Paweł Adamowicz nie żyje. Żegnają go polscy i zagraniczni politycy. "Żegnaj, przyjacielu"

Polscy i zagraniczni politycy składają kondolencje rodzinie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przed godziną 15 lekarze z gdańskiego szpitala poinformowali o jego śmierci.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Został zaatakowany w niedzielę przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27-letni sprawca kilkukrotnie ugodził go nożem. O jego śmierci poinformowano przed godziną 15.

Zobacz więcej: Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata

Paweł Adamowicz nie żyje. "Żegnaj, przyjacielu"

Na Twitterze pojawiają się pierwsze kondolencje od polskich i zagranicznych polityków. Słowa wsparcia dla najbliższych prezydenta Adamowicza złożył m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

"Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego.
Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić" - napisał na Twitterze.

"Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu " - napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kondolencje złożył również były prezydent Lech Wałęsa.

"Żegnaj Pawle pozostaniesz w naszej pamięci" - napisał.

W imieniu Jarosława Kaczyńskiego kondolencje złożyła rzeczniczka rządu Beata Mazurek.

"Prezes PiS Jarosław Kaczyński: wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata" - napisała Mazurek.

"Wiecznie odpoczywanie racz Mu dać Panie..." - napisał szef MSWiA, Joachim Brudziński.

"Devastated by the death of Paveł Adamowicz. Such senseless violence. My thoughts and prayers are with his loved ones and friends. Gdańsk, Poland and Europe will miss him" - czytamy na Twitterze wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

"Niewyobrażalna tragedia. Z żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Prezydenta @gdansk Pawła Adamowicza. Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych, przyjaciół, współpracowników i całego @gdansk. Jesteśmy z Wami myślami" - napisała Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Więcej o: