Piotr Duda: Zostaliśmy oszukani przez rząd PiS. "Ci, co wychodzą na ulice, dostają wszystko"

Po dwóch latach "dobrej współpracy" szef Solidarności Piotr Duda uważa, że pracownicy "zostali oszukani przez rząd PiS". - Ci, którzy prowadzą dialog przy stole, nie osiągają nic albo prawie nic - powiedział związkowiec.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna procedurę zmierzająca do sporu zbiorowego i zapowiada strajk w oświacie. Czwartkowe spotkanie związkowców i ministerstwa edukacji nie przyniosło porozumienia. Przewodniczący Solidarności  Piotr Duda krytykował szefa ZNP, ale mówił, że "S" chce podwyżek dla nauczycieli. 

- Solidarność prowadzi swoją politykę, jeśli chodzi o negocjacje z rządem - stwierdził Duda. Zapewnił, że od kilku lat związek domaga się podwyżki dla nauczycieli na poziomie 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego w roku 2019. Rząd proponuje, by osiągnąć ten poziom stopniowo. - Wczoraj na spotkaniach ze strony rządu nie padły jeszcze jednoznaczne deklaracje - stwierdził Duda. 

Duda mówił, że wszyscy związkowcy mają prawo do sympatii politycznych, ale nie rozumiem "związkowca który sympatyzuje z partią neoliberalna jaką jest PO". - Trzeba zadać pytanie panu Sławomirowi Broniarzowi, szefowi ZNP co on robi na konwencjach Platformy Obywatelskiej, która nie dawała podwyżek nauczycielom, która głosowała za ustawą o delegalizacją związków zawodowych - mówił. Zarzucił szefowi ZNP, że "najpierw chce walczyć z PiS-em, a podwyżki dla pracowników są na drugim miejscu". Dodał, że Solidarności zależy na podwyżkach i jeśli ich nie będzie, to związkowcy "wiedzą, co mają robić".

"Ci, którzy wychodzą na ulice, dostają wszystko"

Duda skrytykował rząd PiS za to, co robi w sprawie pensji pracowników budżetówki.

- Zostaliśmy, że tak powiem, oszukani przez rząd PiS. Z całym szacunkiem, ale po 2,5 roku dobrej współpracy, dość dzielenia pracowników budżetówki na lepszych i gorszych 

- powiedział Duda. - Jedyni otrzymują podwyżki na poziomie 30, 20 proc., a inni 2 proc. Ci, którzy prowadzą dialog przy stole, nie osiągają nic albo prawie nic. A ci, którzy wychodzą na ulice, dostają wszystko  - stwierdził. Powiedział, że chce dla całej budżetówki takich podwyżek, jak w służbach mundurowych i mówił, że "Solidarność potrafi protestować". 

- Staraliśmy się prowadzić dialog merytoryczny w Radzie Dialogu Społecznego, chodź dziś RDS prawie nie funkcjonuje. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przez 8 lat PO i PSL mrozili wynagrodzenia. Gdy dziś słyszę polityków PO, którzy pochylają się nad podwyżkami budżetówki, to są zwykli kłamcy, którzy oszukali wyborców. Tylko, że PiS i rząd popełnia jeden błąd - dzieli pracowników na gorszych i lepszych

- powiedział Duda.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (438)
Szef Solidarności Piotr Duda: Zostaliśmy oszukani przez rząd PiS
Zaloguj się
 • gourmant

  Oceniono 170 razy 164

  Sprzedwczyk. A teraz poczuł, że inne związki mogą zabrać mu członków, elektorat i kasę. Póki co to górnicy i ich związki zawodowe dostali więcej id PO niż od PIS

 • antropoid

  Oceniono 166 razy 160

  Wlazł w kaczą d... głębiej, niż jakikolwiek solidaruch wcześnie - i jeszcze go oszukali???...

 • grobelozaur

  Oceniono 119 razy 115

  Nie Duda, to nie nierząd sekty, tylko Ty we własnej osobie ludzi oszukiwałeś licząc na zamianę złotej miseczki twojego psa Kacperka (o której było swego czasu głośno) na złote koryto.

 • prawdaprawda

  Oceniono 108 razy 102

  No proszę. Pan "Kacperka od złotej miski" płacze, że go oszukano. Nabab udający związkowca, pozbawiony poczucia przyzwoitości. Śmiech na sali.
  Przeczuwa koniec koniunktury na kręcenie lodów z dojną zmianą?
  Pasowaliście do siebie Panie Duda - Pan i PiS. Razem tak pięknie kłamiecie.
  Czyżby ciemny lud przestał łykać te kłamstwa?

 • lica79

  Oceniono 85 razy 81

  Jest hańbą żeby taki trep w przenośni i dosłownie był szefem S. Z pięknego zrywu Polaków zrobiliście pisowską partyjna przybudówkę i koryta dla wszelkiej maści pasożytów.

 • justas32

  Oceniono 76 razy 66

  Górnicy też powinni dostać od rządu PiS - obcięcie 14-stek i zamknięcie nierentownych kopalń ...

 • srv14

  Oceniono 65 razy 61

  Został oszukany przez pis i jeszcze zdziwony. A moze jeszcze jest zdziwiony ,że świat wyglada inaczej niz przedstawia to Pinokio

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX