Dacia plus futbol i jest owacja. Donald Tusk po rumuńsku w obronie konstytucji

Wezwanie do obrony praworządności i konstytucji oraz ostrzeżenie dla tych w UE, którzy chcą "grać wbrew zasadom" pojawiły się w wystąpieniu Donalda Tuska. Przewodniczący RE był na inauguracji rumuńskiej prezydencji i wygłosił przemówienie w Bukareszcie, po rumuńsku.
Zobacz wideo

W Bukareszcie dziś odbędzie posiedzenie unijnych komisarzy z rumuńskim rządem, który w tym półroczu kieruje pracami Wspólnoty. Wczoraj politycy rumuńscy i unijni byli na ceremonii inauguracji prezydencji. Na gali przemawiał m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zaczął od mówienia o radości i dumie z tego, że w pierwszej połowie roku będzie zarządzał sprawami wspólnoty razem z Rumunią. 

Tusk wygłosił przemówienie po rumuńsku (przewodniczący RE już wcześniej przemawiał w krajach członkowskich w języku danego państwa, np. po bułgarsku)

Pojawiło się też nawiązanie do kultury. - Jestem pewien, że w ciągu tych sześciu miesięcy wykonacie własną "Rumuńską rapsodię" z energią i mądrością - powiedział nawiązując do utworu słynnego rumuńskiego kompozytora George'a Enescu.

W dalszej części przemówienia Tusk wyraził przekonanie, że Rumunia będzie "grać zgodnie z zasadami". - W szybko zmieniającym się świecie, w którym przyszłość zaskoczy nas każdego dnia, przestrzeganie zasad i przywiązywanie się do reguł będzie odgrywać szczególną rolę - powiedział. W kolejnym artystycznym wątku Tusk zacytował wiersz rumuńskiego poeta Nichity Stanescu. 

Tusk wzywa do obrony "europejskich wartości"

Przewodniczący mówił o odpowiedzialności rumuńskiej prezydencji. - Tylko od was zależy, czy rumuńska polityka będzie dla Europy dobrym przykładem, czy też ostrzeżeniem - stwierdził. Dodał, że stawką w czasie rumuńskiej prezydencji jest to, jak "wyobrażamy sobie naszą wspólną europejską przyszłość". 

- Dla tych w Unii Europejskiej, którzy mogą uważać, że granie wbrew uzgodnionym zasadom i chodzenie na skróty oznacza siłę, mówię: jesteście w błędzie. To oznacza słabość. Tym, którzy ciężko pracują, aby bronić europejskich wartości, naszych wolności i praw, mówię: walczcie dalej 

- powiedział Tusk. Cytował rumuńskich intelektualistów, po czym zaapelował do Rumunów, by "bronili w kraju i w Europie fundamentów naszej cywilizacji politycznej - wolności, uczciwości, prawdy w życiu publicznym, rządów prawa i konstytucji".

 
Więcej o: