Cymański do Piaseckiego: Proszę księdza! W "Kawie na ławę" zażarta dyskusja o religii w szkołach

Goście Konrada Piaseckiego w "Kawie na Ławę" TVN24 zażarcie dyskutowali na temat religii w szkołach i ustawy o rozdziale państwa od Kościoła. W pewnym momencie rozmowa stała się tak dynamiczna, że Tadeusz Cymański przez pomyłkę zwrócił się do prowadzącego słowami "proszę księdza".
Zobacz wideo

Gośćmi Konrada Piaseckiego w programie "Kawa na ławę" byli Piotr Zgorzelski, Tadeusz Cymański, Bartosz Arłukowicz, Andrzej Dera oraz Paweł Kukiz i Paulina Henning-Kloska. Wszyscy pojawili się w studiu z serduszkami WOŚP.

Cymański do Piaseckiego: Proszę księdza!

Goście "Kawy na ławę" dyskutowali o ustawie rozdziału Kościoła od państwa, której projekt w ostatnim czasie przedstawiła Barbara Nowacka (zakłada m.in. zaprzestanie finansowania lekcji religii i wynagrodzeń księży oraz katechetów z budżetu publicznego).

- Ten pomysł wywodzi się ze środowiska lewackiego. Jest modne, żeby się uwiarygodnić w środowisku. Chodzi o tę wiarygodność, kto będzie bardziej przywalał Kościołowi - mówił Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jak dodał, rozdział Kościoła i państwa jest "zagwarantowany przez konstytucję".

- To dlatego pląsacie u Rydzyka? - dopytywał Bartosz Arułkowicz z Platformy Obywatelskiej. - Uczmy dzieci w szkołach religioznawstwa, nauki o religiach. Jeżeli rządzący przelewają pieniądze na konto księdza Rydzyka, a potem z nim pląsają przed telewizją, to mnie to oburza - mówił.

Do dyskusji włączył się poseł Tadeusz Cymański.

- Jeżeli hasłem opozycji i Platformy jest "religioznawstwo tak, religia nie", czyli żeby polskie dzieci były niewierzące... - kontrował. - To nie jest nic złego, że się dzieci uczy na lekcjach religii, nie bójcie się tego - mówił.

Gdy prowadzący rozmowę próbował mu przerwać i dopuścić do głosu innego gościa, Cymański zwrócił się do niego słowami: - Ale proszę księdza!.

- To znaczy: panie redaktorze - poprawił się po chwili poseł Zjednoczonej Prawicy.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (372)
Zażarta dyskusja o religii w szkołach. Cymański do Piaseckiego: Proszę księdza!
Zaloguj się
 • yoonac

  Oceniono 113 razy 105

  Czekam kiedy Cymański podczas dyskusji podbije komuś oko bo bez machania grabiami nie potrafi wypowiedzieć zdania. A swoją drogą jak to powiedział Józef Piłsudski "religia jest dla ludzi bez rozumu".

 • pinio67

  Oceniono 105 razy 99

  Klechy i liżący im zady politycy aż cuchną strachem przed samą dyskusją nad jakimkolwiek aspektem funkcjonowania tej sekty.
  WON z katolstwem !!!

 • van_klomp

  Oceniono 95 razy 93

  Najlepsza była obrona alfonsa Glapińskiego. Nijak nie mogli uargumentować jak to jest, że tirówki na etacie w burdelu NBP mogą zarabiać jak ekskluzywne call girls.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 88 razy 86

  Perdu pierduy... Proszę księdza...
  A sednem sprawy jest to że religizy(żadna) nie ma nic do szukania w szkole państwowej. Nauka żadnej ideologii takiej czy innej nie może mieć miejsca w państwowej placówce odpowiedzialnej za edukację, tylko tyle i aż tyle.
  Więc jeżeli nikt inny nie odważy się próbować zmienić sytuacji w naszej edukacji i szerzej w całym naszym kraju to będę z całym przekonaniem głosował na Nowacką, amen

 • tadjan

  Oceniono 78 razy 62

  ja nie rozumiem jak to możliwe, że dwa świńskie ryje dera i cymański mieli czelność przyczepić sobie serduszko WOŚP, ja naprawdę tego nie rozumiem!

 • jael53

  Oceniono 57 razy 57

  Religioznawstwo jest dyscypliną naukową, katecheza nie. Katecheza to "formacja" - inaczej indoktrynacja. I już tylko dlatego nie powinna być w programie, jakby nie patrzyć, nauczania. Poza tym, właśnie dlatego, że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem, zajęcia formacyjne (czyli typ indoktrynacji) winni organizować rodzice wraz z odpowiadającymi im stowarzyszeniami, związkami wyznaniowymi itp. Poza szkołą, która ma dostarczać wiedzy wszystkim, zobowiązanym do jej przyswojenia.

 • ciekawamarija

  Oceniono 56 razy 54

  a o czym tu dyskutować, religia do kościelnych sal katechetycznych i po temacie, całe lata tak było i był spokój, religia to wiara, a nie przedmiot

 • stachkaz47

  Oceniono 55 razy 53

  Z czego żyłby cały ten EPISKOPAT , cały KLER ,ZAKONY, no i RYDZYK który brzydzi się pieniędzmi gdyby nie INDOKTRYNACJA od maleńkiego i utrzymywanie w bojaźni
  tępy ludek.
  ŚREDNIOWIECZE NIE WRÓCI - WAS PiSowskie tępaki też OTUMANIENIE RELIGIJNE WYNIOSŁO DO WŁADZY to się płaszczycie..KONIEC WASZ BLISKI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX