Poranna rozmowa Gazeta.pl z Błażejem Spychalskim (18.01.2019)

- Na chwilę obecną nie ma takiej sugestii ze strony rodziny Pawła Adamowicza, żeby prezydent przemówił na pogrzebie. Jeśli takie życzenie będzie, to zostanie spełnione - mówił Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, w porannej rozmowie Gazeta.pl.
Zobacz wideo

Błażej Spychalski odniósł się do uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na pytanie, czy Andrzej Duda planuje odznaczyć go orderem Orła Białego, odparł że "na razie takiego tematu nie ma", ale nie jest to wykluczone w przyszłości.

- Przede wszystkim społeczeństwo chce oddać hold Pawłowi Adamowiczowi Jestem przekonany, że to największe odznaczenie - mówił Spychalski.

Jak dodał, na razie "nie ma planów", żeby podczas pogrzebu prezydenta Gdańska oficjalnie przemówił Andrzej Duda.

- Na chwilę obecną nie ma takiej sugestii ze strony rodziny Pawła Adamowicza, żeby prezydent przemówił na pogrzebie. Jeśli takie życzenie będzie, to zostanie spełnione. Jesteśmy w ciągłym kontakcie z rodziną - uzasadnił. 

"Nie skupiałbym się na tym, że kilka osób się spóźniło na minutę ciszy"

Rzecznik prezydenta został również zapytany o minutę ciszy w Sejmie w intencji Pawła Adamowicza, na której nie zjawili się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki.

- Jestem przekonany, że było tak, jak mówili (nieobecni tłumaczyli się spóźnieniem - red.). Trzeba pamiętać, że niemal 460 posłów oddało hołd minutą ciszy, cały rząd z premierem na czele oddał hołd. Nie skupiałbym się na tym, że kilka osób się spóźniło, nie doszukiwałbym się drugiego dna - wyjaśnił.

Spychalski powiedział również, że morderstwem Pawła Adamowicza są poruszeni w wszyscy. - To był atak na polityka na służbie. To mogło dotknąć każdego z nas - mówił.

Na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda poparłby formalny wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska szefa TVP, który wpłynął po wyemitowaniu w "Wiadomościach" materiału o śmierci Pawła Adamowicza, Spychalski odpowiedział:

- Szczerze mówiąc, nie widzieliśmy jeszcze tego wydania "Wiadomości". Ciężko mi się odnosić do tego, czego nie widziałem.

Jak dodał, prezydent spotkał się w tej sprawie z członkami KRRiT.

Więcej o:
Komentarze (195)
Błażej Spychalski w Gazeta.pl: Na razie nie ma planów, żeby Andrzej Duda przemówił na pogrzebie
Zaloguj się
 • myczyoni

  Oceniono 74 razy 68

  Panowie i pani poseł nie chcieli uczcić prezydenta Adamowicza. Koniec kropka.

 • batura3

  Oceniono 68 razy 62

  Panie S. - to jest kwestia SZACUNKU!!!!!! Jesteście po prostu żałośni z tymi swoimi prymitywnymi tłumaczeniami i niby usprawiedliwieniami.

 • def11

  Oceniono 52 razy 48

  Kilka osób się "spóźniło".., w tym panie Spychalski, rządzący państwem szef PiS-u.
  Jaki to sygnał do obywateli, że Adamowicz jak i np Wajda nie był godny chwili uczczenia ? Zabili go i co z tego ?

 • siwywaldi

  Oceniono 56 razy 44

  Pan prezydent, to powinien wygłosić Orędzie do Narodu już w poniedziałek wieczorem, kiedy wiadomo było Ze prezydent Adamowicz nie żyje. Ale nie wygłosił, bo pewnie nie było pozwolenia z Nowogrodzkiej, więc trochę sobie "poćwierkał" na Twitterku, dalej przypominając o różniących go od Zamordowanego poglądach. Więc LEPIEJ by było, by w czasie pogrzebu, w ogóle się nie odzywał. W myśl zasady: "Albo dobrze, albo WCALE". A to czy ktoś z tego ugrupowania może mówić o swych przeciwnikach "dobrze", to najlepiej pokazał Prezes i jego asysta, podczas słynnej "minuty ciszy"

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 40 razy 36

  w takich chwilach niech karykatura milczy i modli się o lepszy rozum dla siebie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX