Kto zastąpi Jacka Kurskiego w TVP? Jeszcze nie został odwołany, a już ruszyła giełda nazwisk

Jacek Kurski może zostać odwołany z funkcji prezesa TVP. Formalny wniosek, który złożono we wtorek jeszcze nie przeszedł, ale już mówi się o tym, kto może go zastąpić. Wśród wymienianych osób są Jarosław Sellin, Joanna Lichocka i Paweł Lewandowski.
Zobacz wideo

Grzegorz Podżorny, członek Rady Mediów Narodowych (wybrany z rekomendacji Kukiz'15) złożył we wtorek wieczorem formalny wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej oraz Macieja Staneckiego ze stanowiska członka zarządu. Aby wniosek przeszedł konieczny jest jeszcze jeden głos innego członka RMN, a ostateczną decyzję podejmie jeszcze zarząd Prawa i Sprawiedliwości

Zobacz także: Jest oficjalny wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego z TVP. Potrzebny jeden głos, a potem decyzja PiS

Kto zastąpi Jacka Kurskiego w TVP?

Jacek Kurski jeszcze nie został odwołany, ale już mówi się o tym, kto mógłby go zastąpić. Wczoraj odbyło się spotkanie polityków PiS. Według nieoficjalnych informacji rozmawiano na nim o losie Jacka Kurskiego. Podczas spotkania miały też paść nazwiska osób, które mogłyby zasiąść w fotelu prezesa TVP

Jak nieoficjalnie podaje portal Wirtualne Media, o ewentualnej, nowej funkcji rozmawiano już z posłem Jarosławem Sellinem oraz posłanką Joanną Lichocką. Wśród nazwisk osób, które mogłyby zastąpić Kurskiego pojawia się również Paweł Lewandowski, obecny wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Zdania o tym, czy do odwołania Jacka Kurskiego faktycznie dojdzie są podzielone. Część polityków PiS mówi, że to już niemal pewne, część, że nigdy do tego nie dojdzie. Podobno mówi się również, że jeśli PiS wybierze tę drugą opcję, straci wiarygodność i przyzna się do porażki. 

Dlaczego rozważa się odwołanie Jacka Kurskiego z TVP? We wniosku napisano, że powodem jest "narastająca agresja w polskiej debacie publicznej i negatywna rola telewizji publicznej w tym zakresie". Spekuluje się również, że duży wpływ mógł mieć na to materiał o śmierci Pawła Adamowicza wyemitowany w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" w TVP1.

Więcej o: