Sekretarz stanu USA w TV zapowiedział konferencję w Polsce ws. Bliskiego Wschodu

W Warszawie 13-14 stycznia odbędzie się wspólne spotkanie Polski i USA ws. Bliskiego Wschodu - poinformowało MSZ. Niewykluczone, że grono państw uczestniczących w nim się poszerzy, bo zaproszone zostały też inne kraje. Wcześniej informację o spotkaniu ujawnił w wywiadzie sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
Zobacz wideo

W komunikacie wydanym przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych czytamy, że w Warszawie 13-14 lutego spotkają się przedstawiciele Polski i Stanów Zjednoczonych. Obydwa kraje będą współgospodarzami "Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie".

Zanim jednak pojawiło się oficjalne oświadczenie MSZ, konferencję zapowiedział jako pierwszy sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Zrobił to w wywiadzie dla telewizji Fox News. Dopiero później opublikowano informację resortu spraw zagranicznych.

Poza Polską i USA zaproszone zostały inne państwa z całego świata. Rozmowy, jak sama nazwa wskazuje, mają dotyczyć wypracowania rozwiązań, które pomogłyby stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie ministerialne będzie zatem okazją do dialogu na ten temat i budowania konsensusu wokół konieczności wzmocnienia architektury bezpieczeństwa oraz zwiększania stabilności

- opisuje MSZ. Zaproszeni przedstawiciele państw będą przedstawiali swoje propozycje rozwiązań dotyczące m.in. terroryzmu czy bezpieczeństwa. Jak mówił Mike Pompeo, szczyt ma dotyczyć w szczególności sytuacji w Iranie.

Więcej o: