Polsce to sprawa zarówno prestiżu kraju, jak i obowiązek, wynikający z faktu, że Polska jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Konferencja wywołała kryzys w kontaktach z Iranem

Pomysł zorganizowania w Warszawie konferencji na temat Bliskiego Wschodu nie spodobał się Iranowi. Rząd irański oficjalnie zaprotestował i nazwał tę konferencję "aktem wrogości". Słowa te irańskie MSZ przekazało również polskiemu charge d'affaire podczas specjalnie zwołanego spotkania. Odwołano również Tydzień Kina Polskiego, który co roku odbywa się w Iranie pod koniec stycznia lub na początku lutego.

Polskie władze od początku podkreślały, że konferencja nie jest wymierzona w Iran i tłumaczyły, że będzie poświęcona "budowaniu pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie". W środę w sprawie wypowiedział się również minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

- Chodzi nam o pozytywne działania, o obniżanie pewnej konfrontacji, która istnieje w stosunkach Iranu z innym państwami - mówił Czaputowicz. Jak dodał, że Polska będzie informować władze w Teheranie o rezultatach konferencji, na którą Iran nie został zaproszony.

"Iran jest tym problemem, nie możemy tego ukrywać, dla bezpieczeństwa międzynarodowego w związku z tym te rozmowy mogą być trudne"
- dodał szef polskiej dyplomacji.Więcej o:
Komentarze (95)
Andrzej Duda: Sprawa zaproszenia Iranu na konferencję w Warszawie jest otwarta
Zaloguj się
 • mlody

  Oceniono 20 razy 18

  Oj Maliniak, czego to ty nie wymyślisz. Bełkot małego nieboraka spomiędzy młota i kowadła.

 • andmas

  Oceniono 17 razy 13

  Dlaczego Prezydent Duda jest śmieszny ... ,o tym gdzie odbędzie się konferencja i kto zostanie zaproszony decydują zwierzchnicy z USA . Wiadomo wszech i wobec ,że Polska jest tylko wasalem nie partnerem Stanów Zjednoczonych . USA nie szanują tych którzy błagają na kucanego .

 • lesnojeziorska

  Oceniono 17 razy 13

  Budyń, ty nie strzęp ryja na darmo, ty masz podpisywać, jak ci podsuną papier.

 • def11

  Oceniono 16 razy 12

  Czy Dudu prezydentu z kolan powstały będzie miał krzesło podczas konferencji ? Czy jest oficjalne potwierdzenie administracji Trumpa ?

 • crowley_666

  Oceniono 11 razy 11

  czyli tłumacząc z wolskiego: Czaputowicz czeka na telefon od praktykanta Trumpa!!

 • polakadam

  Oceniono 15 razy 11

  Wygląda na to że nasi wyskomleli u stanów pozwolenie na zaproszenie Iranu. Bez zgody USA oni nawet bąka nie puszczą.

 • tetradrachma

  Oceniono 15 razy 11

  Dudus, błagam, nie spie...tej sprawy (jak poprzednich) bo Iran, nie tyle tobie, a POLAKOM jaja ....wyrwie !!!!

 • tcas

  Oceniono 12 razy 10

  Ty lokaj, a biały dom spytałeś o zgodę?

 • rascal76

  Oceniono 14 razy 10

  Na ch... nam ta konferencja. Iran? Jest Rosja, Ukraina, Niemcy a Trump wkręcił nas jak jakiś ciemny lud wszystko kupi? Nie mogę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX