Poranna rozmowa Gazeta.pl z Dariuszem Rosatim (11.01.2019)

Dariusz Rosati mówił w piątek w poranku Gazeta.pl o aferze związanej z zarobkami w NBP, o tym, że Jarosław Kaczyński boi się przegrać eurowybory oraz o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki.
Zobacz wideo

Dariusz Rosati ekonomista i europoseł PO był w piątek gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl. Skomentował kontrowersje związane z zarobkami pracowników Narodowego Banku Polskiego. Niedawno na jaw wyszło, że szefowa działu komunikacji zarabia 65 tysięcy złotych.

Czytaj także:  Afera płacowa w NBP. Kolejna radna PiS zarabiała u Glapińskiego 45 tysięcy zł miesięcznie

Dariusz Rosati: Prezesi NBP zarabiali po 30 tysięcy

Nikomu do głowy nie przychodziły wynagrodzenia tej wysokości. Za moich czasów, z tego co pamiętam, prezes zarabiał około 30 tysięcy złotych, wiceprezesi - około 20 tys. złotych

- powiedział Dariusz Rosati.

Dodał, że to "ekstrawagancja". - Prezes Glapiński traktuje pieniądze publiczne z nonszalancją - kontynuował. 

Ocenił, że tak wysokie pensje pracowników NBP nie mają żadnego uzasadnienia. Dodał, że zarobki w Narodowym Banku Polskim zawsze były wysokie, bo instytucja potrzebuje wybitnych fachowców, którzy muszą być godziwie wynagradzani, ale nigdy nie były one aż tak wysokie. 

Jako żenujące ocenił również to, w jaki sposób prezes NBP Adam Glapiński broni teraz swoich decyzji dotyczących zarobków swoich podwładnych. Krytykował przede wszystkim, że Glapiński sugeruje spisek francusko-niemieckim oraz porusza kwestie genderowe. Dodał, że zarobki kierownictwa NBP bezwzględnie powinny być podanie do wiadomości publicznej, a jeśli chodzi o pensje pracowników "cywilnych" to znane powinny być widełki.

"Jarosław Kaczyński powinien wymusić dymisję Adama Glapińskiego"

W rozmowie poruszono również kwestię ewentualnej dymisji Adama Glapińskiego. Prowadzący Łukasz Kijek przypomniał, że sam prezes mówił "Nie boję się nikogo poza Bogiem". Zdaniem Rosatiego w sprawie powinien zainterweniować prezes Prawa i Sprawiedliwości. - To co zrobił Glapiński wymaga ostrej reakcji - mówił. 

Prezes Kaczyński powinien publicznie wezwać prezesa Adama Glapińskiego do złożenia dymisji - powiedział Dariusz Rosati. - Oczekuję od Jarosława Kaczyńskiego wykazania się stanowczością i zdolnościami przywódczymi.
Więcej o: