Prof. Domański: najbardziej realistyczne jest to, że WOŚP zacznie działać w innej postaci

Jacek Gądek
- Skoro Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się wielkim społecznym uznaniem, to istnieje zapotrzebowanie na taką instytucję - mówi prof. Henryk Domański, socjolog.

Czy to co dzieje się na naszych oczach - śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, rezygnacja Jerzego Owsiaka, czas żałoby - może wpłynąć jakoś na kondycję społeczeństwa?

Prof. Henryk Domański: - Wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska przedostała się do świadomości społecznej. Podobnie też ludzie wiedzą o rezygnacji Jerzego Owsiaka, co jedni oceniają jako coś złego, a niektórzy jako coś dobrego - za kilka dni ta sprawa zejdzie już pewnie na drugi plan.

Jeżeli przez kondycję społeczną rozumieć to, co robimy na co dzień, to myślę, że nie będzie miało wpływu. W ciągu roku wydarzenia te będą z pewnością odżywać i będzie wykorzystywana przez polityków, dla realizacji interesów partii politycznych.

Pozostając przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, to przez 26 lat wpisała się ona w polski krajobraz i cieszy się rekordowym zaufaniem. Po rezygnacji Jerzego Owsiaka może zniknąć?

Trzeba sobie zadać pytanie, co by było, gdyby nie było Orkiestry. Myślę, że ludzie by się z tym po prostu pogodzili. Jednak mało prawdopodobne jest, że WOŚP zupełnie zniknie, choć oczywiście może zostać zastąpiona innym przedsięwzięciem. Skoro Orkiestra cieszy się wielkim społecznym uznaniem, to istnieje zapotrzebowanie na taką instytucję.

Porównajmy WOŚP do innej inicjatywy, na którą jest zapotrzebowanie - np. 500+. Dziś nie można sobie wyobrazić, aby ktokolwiek wycofał się z tego programu rządu. WOŚP ma jednak mniejszą skalę i mogłaby zostać zastąpiona przez coś nowego, nadal jednak mobilizując ludzi w któreś niedziele i działać w podobnych celach. Istnieje jednak ryzyko, że nowa formuła nie będzie przyciągać tak mocno, jak dotychczas i nie będzie cieszyć się takim zaufaniem jak WOŚP, a to osłabi jej efektywność.

Decyzja Owsiaka sprawia wrażenie raptownej. Widzimy kolejne apele do niego, by nie rezygnował, więc równie dobrze może wrócić do WOŚP i działać jak dotychczas.

Powrót Jerzego Owsiaka na stanowisko szefa WOŚP byłby czymś dziwnym. Duże wrażenie robi właśnie to, że Owsiak jest w stanie zrezygnować z tego wszystkiego, co zapewnia mu szefowanie Orkiestrze. Jako lider WOŚP jest osobą publiczną, cieszy się więc społeczną estymą i prestiżem, do którego każdy dąży.

Jeżeli już się zrezygnowało, to ponowne wejście w tę samą rolę byłoby trudne. Stałoby się zresztą argumentem dla jego przeciwników, że wcześniej odegrał rezygnację, która była udawana i sztuczna. Jeżeli miałby ponownie wrócić na scenę, to w nieco innej roli.

Jednak istnieje - intuicyjnie - emocja społeczna czy wręcz oczekiwanie, aby Owsiak zmienił decyzję.

Ale nie na pewno w 100 proc. ludzi, bo przeciwników ma każdy. Z pewnością docierają do niego sygnały, że niektórzy mieli go dość i dobrze, ze zrezygnował.

O to apelowała choćby pani poseł Krystyna Pawłowicz. Sondaże pokazują jednak, że Owsiak cieszy się zaufaniem 80-90 proc. Polaków.

Zmiana decyzji to jednak obniżenie autorytetu społecznego. Wytłumaczeniem nie jest to, Jerzy Owsiak jest emocjonalny i impulsywny. Ludzie cenią konsekwencję. Powrót oczywiście jest możliwy, ale byłby niekonsekwencją.

Możliwe scenariusze?

Pierwszy: Owsiak wraca i wszystko odbywa się z grubsza tak jak do tej pory. Drugi: powstaje jakiś substytut WOŚP, o mniej więcej podobnym sposobie funkcjonowania i z takimi samymi celami. I trzeci, mało prawdopodobny, bo WOŚP utrwaliło się w świadomości społecznej: inicjatywa zupełnie upada. Najbardziej realistyczne jest to, że WOŚP zacznie działać w innej postaci. Skoro Jerzy Owsiak podjął decyzję, że odchodzi, to trzeba z tego wyciągnąć wnioski.

Więcej o:
Komentarze (242)
Prof. Domański: Najbardziej realistyczne jest to, że WOŚP zacznie działać w innej postaci
Zaloguj się
 • tadjan

  Oceniono 69 razy 59

  dzieci i młodzież pod wodzą szalonego Owsiaka zbierały pieniądze przez 27 lat, żeby zebrać miliard złotych........ a o ile prostszy sposób wymyślono na górze:
  1 400 000 000 zł rocznie naszych pieniędzy na naukę religii w szkole,
  1 300 000 000 zł rocznie naszych pieniędzy na telewizję reżimową,
  4 x 1 000 000 000 zł na zwrot depozytów ludziom okradzionym w SKOKach z funduszu bankowego, czyli faktycznie naszych pieniędzy
  I co mamy powiedzieć tym dzieciom, które już dawno dorosły, że są głupie lub naiwne ..... skoro one chcą kupować sprzęt ratujący życie swoim młodszym kolegom.
  Narodzie, może już czas się przebudzić i wziąć sprawy w swoje ręce..... bo ani władza, ani kościół watykański wam nie pomoże, bo oni was jedynie okradają.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 59 razy 43

  Błagam, proszę nie zestawiać w jednym zdaniu WOŚP z "programem" 500+. To dwa bieguny różnych światów. Pierwszy to wyzwolenie pozytywnego potencjału drzemiącego w milionach ludzi, drugi to bezwstydna chęć zdobycia i czerpania z władzy, bez oglądania się na jakiekolwiek koszty.

 • biesczad1

  Oceniono 45 razy 37

  WOŚP ma działać w dotychczasowej formule, bo tego chcemy My - muzycy Najpiękniejszej Orkiestry Świata!!!
  A psy niech szczekają dalej - aż żółć ich nie zaleje...

 • koment22

  Oceniono 52 razy 36

  Nie rozumiem. Jako dziecko, nastolatek odpalałem TV czy internet i tam była radość, euforia z powodu finałów WOŚP, to było jedno wielkie narodowe święto. To moje sentymentalne wspomnienie z dzieciństwa. A tu przyjdzie taka Pawłowicz i wszystko przekreśli kilkoma zdaniami. To jest naprawdę bardzo, tak po ludzku, przykre.

 • homo_lupus

  Oceniono 40 razy 32

  Nie macie mniejszego idioty do rozmowy? Porównywać WOŚP do 500+.... Gon się dziadu

 • mateusz.berg

  Oceniono 37 razy 31

  Przepraszam, Panie profesorze, u mnie poza Polską nigdy o Panu nie słyszałem, o Jurku tak.

 • antropoid

  Oceniono 34 razy 28

  Może też w ogóle przestać działać - o co zdaje się szczujom z "dobrej" zmiany chodzi.
  Zwłaszcza jednej wiedźmie - która ewidentnie nie ma innych zmartwień we życiu.

 • tilow3

  Oceniono 33 razy 23

  Chciałbym bardzo aby Jurek został, aby Dzbanom nie dał tej chorej satysfakcji..... Z drugiej strony pomyślałem sobie tak, co się stanie w chwili gdy jakiś kolejny świrnięty dzban, oczadzony pisowską propagandą, zabije kolejną postać!? a przecież teraz chyba nikt nie powie, że to jest nierealny scenariusz! Jaka odpowiedzialność spadnie na Jurka? nie ma takiego twardziela, który by to udżwignął. Ba! Pomni tragedii jaka się wydarzyła, jak teraz ma wyglądać Pol and Rock festiwal? Kto da gwarancje tego, że nie pojawi się kolejny Stefan W. ? Szczerze? nie znam absolutnie żadnego pisowskiego dzbana, którego nie ucieszyłaby szubienica dla Tuska. Dla Ryżego mają tylko jedno życzenie - życzenie śmierci, a niech ktoś np. zaprosi Tuska na festiwal i w udzieli mu gwarancji bezpieczeństwa, przy takiej ilości ludzi! Niestety 13.01.2019 r. skończyła się w Polsce pewna epoka i co jasne jak słońce, dla Dzbanów to wina lewactwa, a dla normalnych ludzi to wina szczucia przez PiS i Kaczyńskiego obywateli. I tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX