Ze świata spływają życzenia dla Adamowicza. Burmistrz Londynu zszokowany, Tusk prosi o modlitwy

"Jestem zszokowany doniesieniami o ataku na Pawła Adamowicza" - napisał burmistrz Londynu. O modlitwach za zdrowie prezydenta Gdańska piszą też europejscy przywódcy - Frans Timmermans i Donald Tusk.
Zobacz wideo

Tuż przed godziną 20.00 podczas finału WOŚP prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem przez mężczyznę, który dostał się na scenę. Asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przekazała w rozmowie z Gazeta.pl, że napastnikiem był 27-letni mieszkaniec Gdańska w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu m.in. za rozboje.

"Módlmy się wszyscy za Prezydenta Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą" - napisał Donald Tusk.

"Pawle jesteśmy wszyscy z Tobą" - napisał z kolei były prezydent Lech Wałęsa.

"Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska" - to wpis pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan napisał, że jest zszokowany atakiem na Pawła Adamowicza. Przekazał też wyrazy solidarności z Gdańskiem, rodziną prezydenta i jego zwolennikami. "Modlimy się za jego szybki powrót do zdrowia" - dodał. 

Paweł Adamowicz ranny w ataku nożownika podczas gdańskiego finału WOŚP. Jestem głęboko poruszony tą sytuacją, trzymamy kciuki za Pawła, a myślami jesteśmy z jego najbliższymi.

Głos zabrał też wyborczy przeciwnik Adamowicza Kacper Płażyński "Atak na Prezydenta Gdańska to barbarzyństwo. Liczę, że Paweł Adamowicz szybko wróci do zdrowia; życzę mu tego z całego serca" - napisał.

Podobnie drugi z konkurentów Adamowicza Jarosław Wałęsa. "Mówimy stanowcze NIE takiemu haniebnemu atakowi przemocy! Pawle, jestem myślami z Tobą i Twoja rodziną, szybkiego powrotu do zdrowia!" - napisał.

"Jesteśmy wstrząśnięci tym przerażającym zdarzeniem. Nic i nigdy nie może usprawiedliwić zbrodni. Dziś prezydent Adamowicz nie jest naszym przeciwnikiem politycznym ale ofiarą zbrodniczej agresji. Łączymy się w modlitwie o jego zdrowie" - skomentował Grzegorz Schetyna. 

Również władze państwowe zareagowały na atak nożownika na Pawła Adamowicza. "Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi" - napisał Andrzej Duda. Czytaj więcej >>>

Atak nożownika w Gdańsku

Podczas finału WOŚP w Gdańsku na scenę wtargnął mężczyzna, który dźgnął nożem prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Prezydent był reanimowany na scenie, a później przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Około 21:00 rozpoczęła się operacja Adamowicza, o 2:30 w nocy lekarze poinformowali, że prezydent Gdańska żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki. 

Na portalu Trojmiasto.pl pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak nożownik krzyczy, że niesłusznie siedział w więzieniu i dlatego zaatakował Adamowicza. - Halo! Halo! Nazywam się Stefan (?), siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie w to władowała (?), dlatego właśnie zginął Adamowicz - słyszymy.

Więcej o: