Pogrzeb Pawła Adamowicza. Którzy politycy zapowiedzieli udział w uroczystościach?

Pogrzeb tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Coraz więcej polityków zapowiada, że weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych.
Zobacz wideo

Uroczystości pogrzebowe związane z pogrzebem Pawła Adamowicza rozpoczęły się już wczoraj. W czwartek o godzinie 17:00 w Europejskim Centrum Solidarności została wystawiona trumna z ciałem tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, gdzie przez 24 godziny będzie można pożegnać się z Pawłem Adamowiczem. Dziś o 17:00 ruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej, w której w sobotę odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska. Którzy politycy pojawią się na pogrzebie Pawła Adamowicza?

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Którzy politycy zapowiedzieli swój udział?

Pogrzeb prezydenta Gdańska organizowany jest przez Urząd Miasta oraz rodzinę, ale mimo to będzie miał elementy pogrzebu państwowego. Rodzina zmarłego zgodziła się, aby państwo reprezentował premier Mateusz Morawiecki. O tym, że w uroczystościach pogrzebowych weźmie udział także prezydent Andrzej Duda, poinformowała Kancelaria Prezydenta. 

Według RMF FM na pogrzeb Pawła Adamowicza mają przyjechać także wicepremier Piotr Gliński i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Reporter Radia Zet Maciej Bąk poinformował z kolei, że w uroczystościach pogrzebowych wezmą udział:

  • byli prezydenci Polski Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski
  • byli premierzy Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Waldemar Pawlak, Włodzimierz Cimoszewicz oraz Jerzy Buzek
  • burmistrzowie Bremy, Rotterdamu, Lipska i Hamburga
  • była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz i były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Reporter zaznaczył przy tym, że dowiedział się z gdańskiego ratusza, że swojego przyjazdu na pogrzeb Pawła Adamowicza nie zapowiedział do tej pory Jarosław Kaczyński.

Gazeta Wyborcza poinformowała z kolei, że na pogrzebie Pawła Adamowicza pojawią się także szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Niemiec Joachim Gauck, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były premier Leszek Miller. Zmarłemu prezydentowi Gdańska hołd oddadzą także urzędujący prezydenci Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Sopotu i Gdyni. Na pogrzebie Pawła Adamowicza obecne będą także władze Platformy Obywatelskiej, w tym Grzegorz Schetyna. 

Relacja z pogrzebu Pawła Adamowicza będzie prowadzona na żywo na portalu gdansk.pl oraz na telebimach w kilku punktach miasta. Zarówno w piątek, jak i w sobotę transport publiczny w Gdańsku będzie darmowy. Władze Gdańska apelują, aby w czasie uroczystości pogrzebowych nie podróżować samochodem.

Więcej o: