Polski konsul wydalony z Norwegii. Szef MSZ komentuje: Działania bez uzasadnienia

- Nie mamy formalnego stanowiska w tej sprawie. Jeśli otrzymamy, to będziemy reagować - zapowiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, komentując sprawę wydalenia z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego.
Zobacz wideo

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Sławomir Kowalski, konsul w Norwegii, pozostanie na stanowisku zgodnie z planem do końca czerwca.

Szef MSZ podkreślił, że władze w Warszawie dobrze oceniają Sławomira Kowalskiego. Zastrzeżenia mają władze Norwegii, które zdecydowały o jego wydaleniu i zażądały od polskiego MSZ, aby nakazał konsulowi powrót do kraju.

Czaputowicz powiedział, że konsul dobrze wykonywał swoje obowiązki przez ponad 5 lat i nie ma powodów do jego wcześniejszego odwołania.

Czaputowicz o konsulu: Nie mamy stanowiska w tej sprawie

- Nie jesteśmy zdania, że Norwegia ma uzasadnione zarzuty wobec pracy pana konsula Kowalskiego. Oceniamy tę pracę dobrze. Nie znajdujemy uzasadnienia dla nadzwyczajnych działań w tym zakresie - powiedział szef MSZ. Podkreślił, że Polska liczy na postępowanie zgodnie z określonymi procedurami przez władze w Oslo.

- Nie mamy formalnego stanowiska w tej sprawie. Jeśli otrzymamy, to będziemy reagować w zależności od okoliczności - dodał Jacek Czaputowicz.

Sprawa konsula Sławomira Kowalskiego

Rzecznik norweskiego ministerstwa spraw zagranicznych Per Bardalen Wiggen oświadczył, że powodem żądania norweskich władz jest postępowanie Sławomira Kowalskiego w kilku sprawach, wchodzących w zakres jego obowiązków konsularnych, w tym jego zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom.

- To wydarzenie nie wpłynie na nasze dobre stosunki z Polską i polskimi władzami - dodał rzecznik norweskiego MSZ.

Jak piszą norweskie media, powołując się na Chrześcijańską Koalicję Norwegii, Sławomir Kowalski jest znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barneverknet - urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci. Norweski resort dyplomacji odmówił potwierdzenia, że ta sprawa jest powodem wydalenia polskiego konsula.

Więcej o:
Komentarze (225)
Konsul Sławomir Kowalski wydalony z Norwegii. Jacek Czaputowicz: Nie znajdujemy uzasadnienia dla tych działań
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 81 razy 49

  To proste.
  Ich kraj, ich zasady, a imigranci maja sie dostosowac, albo wracac do kraju pochodzenia. Tako rzecze polska prawica. Mysle, ze tym samym poprze ona dzialania rzadu norweskiego.

 • miecztemidy

  Oceniono 92 razy 44

  "Jak Polak-katolik baby nie bije to jej wątroba gnije"
  Niestety Norwegowie nie dadzą sobie narzucić "standardów" ciemnogrodu wolskiego.

 • 70m3k

  Oceniono 37 razy 23

  Powodem wydalenia z Norwegii jest "zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom".

  Co na to Czaputowicz? To co zwykle. Nie widzi problemu, widzi nieuzasadnione pretensje i nie zamierza nic w tej sprawie robic.

 • rascal76

  Oceniono 34 razy 20

  Nie mamy formalnego stanowiska? Przecież to wy macie mieć stanowisko a nie oni towarzyszu Czaputowicz. Ku.....

 • lesnojeziorska

  Oceniono 28 razy 14

  Całkiem zabawne, jak pisobolszewia wyje o islamskich gettach na Zachodzie, kalifatach itd., ale gdy np. w Norwegii władze zajmują się łamaniem prawa przez polaczków, natychmiast zmienia front, przyznając polaczkom prawa do obrony swoich praw. Bardzo państwo szefermacherstwo mnie tym bawicie :D.

 • radqq

  Oceniono 17 razy 13

  Czaputowicz: "Nie jesteśmy zdania, że Norwegia ma uzasadnione zarzuty wobec pracy pana konsula Kowalskiego".
  Tłumaczenie z języka wolskiego na polski:
  "Uważamy, że zarzuty Norwegów co do pracy pana konsula Kowalskiego są nieuzasadnione".

 • maikeru

  Oceniono 33 razy 13

  Tyle się słyszy o tym okropnym urzędzie, tym czasem przypadki odebrania dzieciom Polakom to pojedyncze akcje w skali kraju.

  Pod artykułami o rodzicach wrzeszczących na nauczycieli, jakoś pełne oburzenie.
  Tymczasem właśnie dzięki surowemu prawu chroniącemu dziecko, nie ma takich patologii wychowawczych jak w Polsce.
  Norwegia bardzo ostro patrzy na obecności dziecka w szkole, jego zachowanie, zdrowie oraz ogólne samopoczucie.

  Jakoś słabo mi się chce wierzyć że te przypadki odebrania dziecka, są kompletnie bezzasadne, i dobrze że kraj nie pozwala konsulom stać ponad prawem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX