Poranna rozmowa Gazeta.pl z Dariuszem Rosatim (11.01.2019)

Dariusz Rosati mówił w piątek w poranku Gazeta.pl o aferze związanej z zarobkami w NBP, o tym, że Jarosław Kaczyński boi się przegrać eurowybory oraz o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki.
Zobacz wideo

Dariusz Rosati ekonomista i europoseł PO był w piątek gościem porannej rozmowy w Gazeta.pl. Skomentował kontrowersje związane z zarobkami pracowników Narodowego Banku Polskiego. Niedawno na jaw wyszło, że szefowa działu komunikacji zarabia 65 tysięcy złotych.

Czytaj także:  Afera płacowa w NBP. Kolejna radna PiS zarabiała u Glapińskiego 45 tysięcy zł miesięcznie

Dariusz Rosati: Prezesi NBP zarabiali po 30 tysięcy

Nikomu do głowy nie przychodziły wynagrodzenia tej wysokości. Za moich czasów, z tego co pamiętam, prezes zarabiał około 30 tysięcy złotych, wiceprezesi - około 20 tys. złotych

- powiedział Dariusz Rosati.

Dodał, że to "ekstrawagancja". - Prezes Glapiński traktuje pieniądze publiczne z nonszalancją - kontynuował. 

Ocenił, że tak wysokie pensje pracowników NBP nie mają żadnego uzasadnienia. Dodał, że zarobki w Narodowym Banku Polskim zawsze były wysokie, bo instytucja potrzebuje wybitnych fachowców, którzy muszą być godziwie wynagradzani, ale nigdy nie były one aż tak wysokie. 

Jako żenujące ocenił również to, w jaki sposób prezes NBP Adam Glapiński broni teraz swoich decyzji dotyczących zarobków swoich podwładnych. Krytykował przede wszystkim, że Glapiński sugeruje spisek francusko-niemieckim oraz porusza kwestie genderowe. Dodał, że zarobki kierownictwa NBP bezwzględnie powinny być podanie do wiadomości publicznej, a jeśli chodzi o pensje pracowników "cywilnych" to znane powinny być widełki.

"Jarosław Kaczyński powinien wymusić dymisję Adama Glapińskiego"

W rozmowie poruszono również kwestię ewentualnej dymisji Adama Glapińskiego. Prowadzący Łukasz Kijek przypomniał, że sam prezes mówił "Nie boję się nikogo poza Bogiem". Zdaniem Rosatiego w sprawie powinien zainterweniować prezes Prawa i Sprawiedliwości. - To co zrobił Glapiński wymaga ostrej reakcji - mówił. 

Prezes Kaczyński powinien publicznie wezwać prezesa Adama Glapińskiego do złożenia dymisji - powiedział Dariusz Rosati. - Oczekuję od Jarosława Kaczyńskiego wykazania się stanowczością i zdolnościami przywódczymi.
Więcej o:
Komentarze (174)
Dariusz Rosati gościem poranka Gazeta.pl. "To ekstrawagancja. Kiedyś prezes NBP zarabiał 30 tys. złotych"
Zaloguj się
 • leszekk73

  Oceniono 34 razy 24

  Glapiński powiedział już wyraźnie - możemy mu wszyscy skoczyć. Nie dotarło?

 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 23

  AMBER IV

  Spółka Srebrna, w której radzie nadzorczej zasiadała m.in. posłanka Szczypińska, Marek Suski, Kazimierz Kujda i Krzysztof Wyszkowski, a w Radzie Nadzorczej – Lech Kaczyński to jeden z najciekawszych interesów ludzi dzisiejszego Prawa i Sprawiedliwości. Związani z Jarosławem Kaczyńskim szefowie spółki gwarantują partii stały dopływ gotówki i atrakcyjne budynki, o których pierwszy raz usłyszano już w latach 90. W obrocie znajdują się te same nieruchomości, które kiedyś zostały przekazane Fundacji Prasowej Solidarność i te same, które ta sama Fundacja wynajmowała za ciężkie pieniądze bankowi BPH. „Srebrna” znana jest, jako „matka” kolejnych dziwacznych tworów, wśród których jest założona przez Kaczyńskiego i Dorna Fundacja Nowe Państwo i „Srebrna media”. Apolityczna „Srebrna” i jej kolejna „córka” – Fundacja Nowy Kierunek, której szefami są księgowi i strażnicy partyjnych pieniędzy PiS dotuje stojącą na krawędzi bankructwa „Gazetę Polską Codziennie”, a prezesowi gwarantuje święty spokój wynajmując sąsiadującą z jego domem okazałą willę na warszawskim Żoliborzu, partycypując w kilkusettysięcznych kosztach wynajęcia jego ochrony osobistej, a także produkując i organizując warte blisko milion złotych (tylko ostatnia kampania) spoty, wiece i wieczory wyborcze.

  AMBER V

  Powołana w 1997 roku na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego wsi i małych miast założona m.in. przez Sławomira Siwka i Jarosława Kaczyńskiego fundacja „Solidarna Wieś” miała wspierać kulturę i oświatę na wsi, pomagać znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej rodzinom wielodzietnym rodzinom i samotnym pozbawionym pomocy rolnikom. Dorobkiem pierwszych dziesięciu lat działalności fundacji były 2 stypendia dla dzieci i kilka zapomóg po 2 tysiące każda wypłaconych rolnikom. Losów reszty finansów fundacji nigdy nie ujawniono.

  AMBER VI

  Powstanie kolejnych spółek ferajny z PC „Air Link” sp. z o.o., „Celsa” sp. z o.o. oraz Inter-Poligrafia SA. Pierwsza i najbardziej znana spółka, którą „trzęsie” Sławomir Siwek w tym samy czasie wiceprezes telewizji odpowiedzialny za funkcjonowanie Programu Satelitarnego TV Polonia, Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych, TVP 3 Regionalnej i oddziałów terenowych. Spółka ma zapisaną w swoich dokumentach działalność telekomunikacyjną, radiową i telewizyjną, czyli dokładnie te same, które stanowią konkurencję dla mediów publicznych równolegle reprezentowanych przez Siwka(!). Działalność spółek założonych przez ferajnę z PC była przedmiotem zainteresowania organów ścigania, ale sprawę wyciszono.

  AMBER VII

  Fundacja Nowe Państwo, którą w 1997 roku ustanowili: abp. Tadeusz Gocłowski, Jarosław Kaczyński i Krzysztof Czabański w 2001 roku w cudowny sposób wchłonęła wszystkie udziały fundacji prasowej „Solidarność”, jakie ta posiadała w spółkach „Srebrna” i „Srebrna Media”. Ciekawostką związaną z tym tworem jest to, że wszechobecny Siwek dołożył ze swoich i w 1995 roku drukował dla Kaczyńskich przynoszący straty tygodnik „Nowe Państwo”. Zapłatą za przysługę był oddanie Siwkowi na własność spółki „Interpoligrafia” z całym parkiem maszynowym. Cichym akcjonariuszem i strażnikiem „Interpoligrafii” stał się nieżyjący już biskup Roman Andrzejewski.

  Wymienione wyżej tylko najbardziej znane przykłady zabagnionego amberpaństwa, które poprzez często niejasne interesy utrzymywało braci Kaczyńskich na TOP-ie polskiej sceny politycznej to tylko część bogatej przeszłości błogosławionego prezydenta tysiąclecia i jego brata zbawcy Polski.

 • wranek

  Oceniono 31 razy 19

  Chołota głupiemu suwerenowi dała pińset. A swoim kawiarkom, po 60 tysionców. Na miesiac.

 • norman67

  Oceniono 21 razy 11

  Każdy widzi co się dzieje - w PiS-ie q-wy i złodzieje!

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 11

  Ku przypomnieniu i pamięci:

  AFERY PC I PIS: TELEGRAF, FUNDACJA SOLIDARNOŚĆ, CARGO MODLIN, SPÓŁKA SREBRNA, SOLIDARNA WIEŚ, INTER POLIGRAFIA ( z sieci...)

  Powtarzaną od lat diagnozą Jarosława Kaczyńskiego jest to, że Polska została okradziona, przez tajemniczy układ powiązań, w których wchodzi biznes, media, polityka i służby specjalne.

  Przy okazji sprawy Amber Gold pan prezes zlecił propagandową ofensywę i przygotowanie raportu o „amberpaństwie” Tuska , jego bursztynowym bagnie, pomorskiej ośmiornicy i wspomnianymi wcześniej układami interesów, które rujnują Polskę.
  Ja sam postanowiłem sięgnąć do dużo starszych publikacji i przygotować dla pana prezesa memento – inny mini-raport o bagnie z lat, 90 kiedy to zaczął się cudowny okres działalności innego amberpaństwa – tłustych lat amberpaństwa braci Kaczyńskich, podczas których setki „swojaków” uwłaściły się na majątku publicznym na kwotę kilkudziesięciu miliardów złotych..

  AMBER I

  Zaraz po powstaniu Porozumienia Centrum (1990 r.), powstaje spółka Telegraf. Rada nadzorcza Telegrafu to: Jarosław Kaczyński, Lech Kaczyński, Maciej Zalewski, Andrzej Urbański i Krzysztof Czabański. Bogata spółka, której kapitał początkowy szybko urósł do kwoty 2 mln USD chciała inwestować m.in. w wydawnictwa, komunikację, media i handel. Do skarbca Kaczyńskich trafiło również blisko 110 miliardów starych złotych z tytułu dotacji od prywatnych (Art-B blisko 60 miliardów) i państwowych firm oraz zakupu udziałów spółki. Po ujawnieniu afery FOZZ i pierwszych podejrzeniach, które padły na posiadających utrzymywane w ścisłej tajemnicy kontakty Kaczyńskich z firmami „Art-B”, „Budimex” (wybudował Licheń), „Pol – Kufring” i „Metalexport” gospodarczy tygrys – Telegraf pada w dziwnych okolicznościach, a obaj bracia natychmiast nabierają wody w usta.

 • jakub13579

  Oceniono 10 razy 10

  kaczyński chętnie wymusiłby dymisję glapka. Rozmowa nie trwałby dłużej jak 10 min. Ale co z kwitami , które glapek przez tyle lat wzorowej współpracy zgromadził na kaczyńskiego ?

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 10

  ZAMKNIĘTY KRĄG MAFIJNEJ DZIAŁALNOŚCI PC I PIS Z SITWĄ KACZO- GLAPIŃSKO- BIERECKO- MACIEREWICZO-CHRZANOWSKICH I INNYCH...

  KACZYŃSKI ZNANY JEST Z TEGO, ŻE SUROWO KAŻE NIEZDYSCYPLINOWANYCH, ALE I SOWIECIE NAGRADZA NAJWIERNIEJSZYCH Z WIERNYCH NA UWAGĘ ZWRACAJĄ LOSY NIEKTÓRYCH CZŁONKÓW JEGO ÓWCZESNEJ FERAJNY.

  WYNAGRODZENIE DLA ZASLUZONYCH KLANOWI KACZYNSKICH:

  • Adam Glapiński, który w nagrodę wylądował na fotelu szefa Polkomtela sławił się wprowadzeniem koncesji na import paliw, które zapoczątkowały lawinę afer paliwowych i miliardowych strat budżetu państwa. Ten sam Glapiński poprzez swoje ustawy pozwolił na oddanie za bezcen spółkom developerskim wartych fortunę atrakcyjnych działek budowlanych. Lansował skazanego w aferę FOZZ Grzegorz Żemka i żądał zatrudnienia go na stanowisku wiceprezesa NBP. Rozgrzeszony przez Jarosława Kaczyńskiego.

  • Andrzej Urbański wyrzucony z Kancelarii Prezydenta po doniesieniach o swoich podejrzanych interesach. Urbański pełniąc funkcję szefa Kancelarii Prezydenta był prezesem i udziałowcem założonej wspólnie z Ryszardem Nawratem (oskarżonym o korupcję działaczem SLD) firmy Kalejdoskop–Nowa, co było niezgodne z ustawą antykorupcyjną. Nagrodą była szybka rehabilitacja i potajemne zatrudnienie w kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Kolejne podziękowania za lata wierności i wspólnych interesów to stołek szefa TVP i członkostwo w kolegium IPN.

  • Czołowy polityk PiS i jeden z liderów PC Adam Lipiński znany jest ze spotkania z posłanką Beger, podczas którego dokonał rozgrzeszonego przez Jarosława Kaczyńskiego aktu politycznej korupcji. W nagrodę umieszczony na liście wyborczej PiS w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007, z której dostał się do Sejmu.

  • Były członek PC Krzysztof Tchórzewski to członek zarządów licznych dużych przedsiębiorstw i spółek. Dyrektor partyjnej spółki „Srebrna”. Nagrodzony za zasługi stołkiem sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

  • Sławomir Siwek – były współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Prasowej „Solidarność”, członek PC i szef „Expressu Wieczornego, który w nagrodę otrzymał od Jarosława Kaczyńskiego funkcję członka zarządu TVP. Siwek to milioner i późniejszy prezes fundacji „Solidarna Wieś”, która powstała dzięki części majątku przekazanego przez fundację prasową „Solidarność”. Jednym ze stałych współpracowników i patronów „Solidarnej Wsi” jest obecnie Radio Maryja.

  • Teresa Liszcz to była funkcjonariuszka PC, która w nagrodę za swoje zasługi otrzymała posadę w rządzonym przez Lecha Kaczyńskiego NIK, a potem dzięki jego bratu posadę członka Trybunału Stanu. Rozgrzeszona przez Jarosława Kaczyńskiego z podpisania w stanie wojennym deklaracji lojalności zaproponowanej jej przez SB.

  • Marek Dziubek to były członek PC i przewodniczył klubu parlamentarnego Porozumienia Centrum., który za swoje zasługi wylądował w fotelu dyrektora ARiMR.

  • Krzysztof Czabański był przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch. Wraz z Jarosławem Kaczyńskim i Sławomirem Siwkiem został oskarżony o działanie na szkodę Fundacji Prasowej „Solidarność” poprzez nielegalne finansowanie z jej źródeł Porozumienia Centrum. W nagrodę za swoje zasługi wylądował na stołku prezesa Polskiego Radia.

  • Andrzej Kryże to sędzia, który w szybkim tempie zamknął prowadzona przez długie lata sprawę afery FOZZ . Komunistyczna i niechlubna przeszłość Kryżego nie przeszkodziła Kaczyńskiemu w docenieniu zasług sędziego, który otrzymał ministerialny stołek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX