Gdańsk: wybory prezydenckie 3 marca. Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie

Wybory prezydenckie w Gdańsku odbędą się 3 marca. Premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie.
Zobacz wideo

3 marca odbędą się wybory prezydenckie w Gdańsku - poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Premier Mateusz Morawiecki podpisał właśnie rozporządzenie w tej sprawie.

Wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Adamowicz został zaatakowany przez nożownika 13 stycznia podczas finału WOŚP. Polityk zmarł dzień później w wyniku odniesionych obrażeń.

Obecnie miastem kieruje komisarz Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wcześniej zastępczyni Pawła Adamowicza. Wszystko wskazuje na to, że większość partii będzie skłonna poprzeć kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz, jeśli ostatecznie zdecyduje się wystartować. 

Wybory prezydenckie w Gdańsku

- Od początku uważałem i uważam, że to nie powinny być wybory jakie wszyscy znamy, czyli raczej to powinna być jedna kandydatura, poparta przez wszystkich, żeby nawet kampanii nie było w Gdańsku

- stwierdził w rozmowie z mediami szef klubu PO Sławomir Neumann.

Podobnego zdania jest Zbigniew Gryglas z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, gdyby wszystkie partie poparły jednego kandydata na prezydenta Gdańska byłoby to gestem pojednania. Dodał, że takim gestem była też decyzja, by PiS nie wystawiało swojego kandydata w przedterminowych wyborach. - Chcielibyśmy, żeby był to kandydat ponadpartyjny, poparty przez większość - powiedział.

O wspólnym kandydacie, popieranym przez większość ugrupowań mówi też przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Podczas konferencji prasowej w Sejmie powiedziała, że jej ugrupowanie poprze kandydaturę obecnej komisarz Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Z jednej strony jest ona najbliższym współpracownikiem Pawła Adamowicza, pierwszym wiceprezydentem, jak i również osobą, która się bardzo dobrze sprawdziła w czasie organizacji ostatnich dni, organizacji pogrzebu, mimo bardzo trudnych okoliczności

- mówiła Lubnauer.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (50)
Gdańsk: wybory prezydenckie 3 marca. Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie
Zaloguj się
 • fajny_indygo22

  Oceniono 20 razy 14

  Jedno jest PEWNE ! PiSchopaci nie maja SZANS !!!!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 12 razy 12

  Bezpartyjny Patryk Jaki zamierza otworzyć w Gdańsku Jaki Cafe :-)
  Jako wierny kibic Arki Gdańsk zapewnia że wszyscy kibice jego ukochanego klubu otrzymają zniżki :-)

 • plutoniczna

  Oceniono 10 razy 8

  W PiS liczą, że do maja ludzie zapomną.
  i "problem wizerunkowy" się wyciszy.

 • o_kulson_nac

  Oceniono 4 razy 4

  Poczekajcie, poczekajcie, a tymczasem zwyczajnie szykujcie się na zwyczajne wybory. Bo nie mam najmniejszej wątpliwości, że całe gadanie o niewystawianiu kandydata przez piś to prosty wybieg taktyczny, żeby opóźnić konkurencję, pewną już swego.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  PiS nie wystawi swojego kandydata, gdyż PiS ma swoje "sprawdzone metody". Przed wyborami wyśle do Gdańska Dworczyka, samolotem rządowym z walizką "judaszowych" pieniędzy i ofert "korupcji politycznej". Może coś utarguje, może kogoś "przekona politycznie", jak to czynił na Dolnym Śląsku.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 2 razy 2

  ON Matousz podpis składał pełen bólu i ze łzami w oczach - nie będzie kandydata PiS na prezydenta Gdańska.

 • pollako

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuje na prezydenta Gdańska króla piwa wielkiego posła na sejm Jakubiaka.
  Widzę że król piwa Jakubiak marnieje jako poseł i okropnie się boi bo czuje że już więcej posłem nie zostanie. Kocham głupie wypowiedzi Jakubiaka.
  Bez nienawiści no.

 • urhan

  Oceniono 8 razy 2

  "...gestem była też decyzja, by PiS nie wystawiało swojego kandydata w przedterminowych wyborach"
  to nie żaden gest tylko czysta chłodna kalkulacja...za wysoko wisi poprzeczka, a przeskoczyć jej żaden z was nie da rady Panie Gryglas...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX