Ziobro o wymiarze kary dla Stefana W.: "Najwyższy możliwy wobec braku kary śmierci"

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny wyraził przekonanie, że zabójca Pawła Adamowicza, w przypadku uznania jego poczytalności, otrzyma najwyższy możliwy wymiar kary.
Zobacz wideo

Zbigniew Ziobro, na antenie radiowej Jedynki, przypomniał, że wyrok, na który Stefan W. został skazany w 2014 roku, zakładał właśnie jego świadomość popełnionych czynów. Za zabójstwo prezydenta Gdańska grozić mu będzie 25 lat pozbawienia wolności, albo dożywocie - wyjaśnił. - Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną jaką mogę sobie wyobrazić wobec braku kary śmierci - powiedział Zbigniew Ziobro. 

Przypomniał również, że kara dożywocia nie ma w polskim wymiarze karnym charakteru bezwzględnego, a skazany na nią może, po 25 latach, ubiegać się o zwolnienie. Powiedział, że w przygotowanych przez jego resort zmianach w prawie karnym, sytuacja ta ulegnie zmianie.

Gość PR powiedział również, że wyrok, który w 2014 roku otrzymał przyszły zabójca Pawła Adamowicza był za niski. Stefan W. za cztery napady na placówki bankowe został skazany na 5,5 roku więzienia. Zbigniew Ziobro w radiowej Jedynce uznał, że ten rodzaj rozbojów powinien być karany z dużo większą surowością. Przypomniał, że chodziło o napady z bronią w ręku, powiązane z terroryzowaniem pracowników tych placówek.

W związku z tym Ziobro zapowiedział zaostrzenie polityki karnej państwa. Na antenie radiowej Jedynki powiedział, że odpowiedni projekt trafił do premiera i czeka na dalsze procedowanie. Zakłada on zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności. Zaostrzeniom miałyby ulec zarówno wymiary kar, jak i warunki ich odbywania.

Więcej o: