Czaputowicz po rozmowach polsko-irańskich: Iran jest tym problemem, nie możemy tego ukrywać

Konferencja bliskowschodnia, która ma być organizowana w Warszawie, nadal budzi kontrowersje. Iran zdecydowanie się temu sprzeciwia. W środę wiceminister MSZ spotkał się z przedstawicielem irańskiego MSZ. Kwestię skomentował też minister Jacek Czaputowicz.
Zobacz wideo

W połowie lutego w Warszawie ma odbyć się konferencja bliskowschodnia organizowana przez Polskę i Stany Zjednoczonych. Jednym z poruszanych na niej tematów ma być Iran. Przedstawiciele Iranu nie zostały jednak na nią zaproszeni. 

Jacek Czaputowicz: Iran jest tym problemem 

Władze Iranu zdecydowanie sprzeciwiają się tej konferencji. Teheran zwrócił się do polskiej strony, by wycofała się z organizacji wydarzenia. Irański MSZ wezwał w ubiegłym tygodniu charge d'affaires polskiej ambasady, następnie także ambasador Iranu został wezwany do polskiego MSZ.

W poniedziałek MSZ poinformowało na Twitterze, że w stolicy Iranu zakończyło się spotkanie wiceministra spraw zagranicznych Macieja Langa ze swoim irańskim odpowiednikiem - Abbasem Aragczim. Tematem była planowana konferencja. 

Od początku polskie władze podkreślają, że konferencja nie jest wymierzona w Iran. Tłumaczą, że będzie poświęcona budowaniu pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. W środę w sprawie wypowiedział się również minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że dzisiejsze spotkanie w Teheranie pokazuje, że Polska starta się utrzymać dialog z Iranem. 

Chodzi nam o pozytywne działania, o obniżanie pewnej konfrontacji, która istnieje w stosunkach Iranu z innym państwami

- powiedział Czaputowicz. Dodał, że Polska będzie informować władze w Teheranie o rezultatach konferencji, na którą Iran nie został zaproszony.

Iran jest tym problemem, nie możemy tego ukrywać, dla bezpieczeństwa międzynarodowego w związku z tym te rozmowy mogą być trudne

- dodał szef polskiej dyplomacji.

Więcej o: