Andrzej Duda spotkał się z KRRiT. Upomniał radę i przypomniał, że na mediach ciąży odpowiedzialność

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z przedstawicielami KRRiT. Rozmowa dotyczyła sytuacji w mediach, szczególnie tego, jak wygląda obecnie debata publiczna. Prezydent Duda upomniał media.
Zobacz wideo

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odwiedzili w środę Pałac Prezydencki, w którym spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą

Andrzej Duda spotkał się z KRRiT

Jak informuje Kancelaria Prezydenta spotkanie z KRRiT dotyczyło "sytuacji w mediach, w szczególności pod kątem jakości debaty publicznej".

Podczas rozmowy rada zobowiązała się, że przypomni mediom, a w szczególności ich wydawcom, jaka odpowiedzialność ciąży na nich za nadawane treści. Dodatkowo mają zwrócić również uwagę dziennikarzom i innych uczestnikom debat na to, jakim językiem posługują się w debacie publicznej. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na sytuację przekraczania granic wolności słowa i łamanie dobrych obyczajów

- mówił prezydent Duda. 

Zgodnie z art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji, audycje, programy czy inne przekazy medialne nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość.

Można podejrzewać, że spotkanie KRRiT to pokłosie tego, w jaki sposób telewizje TVP i TVP Info przedstawiły w niektórych materiach śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Krytykowany był m.in. materiał wyemitowany w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości". W czwartek pod siedzibą TVP Info zorganizowano protest. Zarząd telewizji uznał, że akcja ta to "nagonka" na Telewizję Polską. 

Przypominamy równie, że od kilku dni coraz głośniej mówi się o możliwym odwołaniu Jacka kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej

Więcej o: