Jest wyrok TK ws. ustawy o IPN. Określenie "ukraińscy nacjonaliści" niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zawierające określenia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia".
Zobacz wideo

Przepisy dotyczące IPN zaskarżył prezydent Andrzej Duda. Przeciwnego zdania są Sejm i Prokurator Generalny. Nowelizacja umożliwiała wszczynanie postępowań karnych wobec osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Grozi za to kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. ustawy o IPN

Sędziowie przychylili się do stanowiska prezydenta, że pojęcia te są niedookreślone. - Uniemożliwia to precyzyjne rozpoznanie czynu zabronionego - mówił w trakcie ogłaszania orzeczenia sędzia sprawozdawca Andrzej Zielonacki. - Ustawodawca nie może poprzez niejasne formułowanie tekstu przepisów pozostawiać organom mających je stosować nadmiernej swobody przy ustalaniu zakresu podmiotowego i przedmiotowego ograniczeń konstytucyjnych praw i wolności jednostki - dodał sędzia.

Według sędziego przepisy te naruszały standard prawny, wynikający z konstytucji. Standard ten, przypomniał, polega na tym, że strony postępowania - sądy, policja, adresaci normy karnej - nie mają trudności z określeniem zakresu ewentualnej odpowiedzialności. W konsekwencji takie niedookreślone przepisy wymagałyby wydawania precedensowych wyroków i wyczekiwania na pojawienie się jednolitego orzecznictwa. Obecna w Trybunale w trakcie ogłaszania orzeczenia prezydencka minister Anna Surówka - Pasek zgodziła się z decyzją Trybunału. - Tak jak pan prezydent podkreślał w swoim wniosku, pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" nie zostały przez ustawodawcę w żaden sposób zdefiniowane, co mogło rodzić pewne problemy zwłaszcza u organów stosujących prawo - stwierdziła minister Surówka-Pasek.

Jednocześnie Trybunał umorzył postępowanie w części dotyczącej karania za między innymi przypisywanie Polakom zbrodni III Rzeszy Niemieckiej. Przepisy te zostały wykreślone z ustawy w czerwcu 2018 roku. 

Zgodnie z dzisiejszym orzeczeniem, ustawa o IPN traci zastosowanie w zakresie, gdzie użyte są nieprecyzyjne pojęcia.

Więcej o:
Komentarze (107)
Jest wyrok TK ws. ustawy o IPN. Określenie "ukraińscy nacjonaliści" niezgodne z konstytucją
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 31 razy 25

  Powiedziałbym tak:takiego wyroku należało się spodziewać ponieważ wynikał z określonych przesłanek politycznych a nie prawnych.Nie zmienia to faktu,że w tej kadencji Sejmu jesteśmy świadkami partactwa ustawodawczego na skalę światowa.

 • mkll95

  Oceniono 30 razy 22

  Wyrok, ktory jest bez znaczenia skoro TK operuje nielegalnie od czasu kiedy PiS i Duda lamia konstytucje.

 • matatjahu

  Oceniono 22 razy 14

  strach zagląda pisowi w oczka? najpierw kotłują i tworzą zamieszanie a teraz się wycofują. rok wyborczy rokiem krokodylich łez? a po wyborach znowu się zacznie?! O NIE NIE WOLNO NA TO POZWOLIĆ JUŻ NIGDY!

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 12

  Duda słusznie wskazał, że pojęcia są niedookreślone. Wyobraźmy sobie niedookreślony zapis w Konstytucji, że Prezydent musi być osobą mądrą, prawą i przyzwoitą. I co? Druga kadencja w pisduuu....

 • polakadam

  Oceniono 14 razy 10

  Ciąg dalszy wstawania pisiorów z kolan.

 • didej007

  Oceniono 8 razy 8

  Ależ Przyłębska & Muszyński napięli muskuły! Ale, niestety, popuścili w gacie.

 • falbor

  Oceniono 14 razy 8

  Czy to chodzi o tę ustawę, której treść nowelizacji uzgadniano w siedzibie Mosadu?

 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 7

  dzisiejsze głosowanie w PE wskazuje na to że przyłębska i ta zgraja "dublerów" może sobie nawzajem rowy wylizać :) i tak mają tak przesrane że aż miło :)

 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 6

  To w takim razie zbrodni katyńskiej też można będzie zaprzeczać?
  Skoro wszystko jest względne i niedookreślone?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX