Aleksandra Dulkiewicz przejęła obowiązki Adamowicza. "Nie będę pracować w biurze prezydenta"

Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie przejęła obowiązki prezydenta miasta Gdańsk po zmarłym Pawle Adamowiczu. Podczas porannego wywiadu zaznaczyła jednak, że nie będzie pracować w jego biurze.
Zobacz wideo

Aleksandra Dulkiewicz, do tej pory zastępczyni prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w czwartek oficjalnie przejęła jego obowiązki. 

Aleksandra Dulkiewicz przejęła obowiązki Pawła Adamowicza

Wczoraj, 16 stycznia, wygaszono mandat zamordowanego w niedzielę prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Jednocześnie wygasły wtedy mandaty wszystkich jego zastępców. Kto przejął teraz obowiązki prezydenta Gdańska? Funkcję tę premier Mateusz Morawiecki zaproponował Aleksandrze Dulkiewicz, pierwszej zastępczyni Adamowicza. 

W czwartek Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich, przekazał Aleksandrze Dulkiewicz pełnomocnictwo. - Przykro mi, że dzieje się to w tak smutnych okolicznościach. Życzę, by dalej realizowała pani program prezydenta. Ze swojej strony deklaruję wsparcie w działaniach, może pani na mnie liczyć - powiedział wojewoda Drelich podczas przekazywania pełnomocnictwa. 

Aleksandra Dulkiewicz, piastująca od czwartku stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, będzie uprawniona do podejmowania wszelkich decyzji i czynności w ramach funkcjonowania gminy - tak, jak sam prezydent. Nie będzie jednak miała żadnych zastępców.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym Prezes Rady Ministrów musi także wyznaczyć datę przedterminowych wyborów. Powinny się odbyć w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu prezydenta. Warto zaznaczyć, że będą to tylko i wyłącznie wybory uzupełniające - na stanowisko prezydenta Gdańska. Osoba, która zostanie wybrana przez mieszkańców na urząd prezydenta miasta, obejmie wówczas urząd do końca kadencji, a więc do 2023 r.

Aleksandra Dulkiewicz

W czwartek rano Aleksandra Dulkiewicz była gościem rozmowy w RMF FM. Podzieliła się swoim osobistym doświadczeniem. Opowiedziała, że po raz pierwszy od śmierci Pawła Adamowicza weszła do jego biura dopiero we wtorek. Poprosiły ją o to żona i córka Adamowicza, które również odwiedziły gabinet. 

- Jest to bardzo trudne - powiedziała. Dodała, że podczas pełnienia funkcji tymczasowego prezydenta Gdańska nie będzie pracować w gabinecie Pawła Adamowicza. 

Aleksandra Dulkiewicz nie chciała odpowiedzieć na pytanie o to, czy będzie ubiegała się o stanowisko prezydenta miasta w wyborach. - Dla mnie jest za wcześnie, aby o tym myśleć, mówić. Pochowajmy godnie pana prezydenta, pożegnajmy go godnie - powiedziała. Przyznała jednak, że wiele osób ją o to prosi. 

Więcej o:
Komentarze (95)
Aleksandra Dulkiewicz przejęła obowiązki Adamowicza. "Nie będę pracować w biurze prezydenta"
Zaloguj się
 • Edmund Pikor

  Oceniono 37 razy 33

  Pytanie zasadnicze- jak długo wojewoda dotrzyma słowa.
  Dotychczas ani razu nie wykazał chęci współpracy z panem Adamowiczem , a wręcz przeciwnie .

 • nioma

  Oceniono 32 razy 28

  To bardzo trudny czas dla pani Dulkiewicz ale cieszę się, że to ją właśnie delegował na to stanowisko Morawiecki. Uszanowanie wyborców, decyzja ponad partyjnymi podziałami - to wszystko napawa optymizmem. Obyśmy wszyscy wyciągnęli naukę.

 • tacx

  Oceniono 34 razy 26

  To jużnawet pisowscy wojewodowie nie twierdzą ze zamordowany rezydent był ciemnego autoramentu hochsztaplerkiem? od niedzieli czy to Duda czy inny pisowski nizołek mówi o wspaniałym prezydencie, wspanialym człowieku. Mistrzowie hipokryzji, obłudy i kłamstwa. Pytam się kto przeprosi rodzinę P. Adamowicza za te wiadra pomyj które na niego wylano w TVP,komisjach sejmowych i wywiadach?

 • pix_d

  Oceniono 23 razy 23

  Nie wiem czy pani Aleksandra zdecyduje się kandydować. Patrząc jednak na wypowiedzi i zachowanie najbliższych współpracowników pana Adamowicza nie powinno być problemu z doborem odpowiedniej osoby kroczącej drogą zmarłego tragicznie prezydenta. Niemniej będzie to trudna decyzja, bo kogokolwiek by się nie zdecydował na ten krok, to zawsze (przynajmniej w tej kadencji) będzie porównywany ze swoim zmarłym szefem.

 • plobywatel

  Oceniono 20 razy 18

  Ze swojej strony deklaruję wsparcie w działaniach, może pani na mnie liczyć - powiedział wojewoda Drelich... Oj zapomniał wojewoda jak nie ogłaszał żałoby, bo... nie ma takiego przepisu aby ogłosić!!!
  Wystarczył jeden telefon z ,Centrali PiS' i ogłosił żałobę w województwie.

 • dana12345

  Oceniono 17 razy 17

  jak widze, kasa dla troli zostala rzucona

 • yaspiman

  Oceniono 22 razy 14

  rozumiem, że szok jeszcze trwa.
  ale kobieto ogarnij się. pełnisz obowiązki prezydenta, to przez ten czas bądź Prezydentem, pracuj w biurze Prezydenta i niczego nie odpuszczaj.
  mam nadzieję, że wystartujesz w wyborach uzupełniających, sądzę że masz duże szanse.
  pozdrawiam.

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 14

  Wygląda na to, że będzie jedynym kandydatem...

 • batoh

  Oceniono 16 razy 12

  Pani Olu sądzę,że Pani ma odpowiednie doświadczenie i powinna ubiegać się w ramach przedterminowych wyborów na stanowisko prezydenta Gdańska i tego Pani serdecznie życzę..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX