Poranna rozmowa Gazeta.pl z Ryszardem Kaliszem (14.01.2019)

Ryszard Kalisz był poniedziałek gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl. Komentował m.in. atak na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, podczas finału WOŚP.
Zobacz wideo

Ryszard Kalisz, polityk i prawnik, był gościem poranka Gazeta.pl. Jednym z tematów, które poruszono podczas rozmowy było wstrząsające wydarzenie z finału WOŚP w Gdańsku. Paweł Adamowicz został zaatakowany przez napastnika nożem.

Zobacz także: Paweł Adamowicz przeżył operację. Owacje przed szpitalem. "Zadecydują najbliższe godziny"

- Całym sercem jestem z prezydentem Pawłem Adamowiczem - powiedział Ryszard Kalisz. 

Ryszard Kalisz w Gazeta.pl o ataku na Pawła Adamowicza

- Wstrząsnęło mną to - mówił Ryszard Kalisz. - Najbardziej to, że ten człowiek [napastnik Stefan W. - przy. red.] chodził potem po scenie z nożem. To trwało wieczność. 

Dodał, że z jego perspektywy scena, na której odbył się finał WOŚP w Gdańsku, była "zupełnie niechroniona". Zaznaczył, że w firmach ochroniarskich często pracują młode, niedoświadczone osoby lub osoby starsze, które są gotowe na takie tragiczne incydenty. 

- W takich sytuacjach firmie ochroniarskiej bezwzględnie powinna być odbierana koncesja - powiedział Ryszard Kalisz. 

Kalisz powiedział również, że z jego obserwacji wynika, że policja jest coraz bardziej upolityczniona. - Policja powinna chronić każdą imprezę, każdą osobę. To że na policję przenosi się niechęć władzy, to bardzo zły znak - dodał. 

Zdaniem Ryszard Kalisza powodem wszystkich niedawnych tragedii jest nieprzestrzeganie procedur. Miał na myśli zarówno atak na Pawła Adamowicza, tragedię, do której doszło w escape roomie w Koszalinie, jak i katastrofę smoleńską. 

Ryszard Kalisz: Epatowanie niechęcią tworzy atmosferę do takich zachowań

Podczas rozmowy nie udało się uniknąć politycznego aspektu ataku na Pawła Adamowicza. - Epatowanie m.in. w mediach publicznych, niechęcią, może pośrednio tworzyć atmosferę dla tego typu zachowań - stwierdził Kalisz. 

Ryszard Kalisz podniósł również kwestię tego, co krzyczał Stefan W. ze sceny. Napastnik mówił, że spędził w więzieniu pięć lat, mimo że był niewinny. [Przypominamy, że podczas rozprawy Stefan W. przyznał się do napadów na banki]. Kalisz zauważył, że trwająca od kilku lat dyskredytacja środowiska sędziowskiego również może bezpośrednio przyczyniać się do takich sytuacji.

- Czy nieustanna dyskredytacja środowiska sędziowskiego i samego wymiaru sprawiedliwości, a co za tym idzie wyroków sądowych w sprawach karnych nie jest pożywką dla ludzi w zakładach karnych do tego, aby w ich głowach rodziły się takie ekstremalne pomysły? - pytał Kalisz.

Więcej o:
Komentarze (184)
"Ten człowiek chodził po scenie z nożem. To trwało wieczność". Ryszard Kalisz gościem poranka Gazeta.pl
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 72 razy 62

  Niestety, rządzący mają za małe główki - łącznie z tą malutką naczelną - by przewidywać skutki własnych destrukcyjnych działań na inne malutkie główki. Głównym destruktorem jest Kościół katolicki atakujący Orkiestrę od początku jej istnienia, kompletnie ślepy na jej realne pozytywne działania, którym tysiące ludzi zawdzięczają zdrowie i życie. Gdyby nie mowa nienawiści Kościoła, nie byłoby mowy nienawiści Kaczyńskiego i tej tragicznej grubej baby, która w Orkiestrze widzi przyczyną zła, a nie w sobie.

 • stachkaz47

  Oceniono 61 razy 53

  GDZIE BYŁA ZAWODOWA POLICJA ,która ma chronić ludzi.
  Ten " człowiek" latający po scenie z nożem powinien dostać parę kul i być już w KOSTNICY.
  GDYBY TAM BYŁ KACZYŃSKI to byłoby 500 POLICJANTÓW.
  BYŁABY SAMA POLICJA.
  Firmy OCHRANIAJĄCE takie IMPREZY to zbieranina AMATORÓW i przygodnych ludzi ubranych w odblaskowe KAMIZELKI.

 • tr1975

  Oceniono 59 razy 49

  Jaki Stefan W.? Ten narodowo-piSeSmański zryty łeb nazywa się Stefan Wilmont.

 • xsawer

  Oceniono 52 razy 44

  Gdyby napastnik miał w ręku również białą różę napewno wzbudziłby czujność policji.

 • kastoripollux

  Oceniono 42 razy 36

  Sekta PiS i sekta Rydzyka sieją nienawiść jak nikt inny. Wystarczy posłuchać Rahonia czy Rydzyka albo tych co u niego występują. Krycha, i ten bandyta Tarczyński co chciał iść na solo. Na to wszystko pozwala konus, który nienawiść sprowadził do narzędzia pomagającego opętać szeregowych członków sekty. A klechy odprawiające egzorcyzmy na Krakowskim Przedmieściu pomyliły adresatów tych guseł.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 35 razy 33

  Jak to wczoraj wyartykułował a (rzygnęła) Paw Łowicz;
  każdy, kogo poglądy i postawa nam się nie podoba nie zasługuje na szacunek i ochronę prawa.
  Ale spoko: póty dzban wodę nosi... i kto sieje wiatr...
  Taka Wolska katolska.

 • dzaga41

  Oceniono 34 razy 32

  A co się dzieje z prezesem nad prezesami.Milczy ja zaklęty.Kiedyś i tak będzie musiał tę żabę zjeść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX