"Podsycanie nienawiści przynosi tragiczne skutki. Czas, by podjąć kroki"

W dniu śmierci Pawła Adamowicza apelujemy: dziś, gdy każdą krytykę nazywa się "hejtem", słowo to straciło swoje pierwotne znaczenie. Ale prawdziwy "hejt", prawdziwa nienawiść, uderza z ogromną siłą. Czas najwyższy, by postawić temu tamę.

Paweł Adamowicz nie żyje - taką tragiczną informację przekazało niedługo przed godziną 15 Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika w niedzielę wieczorem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czas, by podjąć kroki ws. podsycania nienawiści

Obserwowaliśmy i relacjonowaliśmy te tragiczne wydarzenia i wciąż nie możemy uwierzyć w to, co się stało. Nasze myśli kierujemy w stronę wszystkich bliskich Pawła Adamowicza i mieszkańców Gdańska.

Prezydent był osobą niezwykle otwartą na drugiego człowieka, również - a może przede wszystkim - obcego. Sam przekonywał, że “różnorodność jest bogactwem, nie problemem”, do uczestników Marszu Równości mówił, że “ten jest zboczony, kto sieje nienawiść”, a “miłość może tylko łączyć”. Cieszył się też ogromnym zaufaniem gdańszczan, o czym świadczy to, że był włodarzem miasta od ponad dwóch dekad.

Niestety Paweł Adamowicz padał ofiarą nienawiści, regularnie przekraczano wobec niego granice krytyki i sporu politycznego. Zaledwie kilka dni temu prokuratura umorzyła śledztwo ws. “aktu zgonu politycznego”, który wystawiła mu Młodzież Wszechpolska. Nie dopatrzono się znamion przestępstwa. A to zaledwie kropla w morzu nienawiści, z którą na co dzień mierzył się Prezydent Gdańska.

Ogromny ładunek agresji obserwujemy ze smutkiem również dziś, w dniu śmierci Pawła Adamowicza. Mniej lub bardziej anonimowi internauci dają upust całej wrogości, agresji i pogardy, życząc śmierci kolejnym politykom, lub wzywając do odwetu . “Dobrze mu tak” - cieszą się pan X i pani Y, którzy chwilę wcześniej publikowali wesołe zdjęcia ze swoimi dziećmi i wnukami.

Podsycanie nienawiści przynosi tragiczne skutki. Słowa bolą, ale za słowami idą również czyny. Nawet takie jak ten, który pozbawił życia człowieka, a bliskich - w tym żonę i córki - pozostawił w bólu, który tak trudno ukoić.

Czas najwyższy, by nie tylko wykonać symboliczne gesty, ale też podjąć radykalne kroki. Postawić tamę na drodze tej fali - edukować, ale też karać tych, którzy nawołują do nienawiści, sączą ją w swoich słowach i czynach. A dziś - nie wikłać się w kolejną polityczną rozgrywkę, przerzucając się odpowiedzialnością za śmierć Prezydenta Gdańska.

Nasz apel kierujemy szczególnie do osób publicznych, a zwłaszcza polityków, którzy nadzwyczaj chętnie posługują się językiem nienawiści. Ale to też apel do wszystkich tych, którzy - jak my - mają dość przemocy i wrogości w debacie publicznej. Wszyscy mamy prawo wymagać od polityków, by wzięli odpowiedzialność za swoje słowa.

Dziś, gdy każdą krytykę nazywa się “hejtem”, słowo to straciło swoje pierwotne znaczenie. Ale prawdziwy “hejt”, prawdziwa nienawiść, uderza z ogromną siłą.

Więcej o: