Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata

Paweł Adamowicz był polskim prawnikiem, politykiem i samorządowcem. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił od 1998 roku. W niedzielę 13 stycznia został kilkukrotnie ugodzony nożem podczas finału WOŚP. Polityk miał 53 lata.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27-letni sprawca ugodził prezydenta kilkukrotnie nożem.

W nocy polityk przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Urazy prezydenta Gdańska były bardzo ciężkie - to poważna rana serca, rana przepony oraz rany jamy brzusznej. Pawłowi Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi.

Paweł Adamowicz. Życie i polityczna kariera

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku. Rodzice polityka wywodzili się z Wileńszczyzny, skąd jego rodzina została przesiedlona do Gdańska w 1946 roku.

Jak wspominał, rodzice pokochali swoje nowe miasto i angażowali się w jego życie, uczestniczyli m.in. w odbudowie kościoła św. Katarzyny. On sam od liceum angażował się w działania opozycji demokratycznej w PRL, zajmował się drukiem i kolportażem prasy podziemnej. Później współorganizował strajki na Uniwersytecie Gdańskim.

Po studiach pracował na Uniwersytecie, był m.in. prorektorem ds. studenckich. W 1996 roku zakończył aplikację i został radcą prawnym. 

Początki działalności politycznej

"Przełom lat 80. i 90. był dla mnie czasem rozwoju aktywności politycznej. Współorganizowałem m.in. zjazdy Kongresu Liberałów i spotkania Gdańskiego Klubu Politycznego im. Lecha Bądkowskiego" - pisał o sobie.

Na początku lat 90. wchodził w skład władz Kongresu Liberalno-Demokratycznego, partii zakładanej przez Jana Krzysztofa Bieleckiego, Donalda Tuska, Janusza Lewandowskiego i Jacka Merkla.

Prezydent od ponad 20 lat

W 1990 roku po raz pierwszy został miejskim radnym z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", później przewodniczącym rady miejskiej, a w 1998 został prezydentem Gdańska. W 2002 roku był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej.

Miał żonę i dwie córki. Gdańsk nazywał swoim ukochanym miastem.

Więcej o: